Przygotowanie wielkanocnego menu bez jajek, masła czy mleka może się na początku wydawać nie lada wyzwaniem. Co jednak zrobić, jeśli wśród rodziny i zaproszonych goście są weganie? Z pomocą przychodzą nam dostępne w wielu sklepach stacjonarnych i online roślinne zamienniki (zobacz, czym zastąpić jajka i jakie roślinne zamienniki przydadzą się podczas gotowania >>), które ułatwiają zrobienie także tradycyjnych dań w wersji wegańskiej, dzięki czemu nikt przy świątecznym stole nie będzie siedział głodny. Wegański żurek z grzybami shitake i kombu w smaku do złudzenia przypomina ten klasyczny, a bezmięsny pasztet można podkręcić dodatkiem warzyw, kaszy jaglanej i suszonych grzybów. Wielkanocne menu wzbogaćcie o kilka nieoczywistych i mniej tradycyjnych dań, jak wegańskie sałatki z wiosennych warzyw czy wegańskie desery z dużą ilością czekolady. Kto wie, może część naszych świątecznych propozycji zagości w waszych domach na stałe?
Wegańska Wielkanoc: jakie roślinne dania zrobić na święta?
Wielkanoc bez jajek? Z tymi przepisami wyprawienie wegańskich świąt będzie i bezproblemowe, i przyjemne. Sprawdźcie, czym zastąpić popularne produkty i co wegańskiego podać w święta.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Maciek Niemojewski
Śniadanie
Rozgrzewająca wegańska pasta bezjajeczna
Tak zaczynać dzień możemy nie tylko od święta. Jeśli uwielbiacie tradycyjną pastę jajeczną, koniecznie spróbujcie jej wegańskiej wersji. Tofu, ciecierzyca i płatki drożdżowe to połączenie, które zachwyca smakiem. Wyrazistość paście bezjajecznej nadadzą wegański majonez i musztarda, a ostrości doda pikantna papryczka. Ta pasta może konkurować z niejednym wielkanocnym daniem.
Wegańska sałatka jarzynowa z pieczonych warzyw
Myślicie, że sałatka jarzynowa nie może niczym zaskoczyć? Niespodzianka! Do tej wersji świątecznej sałatki najpierw upieczcie warzywa al dente, a potem ukręćcie wegański majonez z jałowcem. Tej wegańskiej sałatki jarzynowej koniecznie musicie spróbować – i poczęstować nią gości. Będą zachwyceni.
Wegański pasztet z fasoli i soczewicy
Trudno o równie dobre połączenie – soczewica i fasola to znakomity duet. Zrobiony z nich pasztet nie zawiera ani grama mięsa i można go dowolnie przyprawiać. Kto lubi ostrzejsze smaki, niech śmiało sięga po chili, a dla tych, którzy wolą łagodne doznania, jest podstawowa wersja pasztetu. Wegańska, więc będzie mógł go zjeść każdy gość przy wielkanocnym stole, bez wyjątków.
Wypróbuj przepis na wegański pasztet z fasoli i soczewicy >>
Smażone tofu po grecku
Choć to wybór kojarzący się raczej z Bożym Narodzeniem, smażone tofu po grecku sprawdzi się równie dobrze na wielkanocnym stole. Wegańska wersja dobrze znanej potrawy, ryby po grecku, zaskakuje wyrazistym smakiem. Jeśli ładnie zrumienicie tofu, będzie miało przyjemnie spieczoną skórkę, niczym panierka. A że z natury jest neutralne i z wdzięcznością przyjmuje wszelkie smaki, do wegańskiej wersji dania wykorzystajcie jeszcze marchew z przecierem pomidorowym i cały zastęp aromatycznych przypraw.
Sprawdź przepis na wegańską rybę po grecku, czyli smażone tofu w greckim stylu >>
Wegański pasztet grzybowy
Przepis nie należy do najkrótszych, jednak wegański pasztet grzybowy jest absolutnie wart każdej minuty spędzonej w kuchni. Jego smak zachwyci każdego, a o ostatnie kawałki będą się toczyć zacięte boje. Do przyrządzenia tej potrawy, oprócz dowolnych grzybów, będziecie potrzebować szałwii, sosu sojowego, pomidorów i główki czosnku. Pst! Podpowiadamy, że wegański pasztet grzybowy będzie jeszcze lepszy, jeśli do grzybów dodacie kilka łyżek whisky. Smak będzie wtedy głębszy i wyrazistszy.
Klasyczny humus
Choć o jego pochodzenie wciąż toczą się spory, nie zmienia to faktu, że humus znakomicie sprawdzi się w święta. W tej wersji podążamy za tradycyjną recepturą i ciecierzycę łączymy z tahini, czosnkiem, szalotką i marchewką. Klasyczny humus podajcie z orzeszkami, kminem rzymskim i chrupkim pieczywem.
Humus cytrynowy z awokado
Sposobów na zrobienie humusu jest mnóstwo, ograniczać nas może jedynie wyobraźnia. Jeśli jesteście obyci z jego tradycyjną wersją, polecamy choć raz zrobić humus z awokado i cytryny. Ta szybka pasta – gotowa po zaledwie dwóch krokach – wyjątkowo pasuje do jajek i innych wielkanocnych pyszności.
Wegański majonez na aquafabie
Wegemajonez to obowiązkowy składnik w kuchni wegańskiej. Na jego bazie zrobicie pyszne dipy, posmarujecie nim kanapki, ukręcicie z niego sosy do sałatek. Wegański majonez nadaje się także do wielkanocnych potraw. By go zrobić, potrzebujecie jedynie wody po ciecierzycy, musztardy, octu i oleju. Doprawcie solą i pieprzem – i gotowe.
Wegański pasztet jaglany z grochem i grzybami podany z sosem chrzanowym
Domowy wegański pasztet z kaszy jaglanej, grochu i grzybów? Czemu nie! Dzięki dodatkowi suszonych grzybów pasztet będzie pełen umami, co więcej, ich rewelacyjny aromat skusi nawet najbardziej wymagających smakoszy. Jeśli lubicie ostrzejsze wersje pasztetów, nie tylko roślinnych, przygotujcie większą porcję sosu chrzanowego. Z dodatkiem cytryny i musztardy sprawdzi się doskonale na wegańskim pasztecie grzybowym.
Wypróbuj przepis na wegański pasztet jaglany z grochem i grzybami podany z sosem chrzanowym >>
Pasztet z ciecierzycy i tofu z gruszką podany z galaretką wiśniową
Jest wilgotny, zwięzły, a do tego zawsze wychodzi. Dzięki ciecierzycy i tofu pasztet ma idealną konsystencję i doskonale nadaje się do posmarowania kromki ulubionego chleba. My jednak najbardziej lubimy go jeść z wegańską wiśniową galaretką, która nadaje mu charakter i doskonale przełamuje słodki smak gruszki.
Sprawdź przepis na wegański pasztet z ciecierzycy i tofu z gruszką podany z galaretką wiśniową >>
Obiad
Wegański żurek
Żurek to zupa, bez której trudno sobie wyobrazić Wielkanoc. Ale spokojnie, wystarczy parę nieoczywistych składników i umami, smak, który kojarzy się z mięsem, a wegański żurek (sprawdź, jak krok po kroku zrobić wegeżurek >>) dorówna klasycznym wersjom. Wystarczą suszone grzyby i glony kombu przyprawione wędzoną solą, by niejeden amator mięsa dał się nabrać. Z łyżką chrzanu wegański żurek będzie jeszcze ciekawszy i wyrazistszy.
Wegański krem kokosowo-brokułowy
Krem kokosowo-brokułowy sprawdzi się na każdą okazję – i jako lunch w pracy, i jako sycące świąteczne danie. A co najważniejsze, jego przygotowanie nie zabiera wiele czasu, dzięki czemu nie zabraknie go na przyrządzenie pozostałych potraw. Zacznijcie od ugotowania brokułu w bulionie warzywnym, następnie zblendujcie zupę z mleczkiem kokosowym, szalotką, trawą cytrynową i imbirem. Na koniec doprawcie sokiem z limonki i pieprzem. Jeśli macie ochotę, możecie podać ten wegański krem z chrupiącymi grzankami.
Sprawdź, jak zrobić idealny wegański krem kokosowo-brokułowy >>
Tabbouleh z komosy ryżowej
Charakterystyczna dla kuchni libańskiej odmiana sałatki warzywnej to świetna alternatywa dla rodzimej, tradycyjnej sałatki jarzynowej. Jeśli nie boicie się eksperymentować, zaproście bliskowschodnie smaki na wielkanocny stół i przygotujcie zdrową przystawkę z bulguru, ogórka, papryki i pomidora. Smak podkręćcie miętą, natką pietruszki i dobrej jakości oliwą. Tabbouleh z komosy ryżowej z pewnością zrobi wrażenie na gościach – i w błyskawicznym tempie zniknie ze stołu.
Seler pod wegańskim beszamelem
Beszamel to uniwersalny sos, który doskonale pasuje do rozmaitych dań na różne okazje. Dzięki niemu pieczony łosoś jest jeszcze delikatniejszy, a musaka – bardziej kremowa. Co więcej, świetnie komponuje się z wegańskimi daniami. Dlatego na święta przygotujcie nieoczywistą potrawę na wielkanocny obiad. Zobaczcie, jak zapiec seler pod wegańskim beszamelem – bez dodatku masła czy mleka.
Wegańska sałatka z mograbieh, dyni i oliwek z migdałami i kolendrą
Coś dla tych, którzy nawet w święta myślą o dalekich podróżach albo chcieliby wprowadzić nieco kulinarnego fermentu na wielkanocny stół. Ta zdrowa i sycąca sałatka, całkowicie wegańska, świetnie sprawdzi się na obiad. Dynię upieczcie z kminkiem, chili i kolendrą, by nabrała odpowiedniego aromatu. Następnie przygotujcie dressing na bazie oliwy i soku z cytryny. Upieczoną dynię połączcie z kuskusem i lekkim dipem. Dodajcie roszponkę, migdały, groszek i czerwoną cebulę. Wegańska sałatka z mograbieh, dyni i oliwek z migdałami i kolendrą smakuje równie dobrze na ciepło, jak na zimno.
Wypróbuj przepis na sałatkę z mograbieh, dyni i oliwek z migdałami i kolendrą >>
Wegańska sałatka z zielonej fasolki i wędzonego tofu
To proste, sycące danie, idealne do podania na wielkanocny obiad. Tofu oprószcie wędzoną papryką i wymieszajcie z oliwą. Fasolkę ugotujcie, a w tym czasie zajmijcie się przygotowaniem winegretu. Na koniec uprażcie na patelni posiekane migdały. Wegańska sałatka z zielonej fasolki szparagowej i wędzonego tofu z pewnością przypadnie do gustu osobom na diecie roślinnej, z kolei amatorzy mięsa będą mogli ją z powodzeniem potraktować jako dodatek do swoich ulubionych dań głównych.
Sprawdź przepis na wegańską sałatkę z zielonej fasolki szparagowej i wędzonego tofu >>
Wegańska sałatka z wędzonych ziemniaków i grillowanych warzyw
Tą wegańską sałatką z wędzonych ziemniaków i grillowanych warzyw przywitacie wiosnę i otworzycie sezon na ulubione grillowane potrawy. Lekka sałatka z pewnością będzie się wyróżniać na świątecznym stole, a skuszą się na nią nawet miłośnicy dań mięsnych. Dodajcie do niej wyrazisty sos z musztardy z płatkami chili, a nada on daniu ostrość i zdecydowany charakter.
Zobacz, jak zrobić wegańską sałatkę z wędzonych ziemniaków i grillowanych warzyw >>
Zupa z soczewicy z morelami
Oto pożywna wegańska zupa z soczewicy z morelami, która na świątecznym stole może z powodzeniem zastąpić tradycyjny żurek. Co najważniejsze, jej gotowanie zajmie wam tylko pół godziny. W ten sposób zaoszczędzicie czas i będziecie mieć go więcej na przygotowanie się do rodzinnego obiadu. Soczewicę opłuczcie, a potem ugotujcie z suszonymi morelami w bulionie warzywnym. Przyprawcie sokiem z cytryny i pieprzem. Ostrość chili doskonale zbalansuje słodycz suszonych owoców.
Wypróbuj przepis na sycącą wegańską zupę z soczewicy z morelami >>
Adżapsandal
W tej wegańskiej potrawie wiosenne warzywa są prawdziwymi gwiazdami. Zapach tradycyjnego gruzińskiego dania, które szybko zrobicie w piekarniku, z pewnością zaostrzy apetyty wszystkich gości. Odważnym polecamy, by adżapsandal potraktować jako bazę szakszuki – wystarczy podgrzać warzywa na patelni, wbić jajko i gotowe danie posypać fetą i natką pietruszki. W tej wersji możecie je podać na wielkanocne śniadanie, a ucieszą się z niego zarówno wegetarianie, jak i miłośnicy bliskowschodnich klasyków.
Deser
Wegańska pascha
Wegańska pascha z nerkowców i kaszy jaglanej według przepisu Wege Sióstr jest tak dobra, że już po jednym kęsie zapomnicie o wszystkich stereotypach na temat wegańskich deserów. By wegańska pascha była jeszcze smaczniejsza, nie może zabraknąć w niej bakalii. My polecamy szczególnie suszone morele, jagody goji, żurawinę i migdały.
Wegańskie ciasto raw z czerwonymi owocami i hibiskusem
To raj nie tylko dla wegan! W tym cieście znajdziecie orzechy laskowe, nerkowce, orzechy makadamii, daktyle, śmietankę kokosową i jeszcze płatki hibiskusa. Wegańskie ciasto na Wielkanoc zróbcie ze śmietanki kokosowej i z daktyli, a do kremu orzechowego dodajcie sok z limonki. Smak podkręćcie brandy i kwiatami macerowanymi w alkoholu. Bazę wegańskiego deseru możecie przygotować kilka dni wcześniej, dzięki czemu zaoszczędzicie czas w święta.
Wypróbuj przepis na wegańskie ciasto raw z czerwonymi owocami i hibiskusem >>
Wegańskie brownie z batatów
Coś dla prawdziwych miłośników brownie i przepisów z bloga Jadłonomia. Nie dość, że to wegańskie ciasto jest obłędnie czekoladowe, to jeszcze rozpieszcza wilgotną i delikatną konsystencją. A wszystko za sprawą batatów połączonych z gorzką wegańską czekoladą i kakao. By wegańskie brownie nie było zbyt słodkie, podkręćcie jego smak pikantnym chili – i cieszcie się niebanalnym deserem w święta.
Sprawdź, jak zrobić wegańskie brownie z batatów według przepisu Jadłonomii >>
Wegańskie muffiny z gorzką czekoladą i tahini
Podobnie jak dania główne, tak i tradycyjne desery na Wielkanoc do wegańskich raczej nie należą. Chyba że zamiast mazurka czy drożdżowej baby zdecydujecie się na mniej klasyczne, ale równie smaczne wegemuffiny. Już po 30 minutach możecie się rozkoszować czekoladowym smakiem wegańskich babeczek podkręconych tahini.
Zobacz przepis na wegańskie muffiny z gorzką czekoladą i tahini >>
Wegańska marmurkowa babka czekoladowo-pomarańczowa
Mocno czekoladowa babka kusi aromatem pomarańczy i wanilii. Na dodatek jest oblana wegańską polewą czekoladową na bazie śmietanki kokosowej i wegańskiej mlecznej czekolady. Jeśli obawiacie się, że ciasto może wyjść nieco za suche, do masy – przed jej ostatecznym wyrobieniem – dodajcie trochę więcej mleka roślinnego. Wtedy wegańska babka będzie nie tylko wilgotniejsza, ale i smaczniejsza.
Wypróbuj przepis na wegańską marmurkową babkę czekoladowo-pomarańczową >>
Wegańska cytrynowa babka piaskowa
Tę wegańską cytrynową babkę piaskową zrobicie w zaledwie trzech krokach. Najpierw w osobnych miskach połączcie suche i mokre składniki, a później, po wyrobieniu obu mas, wszystko ze sobą wymieszajcie. Chwila na ucieranie ciasta i można wegańską cytrynową babkę piaskową wstawiać do piekarnika. Unoszący się podczas pieczenia zapach cytryny i wanilii wprowadzi was w świąteczny i wiosenny nastrój.
Wegański czekoladowo-orzechowy mazurek na kruchym spodzie
Wegański czekoladowo-orzechowy mazurek na kruchym spodzie wcale nie jest trudny do zrobienia. Odrobina cierpliwości i uważne postępowanie z przepisem gwarantuje, że ciasto wyjdzie idealnie. Spód zróbcie z mąki pszennej, siemienia lnianego i oleju kokosowego, a krem ukręćcie na bazie śmietanki kokosowej i połączcie z prażonymi orzechami laskowymi. Zachwyci niejednego gościa! Ten wegański mazurek na kruchym spodzie będzie się doskonale prezentował na wielkanocnym stole.
Zobacz, jak zrobić wegański mazurek czekoladowo-orzechowy na kruchym spodzie >>
Wegański sernik czekoladowy
Sernik to jeden z prostszych i jednocześnie bardziej satysfakcjonujących deserów. Można go podawać na ciepło, zimno, z rodzynkami lub bez. Jeśli dobrze już znacie wszystkie wymienione wersje, to może tym razem wypróbujecie przepis na wegański sernik czekoladowy? Kremową masę zróbcie nie z twarogu, a z… kaszy jaglanej. Do tego wegańska gorzka czekolada, pomarańcza i suszone daktyle. Temu sernikowi nikt się nie oprze.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?