Jedni je wolą w całości, drudzy jedzą tylko w formie purée, a jeszcze inni najchętniej z ziemniaków przygotowują chrupkie placki. Niezależnie od tego, w jakiej postaci lubicie je najbardziej, sposobów na wykorzystanie ziemniaków jest cała masa. Do tego smakują równie wybornie w wersji wytrawnej, jak i nieco słodszej. Zobacz najlepsze przepisy na ziemniaki.
37 pomysłów na ziemniaki
Smakują nie tylko dobrze w parze ze schabowym. Oto przepisy na ziemniaki z różnych stron świata.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: dinnershow.studio
Frittata z ziemniakami, ze szpinakiem i z fetą
Kto powiedział, że ziemniaki można jeść tylko na obiad? Sprawdzą się również na śniadanie! Ten włoski specjał o poranku skutecznie was rozgrzeje i zapewni energię na cały dzień. Do tego przygotowanie frittaty zajmie wam jedynie 30 minut. Szpinak usmażcie na patelni z czosnkiem, dodajcie ziemniaki, a na koniec jajka. Odrobina fety na wierzch – i do piekarnika.
Zobacz, jak zrobić frittatę z ziemniakami, ze szpinakiem i z fetą >>
Gnocchi z karmelizowaną kiszoną kapustą
Do włoskiego klasyka dodajemy polski akcent. Delikatne kluski na bazie ziemniaków z karmelizowaną kapustą, orzechami i masłem tymiankowym to kompozycja idealna. Rewelacyjnie smakuje, obłędnie wygląda, a jakby tego było mało, jest bardzo sycąca. Kiedy włoskie kluseczki będą się gotować, uprażcie orzechy na patelni, dodajcie miód i na końcu kiszoną kapustę. Jej smak będzie wówczas słodszy i zdecydowanie bardziej delikatny.
Sprawdź przepis na gnocchi z karmelizowaną kiszoną kapustą >>
Adżapsandal
Adżapsandal to potrawa, w której liczą się przede wszystkim ziemniaki, bakłażany i aromatyczne zioła nadające jej głębię. To gruzińskie danie możecie przygotować zarówno na grillu, jak i w piekarniku. W obu wersjach będzie wyśmienite! Adżapsandal doskonale nadaje się też jako baza szakszuki – wystarczy podgrzać warzywa na patelni, wbić jajko i gotowe danie posypać fetą i posiekaną natką pietruszki.
Placki ziemniaczane z salsą paprykową
Placki ziemniaczane doskonale smakują ze śmietaną lub z sosem grzybowym, ale równie dobrze odnajdą się w towarzystwie papryki. Jeśli znudziły się wam klasyczne sposoby na ich podanie, polecamy wypróbować prostą w przygotowaniu wersję z salsą na bazie pieczonej papryki. To niezawodny pomysł na pożywny, szybki i smaczny obiad.
Gnocchi dyniowe
Macie ochotę na obiad we włoskim stylu? Zdecydujcie się na pyszne gnocchi. Te puszyste kluski zwykle robi się na bazie ziemniaków. Tym razem mieszamy je jednak z dynią, która dodaje im delikatnego, słodkawego smaku i apetycznego koloru. Smak dyni przełamcie ostrym serem pleśniowym – gwarantujemy, że to idealne połączenie.
Sałatka z pieczoną wołowiną, młodymi ziemniakami i fasolką
Ta pyszna sałatka jest dobrym wyborem nie tylko dla tych, którzy liczą na szybki lunch. W tej wersji możecie ją podać także na obiad lub kolację. Do jej przygotowania, poza fasolką szparagową, będziecie potrzebować steku z rostbefu, młodych ziemniaków, aromatycznych przypraw i soku z cytryny. To aromatyczne danie przyrządzicie w niecałą godzinę.
Zobacz przepis na sałatkę z pieczoną wołowiną, młodymi ziemniakami i fasolką >>
Pieczone pierożki z porem, ziemniakami i serem
Por, ziemniaki i ser gruyère w cieście drożdżowym, z dodatkiem musztardy i miodu – to świetny sposób na nieoczywisty obiad z piekarnika. Tak przygotowane pierożki nie tylko apetycznie wyglądają i wyśmienicie smakują, ale także są bardzo sycące. Nie zapomnijcie posypać ich czarnuszką – dzięki niej nabiorą charakteru i będą jeszcze smaczniejsze.
Sprawdź przepis na pieczone pierożki z porem, ziemniakami i serem >>
Krokiety z ziemniaków
To doskonały przepis dla tych, którzy przecenili swój apetyt i mają w lodówce ziemniaki z poprzedniego dnia. Ugotowane ziemniaki dokładnie rozgniećcie, a gdy przestygną, doprawcie je solą i pieprzem. Dodajcie do nich ser, jajko i posiekany szczypiorek, a następnie z masy uformujcie kulki. Każdą kulkę obtoczcie w mące, rozbełtanych jajkach i bułce tartej. Czynność tę powtórzcie dwa razy. Krokiety smażcie w oleju rozgrzanym do 170 stopni, a gdy zrobią się rumiane, odsączcie je z tłuszczu. Chrupiące kotleciki podajcie ze zsiadłym mlekiem i szczypiorkiem – w takiej wersji smakują najlepiej.
Ziemniaki zapiekane z fasolą, jabłkiem i żurawiną
Pachną majerankiem, rozgrzewają, a do tego są bardzo pożywne. Gwarantujemy, że to wegańskie danie zasmakuje nawet największym miłośnikom mięsa i sceptykom kuchni roślinnej. Świetnie sprawdzą się podane na obiad, ale także serwowane jako prosta i szybka w przygotowaniu przekąska na domówkę lub spotkanie z przyjaciółmi.
Zobacz, jak zrobić ziemniaki zapiekane z fasolą, jabłkiem i żurawiną >>
Wędzony łosoś zapiekany pod purée ziemniaczanym
Jeśli szukacie nowego sposobu na łososia z piekarnika, koniecznie wypróbujcie ten przepis. Delikatna ryba świetnie sprawdzi się pod beszamelem przykrytym ziemniaczanym purée. Tak przyrządzony łosoś odnajdzie się na stole w roli dużej przystawki lub kolacji.
Sprawdź przepis na wędzonego łososia zapiekanego pod purée ziemniaczanym >>
Knedle ze śliwkami
Ten przepis zadowoli nawet najbardziej wybrednych łasuchów. Pękate knedle z soczystymi śliwkami to popisowe danie niemal każdej babci. Tym razem zachęcamy jednak, abyście przygotowali je samodzielnie! Obierzcie i zmielcie ziemniaki. Dodajcie do nich przesianą mąkę i sól, zagniećcie gładkie ciasto i uformujcie z niego krążki. Nałóżcie na nie wydrylowane śliwki i zlepcie ciasto tak, by nadać mu kształt kulki. Zostanie wam już tylko gotowanie!
Chowder z rybą i chorizo
Coś pysznego dla amatorów oryginalnych i treściwych dań. Zupa kukurydziana z filetem z białej ryby jest zdrowa i pożywna, a do tego prosta w przygotowaniu. Najlepiej sprawdzą się tu dorsz, łosoś, sandacz lub sum. Przy wyborze chorizo zwróćcie też uwagę, by było dość miękkie. Bez problemu znajdziecie je w dobrych sklepach mięsnych.
Krem z białych warzyw z macą
W zimowe dni nic tak nie smakuje, jak rozgrzewająca i solidna porcja zupy. Tę, którą proponujemy, ugotujecie w pół godziny. Gęsty, rozgrzewający krem z ziemniaków, selera i pietruszki to świetna propozycja na obiad, ale i na zdrową i pożywną kolację. Do zupy dodajcie ziele angielskie – wydobędzie z niej głębię smaku. Przed podaniem kremu nie zapomnijcie wyrobić macy – zajmie wam to dosłownie kilka minut, a efekt będzie rewelacyjny.
Pierogi ruskie z truflami
Pierogi możemy jeść przez cały rok! Latem faszerujemy je jagodami, a zimą – ziemniakami, cebulą i twarogiem. Tym razem zaszalejcie i do klasycznej wersji dania dodajcie aromatyczną szałwię i oliwę truflową – nie będziecie żałować! Te szybkie i proste w przygotowaniu pierogi zachwycają smakiem – nie znamy nikogo, kto odmówiłby dokładki!
Samosy
Ziemniaki sprawdzą się doskonale w duecie z zielonym groszkiem i chili. Chrupiące samosy to jedno z najpopularniejszych indyjskich dań. Wegańskie trójkąty z nadzieniem na bazie ziemniaków i groszku możecie usmażyć na głębokim tłuszczu lub upiec w piekarniku –zależnie od waszych preferencji. Samosy są łatwe w przygotowaniu, a do tego nie zajmują wiele miejsca – idealnie sprawdzą się więc jako lunch do pracy lub szkoły.
Ziemniaki zapiekane z serem i tymiankiem
Kto nie lubi prostych w przygotowaniu dań jednogarnkowych? Świetnie sprawdzają się podczas imprez i spotkań z przyjaciółmi, ale także wtedy, gdy nie mamy wiele czasu. Zapiekanka ziemniaczana z serem Bursztyn i ze świeżym tymiankiem to comfort food, który zawróci w głowie każdemu. Uważajcie – zniknie z talerza, zanim się obejrzycie! Pst! W zapiekance najlepiej się sprawdzą ziemniaki sałatkowe, takich odmian jak „Lord” czy „Krasa”.
Wypróbuj przepis na ziemniaki zapiekane z serem i tymiankiem >>
Kofty z patatas bravas
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć charakterystycznych dla kuchni hiszpańskiej patatas bravas. Aby je przygotować, wymieszajcie sos pomidorowy z ziemniakami. Wrzućcie je na rozgrzaną patelnię z oliwą i podgrzewajcie, aż sos oblepi ziemniaki, ściemnieje i lekko się skarmelizuje. W tym wypadku patatas bravas proponujemy serwować z bliskowschodnimi koftami. Łączenie różnych tradycji kulinarnych potrafi zaskoczyć niezwykłym smakiem! Ta wyjątkowa kompozycja sprawdzi się zawsze i wszędzie – zarówno na pikniku, jak i w domu.
Faworki z ziemniaków
Przed wami faworki albo, jak kto woli, chrust! Ten wyśmienity przysmak zaskakuje wyjątkowym smakiem i chrupkością. Zdecydowanie warto jeść go częściej niż tylko w tłusty czwartek! Faworki zjedzcie od razu po przygotowaniu – wtedy będą smakować najlepiej. Jeśli macie ochotę zrobić je w wersji wytrawnej, nie ma problemu! Podajcie je wówczas z libańskim sosem toum.
Sałatka z młodych ziemniaków i rzodkiewki
Sałatka z tych wiosennych smakołyków – młodych ziemniaków i rzodkiewki – jest nie tylko pyszna i prosta, ale także lekka i zdrowa. A gdyby tego było mało, sprawdzi się i jako samodzielne danie, i jako dodatek do dań z grilla. Wystarczy, że ugotujecie młode ziemniaki, rzodkiewkę pokroicie w cienkie plasterki, a na koniec połączycie warzywa z sosem na bazie jogurtu naturalnego i majonezu. Tak zrobiona sałatka przypadnie do gustu zarówno małym, jak i większym smakoszom!
Wypróbuj przepis na sałatkę z młodych ziemniaków i rzodkiewki >>
Krem z ziemniaków z oliwą truflową i bekonem
Zupa z warzyw – w tym wypadku z ziemniaków – to jeden z najlepszych, najprostszych i najszybszych sposobów na odzyskanie sił i poprawienie sobie nastroju po męczącym dniu. Tym razem proponujemy połączyć bekon z truflami. Chrupkie mięso przełamie gładką konsystencję dania, a trufle doskonale zrównoważą jego smak. Z taką zupą niestraszny nam nawet najchłodniejszy wieczór!
Zobacz przepis na krem z ziemniaków z oliwą truflową i bekonem >>
Pyry z gzikiem
To pyszne i pożywne danie daje Wielkopolanom powód do kulinarnej dumy! Ugotujcie lub – jak mówią Wielkopolanie – upitraście ziemniaki w mundurkach, a twaróg rozdrobnijcie widelcem. Powinien być grudkowaty. Do sera dodajcie śmietanę, drobno pokrojoną cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek, grubo posiekane szczypiorek i natkę pietruszki. Wymieszajcie składniki, doprawcie solą i świeżo zmielonym pieprzem. Podajcie z przekrojonymi wzdłuż ziemniakami z łyżeczką masła w środku. Delikatne, gotowane ziemniaki z gzikiem to obiad, który będziecie długo wspominać!
Sałatka z wędzonych ziemniaków i grillowanych warzyw
Idealny przepis dla amatorów grillowania w każdej postaci. Poza mięsem na ruszcie rozłóżcie młode ziemniaki, pory, rabarbar i rzepę. Gdy warzywa będą przyrumienione, połączcie je z wyśmienitym sosem z kiszonego czosnku – nada sałatce ostrość i wyrazisty smak. Przed podaniem koniecznie skropcie danie sokiem z cytryny!
Wypróbuj przepis na sałatkę z wędzonych ziemniaków i grillowanych warzyw >>
Silakkalaatikko – ziemniaczana zapiekanka śledziowa
Jeśli szukacie mniej oczywistego sposobu na wykorzystanie ziemniaków, koniecznie wypróbujcie ten przepis! Ziemniaczana zapiekanka śledziowa to proste i szybkie w przygotowaniu danie, które doskonale sprawdzi się jako sycący obiad. Ziemniaki pokrójcie w bardzo cienkie plasterki, a opłukane filety śledziowe podzielcie na małe kawałki. Wymieszajcie składniki sosu, a następnie ziemniaki, śledzie, koperek, plasterki boczku, posiekaną w piórka cebulę ułóżcie warstwowo w naczyniu żaroodpornym – warstwy przełóżcie śmietanowym sosem i doprawcie solą i pieprzem. Zapiekankę pieczcie 55-60 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Gotowe!
Zobacz, jak przygotować ziemniaczaną zapiekankę śledziową >>
Papryka faszerowana ziemniakami z kminkiem i fetą z masłem cytrynowo-tymiankowym
Uwielbiamy paprykę faszerowaną mięsem mielonym czy ryżem, ale tym razem zachęcamy was do odrobiny szaleństwa. Przemieńcie ten kuchenny klasyk w wyjątkowe i niebanalne danie, przygotowując do niego farsz ziemniaczany z kminkiem, fetą i masłem cytrynowo-tymiankowym. Żałować nie będziecie!
Podlaska babka ziemniaczana
Mimo że babkę ziemniaczaną uważa się za tradycyjne danie kuchni białoruskiej, nie sposób przeoczyć jej obecności na Podlasiu. Można ją jeść i na gorąco, i na zimno. W każdej opcji smakuje wyśmienicie! Jeśli nie uda wam się zjeść całej – w co śmiemy wątpić – wystarczy, że pokroicie ją w plastry, podsmażycie na maśle i zjecie z kwaśną śmietaną, koperkiem i kiszoną kapustą albo kimchi. Jeżeli macie ochotę zrobić babkę z grzybami, do smażonej cebuli dodajcie grubo pokrojone świeże kurki lub podgrzybki. Będzie prosto i smacznie!
Kiszony ziemniak z rozmarynem
Kisić można niemal wszystko – nie tylko owoce! Kiszone ziemniaki dodajcie do zupy, zróbcie z nich placki albo po prostu podajcie jako dodatek do głównego dania. Serwujcie je też śmiało jako przystawkę. To proste i szybkie w przygotowaniu danie, które zaskoczy i zachwyci gości. Pst! Ziemniaki przed kiszeniem możecie ugotować al dente. Dzięki temu proces kiszenia skróci się do tygodnia, a ziemniaki będzie można jeść zaraz po ukiszeniu.
Zupa krem z porów i ziemniaków
Ta prosta kremowa i gęsta zupa sprawdzi się zwłaszcza w chłodne dni. Gotowy krem podajcie z chrupiącymi grzankami – będzie rewelacyjnie smakował i jeszcze lepiej wyglądał. A jeśli chcecie dodać mu nieco pikanterii, posypcie go płatkami chili.
Chleb z ziemniakami
Choć przepis na chleb z ziemniakami był popularny dawniej, z pewnością docenicie go także teraz! Do jego przygotowania potrzeba zaledwie pięciu składników, a efekt jest oszałamiający! Upieczony bochenek powinien być rumiany, a pukany w spód, wydawać głuchy odgłos. Po wyjęciu go z piekarnika koniecznie zaczekajcie, aż ostygnie. Gwarantujemy, że warto wykazać się cierpliwością!
Przypakowane fryty
Nazwa tego dania nie wzięła się znikąd! Jest w nim wszystko to, co najbardziej lubią amatorzy kuchni azjatyckiej. Pyszne tk-fries – specjalność lokalu The Cool Cat – to koreańskie frytki z jackfruitem w sosie bulgogi. Zna je chyba każdy, kto choć trochę interesuje się street foodem. Dwukrotnie smażone słupki ziemniaków podajcie z boczkiem, ogórkiem, imbirem marynowanym i całym bogactwem ziół i przypraw! Nie będziecie się mogli oderwać od talerza!
Tradycyjna kartoffelsalat
Na bazie ziemniaków robi się rozmaite sałatki – z warzywami, mięsem, sosami, a nawet ze śledziem. Klasyczna niemiecka kartoffelsalat to jednak tylko ziemniaki, cebula, ocet, sól i pieprz. Tym razem wracamy do tradycyjnej receptury, ale dodajemy nieco od siebie. Będzie doskonale smakowała jako dodatek do dania głównego, ale także jedzona samodzielnie.
Pieczone w ognisku ziemniaki z chili
To idealny przepis dla tych, którym znudziły się klasyczne dania przyrządzane na ognisku. Wyjęte z ognia ziemniaki parzą i brudzą palce, ale pachną tak kusząco, że każdy przymknie na to oko. Choć wystarczy posypać je szczyptą soli lub wymieszać z masłem czosnkowym, polecamy podać je z chili, fetą i ze śmietaną. Wówczas sprawią, że proste ognisko stanie się prawdziwą ucztą! Upieczone na nim ziemniaki doskonale smakują z chili zarówno w mięsnej wersji, jak i wegetariańskiej, w której mięso zastępuje na przykład soja.
Puszyste chipsy
Jeśli zastanawiacie się, co podać podczas spotkania z przyjaciółmi, a chcecie zaskoczyć swoich gości, koniecznie wypróbujcie ten przepis! Puszyste chipsy ziemniaczane to nieoczywista przekąska, która znakomicie sprawdzi się zarówno na imprezie, jak i podczas oglądania ulubionego serialu. Do ich przygotowania będziecie potrzebować zaledwie kilku składników – ziemniaków, mąki, proszku do pieczenia, wody, soli i oleju. Taka przegryzka będzie świetnie smakowała samodzielnie, ale też podana z waszym ulubionym sosem.
Tortilla z ziemniaków ze szpinakiem i z natką pietruszki
Tortilla de patatas doskonale sprawdzi się zarówno na lunch, jak i na kolację. Charakteru daniu dodają polskie wczesnowiosenne produkty – liście szpinaku i natka pietruszki. Jesteśmy pewni, że jeśli przyrządzicie tę tortillę choćby raz, na stałe zagości w waszym jadłospisie. Tortillę z ziemniaków ze szpinakiem i z natką pietruszki serwujcie od razu po przygotowaniu – wówczas będzie najsmaczniejsza.
Sprawdź przepis na tortillę z ziemniaków ze szpinakiem i z natką pietruszki >>
Tarta z porem na ziemniaczanym spodzie
Kto powiedział, że kruchego ciasta w tarcie nie może zastąpić ziemniak? Ten przepis to najlepszy dowód na to, że warto eksperymentować. Nie dość, że tarta ziemniaczana z porem jest wyśmienita, to jeszcze sycąca! A wypełniona nadzieniem z cebuli, czosnku, sera gruyère i ze śmietany zawróci w głowie każdemu. Po upieczeniu tarty koniecznie odstawcie ją na 5 minut do ostygnięcia. Później pokrójcie na porcje i podajcie z dodatkiem musu paprykowego. Świetnie sprawdzi się jako obiad, ale także jako lunch zabrany do pracy lub szkoły.
Wypróbuj przepis na tartę z porem na ziemniaczanym spodzie >>
Sałatka ziemniaczana z porem i marynowanymi grzybami
Ziemniaki pokrójcie w półplastry i ugotujcie al dente, a pora pokrójcie w cienkie plasterki. Na rozgrzanej oliwie duście go do miękkości. Gdy będzie stygł, marynowane grzyby lub ogórki pokrójcie w plastry, a koperek i szczypiorek posiekajcie. Do miski wrzućcie ugotowane i wystudzone ziemniaki, pora, pokrojone grzyby lub ogórki, szczypiorek i koperek. Dodajcie majonez, jogurt grecki, musztardę i sos sojowy. Doprawcie do smaku aromatycznymi przyprawami i dokładnie wymieszajcie. Przed podaniem koniecznie schłodźcie sałatkę! Aby smaki dobrze się połączyły, powinna spędzić w lodówce minimum 30 minut.
Zobacz przepis na sałatkę ziemniaczaną z porem i marynowanymi grzybami >>
Kartacze
Mimo że kartacze są popularne przede wszystkim w północno-wschodniej Polsce, zasługują na uwagę całego kraju. Mocno doprawione, z farszem z mięsa mielonego, najlepiej podawać z zasmażką. Można je przyrządzić także w wersji wege, z nadzieniem z kaszy gryczanej i grzybów. Równie dobrze smakują następnego dnia – wystarczy pokroić je w plastry i odsmażyć.
Pieczone ziemniaki z sosem ziołowym
Pochodzące ze Szwecji ziemniaki Hasselback doskonale sprawdzają się jako dodatek do obiadu lub samodzielne danie. Sposobów na ich podanie jest mnóstwo, ale my proponujemy serwować je z zielonym sosem na bazie oliwy – z pietruszką, kolendrą i ze szczypiorkiem. Uwaga, od tego dania można się uzależnić!
Sprawdź również:
- Ludzie i inspiracje
30 przepisów na buraki
Sprawdzi się na ciepło i na zimno, jako przystawka, danie główne, a nawet na śniadanie. To zdrowe i wdzięczne warzywo wręcz zachęca do kuchennych eksperymentów.
- Ludzie i inspiracje
32 przepisy na marchewkę
Chrupiemy ją na surowo, gotujemy w bulionie, dodajemy do śniadań, obiadów i deserów – marchewka nie ma przed nami tajemnic. Podpowiadamy, jakie dania z niej przygotować!
- Ludzie i inspiracje
21 przepisów z kapustą
Początek sezonu na kapustę, czyli idealny moment, by się zastanowić, jak wykorzystać ją w kuchni. To uniwersalne warzywo doskonale smakuje zarówno w kanapce, jak i w pierogach.
- Ludzie i inspiracje
30 przepisów na buraki
Sprawdzi się na ciepło i na zimno, jako przystawka, danie główne, a nawet na śniadanie. To zdrowe i wdzięczne warzywo wręcz zachęca do kuchennych eksperymentów.
- Ludzie i inspiracje
32 przepisy na marchewkę
Chrupiemy ją na surowo, gotujemy w bulionie, dodajemy do śniadań, obiadów i deserów – marchewka nie ma przed nami tajemnic. Podpowiadamy, jakie dania z niej przygotować!
- Ludzie i inspiracje
21 przepisów z kapustą
Początek sezonu na kapustę, czyli idealny moment, by się zastanowić, jak wykorzystać ją w kuchni. To uniwersalne warzywo doskonale smakuje zarówno w kanapce, jak i w pierogach.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?