W tradycyjnych przepisach rola buraka sprowadzała się z reguły do barszczu i surówki. Na szczęście to już przeszłość. Dziś burak nie jest tylko dodatkiem do innych składników dania, często sam występuje w roli głównej. Surowy – w duecie ze śledziem, gotowany – podany z kozim serem i orzechami, pieczony – w postaci carpaccio – w nowoczesnym wydaniu potrafi zaskakiwać. Oprócz kulinarnej wszechstronności jest też zbawienny dla zdrowia – obniża ciśnienie i zwiększa odporność organizmu. Warto dodać buraki do jadłospisu – pomysły na najlepsze dania z buraków znajdziecie poniżej.
30 przepisów na buraki
Sprawdzi się na ciepło i na zimno, jako przystawka, danie główne, a nawet na śniadanie. To zdrowe i wdzięczne warzywo wręcz zachęca do kuchennych eksperymentów.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Maciek Niemojewski
Ciasta filo z burakiem, kozim serem, tymiankiem i orzechami włoskimi
Jeśli przejadły wam się klasyczne tarty na kruchym spodzie, wypróbujcie delikatne ciasto filo. Popularne w kuchni tureckiej i na Bałkanach, świetnie sprawdza się jako podstawa wytrawnej tarty z burakiem i kozim serem. Posypcie ją świeżym tymiankiem i orzechami włoskimi oraz polejcie ulubionym miodem, a następnie pieczcie w temperaturze 190 stopni przez 20-25 minut, aż się zarumieni.
Sprawdź przepis na ciasto filo z burakiem, kozim serem, tymiankiem i orzechami włoskimi >>
Kolorowe sushi warzywne
Sushi to klasyka kuchni japońskiej. Połączenie płatów nori z odpowiednio przygotowanym ryżem i ze świeżą rybą to wyjątkowa kompozycja, popularna na całym świecie. Tym, którzy chcieliby zrobić sushi bez ryby, podpowiadamy przepis na wersję wegetariańską, z warzywami! W rolkach świetnie sprawdzą się awokado, ogórek i marchewka, ale zaskoczy was pieczony burak.
Śledzie na pieczonych burakach
Śledź to wyjątkowa ryba, którą można przyrządzić na wiele sposobów. Doskonale smakuje w zalewie z oleju i cebuli, sosie śmietanowym, ale także z jabłkiem czy w marynacie cytrusowej. Tym razem koniecznie wypróbujcie przepis na śledzia z pieczonym burakiem w sosie musztardowo-gryczanym – to danie świetnie sprawdzi się zarówno jako przystawka, jak i danie obiadowe.
Wigilijny barszcz z uszkami
Pozycja obowiązkowa na wigilijnym stole – trudno wyobrazić sobie święta bez tej rozgrzewającej, aromatycznej zupy. W uszkach tradycyjnie znajdziemy farsz na bazie suszonych borowików lub podgrzybków. Nic nie powstrzymuje nas jednak przed urozmaiceniem tego przepisu. Właśnie dlatego w naszej interpretacji wigilijnego barszczu uszka są nadziane japońskimi grzybami shimeji z dodatkiem szczypiorku i sosu sojowego!
Bagietka z pesto buraczanym i wędzonym halibutem
Klasyczne pesto pochodzi z Genui, w jego skład wchodzą świeże liście bazylii, oliwa, orzeszki piniowe, sól, czosnek i starty parmezan. Jest znakomitym dodatkiem do makaronu. Nasz przepis na pesto trochę różni się od oryginału – zamiast bazylii wykorzystujemy pieczone buraki. Pasta doskonale smakuje na kromce domowego pieczywa na zakwasie z dodatkiem delikatnego wędzonego halibuta.
Sprawdź przepis na bagietkę z pesto buraczanym i wędzonym halibutem >>
Pęczotto z marchewką i buraczkami
Pęczotto przygotowuje się podobnie jak risotto – tyle że zamiast ryżu arborio wykorzystuje się kaszę pęczak. Gotowana w bulionie i wymieszana z parmezanem i oliwą, uzyskuje doskonałą, kremową konsystencję. Pęczotto można podać z ulubionymi dodatkami, ale my najchętniej sięgamy po sezonowe warzywa – jesienią i zimą to pieczone buraki, marchewka oraz groszek.
Carpaccio z buraka
Carpaccio to typowy dla kuchni włoskiej sposób podawania mięsa, polegający na krojeniu go w cienkie, niemal przezroczyste plastry. Choć najczęściej przygotowuje się w ten sposób mięso wołowe, szefowie kuchni coraz częściej sięgają po cielęcinę, łososia czy tuńczyka. My podpowiadamy, jak zrobić carpaccio z buraka! Cienkie czerwone plastry można ułożyć na liściach szpinaku i podać z serem lazur oraz pomarańczą, ale świetnie smakują również w towarzystwie klasycznych dodatków do carpaccio, takich jak szalotka, kapary czy parmezan.
Risotto buraczkowe z orzechami laskowymi
Risotto to comfort food doskonały! W tej wersji do ryżu dodajemy pieczone buraki, które nadają mu nie tylko słodkawy posmak, ale także piękny fioletowy kolor. To wyjątkowo proste w przygotowaniu danie, którego wygląd może zachęcić do jedzenia dzieci.
Sprawdź przepis na risotto buraczkowe z orzechami laskowymi >>
Sałatka z wiśni, buraka i koziego sera
Sałatki, choć często odgrywają w naszym jadłospisie drugoplanowe role, w rzeczywistości mogą stanowić pełnowartościowe, zdrowe posiłki, których przygotowanie zajmie zaledwie kilka chwil. Jesienią i zimą nie robimy caprese czy sałatki greckiej, w których kluczowe są dojrzewające w słońcu pomidory, możemy za to sięgnąć po sezonowe składniki – przede wszystkim buraka. Ten, w połączeniu z rukolą, kozim serem i wiśniami, smakuje wyśmienicie!
Zobacz, jak zrobić sałatkę w wiśni, buraka i koziego sera >>
Buraczkowy gravlax
Gravlax to tradycyjne danie kuchni skandynawskiej, przyrządzane z peklowanego łososia. Choć z wyglądu przypomina wędzone plastry tej ryby, znacznie różni się od nich smakiem. Klasyczny gravlax można jeść bez dodatków, ale świetnie sprawdzi się również w rozmaitych daniach, na przykład z gryczanymi blinami, ze śmietaną i z kawiorem. By nadać tej propozycji niepowtarzalny charakter, do mieszanki peklującej dodajcie startego na tarce buraka. Dzięki temu łosoś nabierze głębokiego fioletowego koloru, a w jego smaku wyczuwalna będzie lekka słodycz.
Barszcz z fasolą jaś
Kto powiedział, że czerwony barszcz można jeść tylko w święta? Klarowna zupa z fasolą jaś to rozgrzewająca propozycja, która nasyci nawet największych głodomorów. Pełnię smaku wywaru wydobędą warzywa, grzyby i przyprawy.
Barszcz z giczy jagnięcej >>
Przepis dla zdeklarowanych mięsożerców! Klasyczny wywar podajemy z uszkami wypełnionymi farszem na bazie giczy jagnięcej, wątróbki cielęcej, rodzynek, orzechów piniowych, warzyw i przypraw. Przygotowanie tej zupy jest czasochłonne, ale jej smak z nawiązką zrekompensuje wysiłek, który włożymy w gotowanie!
Krem z buraka z kokosową nutą
Gęste, aromatyczne zupy to nieodłączny element zimowego menu. Krem z buraka przygotowujemy w wersji wegańskiej, szukając inspiracji w smakach kuchni indyjskiej. Dlatego do zupy dodajemy między innymi kurkumę, przyprawę curry oraz mleczko kokosowe. Za ich sprawą krem nabiera głębokiego, ale też łagodnego smaku. Tę zupę ugotujecie w 20 minut!
Tatar z pieczonego buraka
Skoro z buraka można przygotować carpaccio, to czemu nie tatara? Siekane mięso wołowe z powodzeniem można zastąpić tym warzywem. Tatar buraczany znakomicie smakuje w towarzystwie jabłka, białej rzodkwi, cebuli i prażonych pestek słonecznika. A jeśli nie wyobrażacie sobie tatara bez żółtka jajka, możecie je śmiało dodać – sprawdzi się również w tym przepisie.
Owsianka czekoladowo-buraczana
Słodki smak buraka sprawia, że doskonale radzi on sobie w deserach i śniadaniach. Najlepszym dowodem jest owsianka czekoladowo-buraczana – to wegańskie danie przygotujecie w okamgnieniu, a jego charakterystyczny fioletowy kolor zachęci do jedzenia każdego niejadka.
Sałatka z soczewicą, ricottą i burakiem >>
Prosty przepis na jesienno-zimową sałatkę. Przygotujecie ją z rukoli i botwinki oraz soczewicy, ricotty i pieczonego buraka. Jej największą zaletą jest całkowita dowolność w doborze składników. Jeśli w lodówce macie fetę zamiast ricotty albo szpinak zamiast botwinki, możecie bez obaw je wykorzystać – włączcie myślenie w trybie zero waste i cieszcie się z gotowania!
Wypróbuj przepis na sałatkę z soczewicą, ricottą i burakiem >>
Sałatka z buraków pieczonych w marynacie kawowo-winnej z rukolą, fetą i pestkami dyni
Mimo że na pierwszy rzut oka połączenie buraków i fety z marynatą kawowo-winną może się wydawać zaskakujące, w praktyce jest kompozycją idealną. Kawa doskonale wydobywa słodki smak i aromat pieczonego warzywa, a charakteru daniu dodają słona feta, cierpka rukola i prażone pestki dyni. Gwarantujemy, że nie będziecie zawiedzeni.
Pita z halloumi, burakiem i tzatzikami
Podgrzana i nadziewana marynowanymi burakami pita z dodatkiem pysznego sera halloumi to doskonały pomysł dla amatorów kuchni greckiej i nie tylko. Aromat tej smakowitej kompozycji nadadzą jogurtowe tzatziki, smakowy majonez, pikantna salsa lub sezonowe pesto. Próbujcie różnych, nawet najbardziej zaskakujących połączeń! Pst! Jeśli po przygotowaniu dania zostanie wam trochę pity, możecie pokroić ją w trójkąty. W tej postaci świetnie nadaje się do nabierania greckich past, humusów czy dipów.
Krem z buraków i ze śliwek
Z tą pyszną i aromatyczną zupą niestraszne są nawet najchłodniejsze wieczory. Połączenie śliwek i sera pleśniowego typu brie ma w sobie wszystko, czego potrzeba podczas oczekiwania na upalne lato. Pamiętajcie, że przepis możecie wykonać w wersji wegańskiej – wówczas zamiast masła użyjcie oliwy, a ser zamieńcie na tofu. Będzie równie pysznie!
Różowe klopsiki z kaszy i buraków
Nikt nie powiedział, że kulki mocy muszą być na słodko – nadszedł czas, aby zrobić tę prostą przekąskę w wersji wytrawnej. Klopsiki z kaszy i buraków to doskonały pomysł na pożywne drugie śniadanie lub sycący lunch do pracy. Możecie jeść je same, z dodatkiem sałatki albo położyć na kromce świeżego pieczywa. W każdej wersji smakują wyśmienicie, a do tego są zdrowe. Ostrzegamy, że znikną z talerza błyskawicznie – już sam kolor pobudza apetyt!
Buraczkowa z pieczoną kaczką i czarną fasolą
Kiedy pogoda nie dopisuje, wystarczy spojrzeć na kolor tej zupy, aby poprawić sobie humor. Już pierwszy jej łyk skutecznie was rozgrzeje, a dodatek czarnej fasoli lub soczewicy pomoże przetrwać zimową aurę. Po skosztowaniu tej ciekawej wersji zupy buraczkowej nawet ci, którzy nie są amatorami buraków, nie będą się mogli oderwać od talerza.
Zobacz, jak zrobić buraczkową z pieczoną kaczką i czarną fasolą >>
Burger z buraków
Klasyczne danie w nieco lżejszej odsłonie, które zachwyci nie tylko miłośników kuchni roślinnej. Tym razem zamiast wołowego zróbcie kotlet z buraka. Podany z frytkami z dyni, grillowanym pieczywem, ze świeżymi dodatkami i z sosem tahini, będzie pożywnym i zdrowym obiadem dla wegetarian, ale też amatorów mięsa. To proste i szybkie danie fit – bez większego problemu przygotujecie je samodzielnie w domu.
Brownie z buraków
Oto zdrowsza wersja deserowego klasyka – równie pyszna, ale lżejsza. Gwarantujemy, że buraczane brownie podane z gałką lodów waniliowych usatysfakcjonuje nawet największych łasuchów. Ciasto koniecznie udekorujcie różową polewą zrobioną z białej czekolady i soku z buraka. Bo słodkości nigdy za wiele! Jeśli w brownie najbardziej cenicie płynną konsystencję, przed podaniem możecie je lekko podgrzać w piekarniku.
Tarta z burakami i kozim serem
Nie od dziś wiadomo, że burak i kozi ser tworzą idealny duet. To połączenie sprawdza się zawsze – latem doskonale smakuje w sałatkach, a zimą rewelacyjnie wypada w nadzieniu do tarty, którą można serwować na obiad, lunch lub jako przekąskę. Do tego możecie podać ją na ciepło lub na zimno z dodatkiem ulubionej sałaty. Koniecznie pamiętajcie o świeżym tymianku i orzeszkach piniowych. To one dopełniają smaku i dodają daniu polotu.
Rozgrzewający krem z buraków
Ta szybka w przygotowaniu, sycąca zupa krem sprawdzi się na obiad w każdy – choćby najchłodniejszy – dzień. Dodatek jabłka podkręci słodki smak buraka, a przyprawy – czosnek, chili, imbir i kumin – sprawią, że danie będzie jeszcze bardziej aromatyczne. Porcję kremu udekorujcie śmietanką chrzanową, pokruszonymi orzechami laskowymi i listkami mięty lub natką pietruszki. Będzie prosto i pysznie!
Soczyste gofroburgery z buraka z grillowanym halloumi
Choć może się wydawać, że gofry to nieoczywista propozycja na obiad, gofroburger z kotletem buraczanym, halloumi i warzywami to strzał w dziesiątkę! Doskonała propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu na prosty wegetariański, bezglutenowy lunch. Po usmażeniu gofra – gdy jeszcze będzie ciepły – posmarujcie go ketchupem, ułóżcie na nim rukolę, grillowane plasterki halloumi, buraczany kotlet, plastry ogórka, pomidora i cebuli. Przed podaniem polejcie go sosem chrzanowym i przykryjcie drugim gofrem. Gotowe!
Sprawdź przepis na soczyste gofroburgery z buraka z grillowanym halloumi >>
Buraczane carpaccio z domowym labnehem
Jeśli macie ochotę nieco odmienić klasyczne carpaccio z buraków, podajcie je z labnehem – pysznym, zdrowym i sycącym wegetariańskim serkiem, który wywodzi się z kuchni arabskiej. Przygotujcie labneh, rozprowadźcie jego warstwę na talerzu, polejcie delikatnie oliwą i posypcie za’atarem, a na wierzchu ułóżcie cienko pokrojone buraki, zamarynowane w zalewie z oliwy, octu, cukru, szalotki i skórki z cytryny. Przed podaniem danie udekorujcie listkami mięty – carpaccio będzie rewelacyjnie smakować i obłędnie wyglądać.
Zobacz, jak zrobić buraczane carpaccio z domowym labnehem >>
Leśne smoothie z sokiem z buraków
To idealny pomysł dla tych, którzy lubią dłużej pospać i nie chcą rano spędzać w kuchni zbyt dużo czasu. Leśne smoothie z sokiem z buraków świetnie się sprawdzi jako ekspresowe śniadanie – jego przygotowanie zajmuje jedynie 5 minut. Smoothie przyprawcie miętą i ulubionymi bakaliami. Naszym zdaniem świetnie pasują tu migdały.
Krem z buraków, jarmużu i pokrzywy z fiołkami
Obok tej pysznej i kusząco wyglądającej zupy z pewnością nie przejdą obojętnie miłośnicy kremów we wszystkich postaciach. Wywar z buraków ugotujcie z mleczkiem kokosowym – nabierze gęstości i słodyczy. Dodajcie pokrzywę, zioła prowansalskie, jarmuż i podajcie krem z plasterkiem cytryny i płatkami fiołka. Nie będziecie żałować!
Sprawdź przepis na krem z buraków, jarmużu i pokrzywy z fiołkami >>
Sałatka z buraków z gruszką i fetą
Gdy pogoda nie rozpieszcza, przygotujcie sałatkę z buraków z gruszką i fetą – krzepiące danie pełne witamin. Buraki owińcie folią aluminiową i pieczcie około 20 minut, aż zmiękną. Następnie podzielcie je na kawałki średniej wielkości, a gruszkę pokrójcie w ćwierćplasterki. Składniki ułóżcie na talerzu i polejcie oliwą, a następnie przyprawcie solą i pieprzem. Będzie kolorowo, a do tego zdrowo!
Zobacz, jak przygotować sałatkę z buraków z gruszką i fetą >>
Sprawdź również:
- Ludzie i inspiracje
32 przepisy na marchewkę
Chrupiemy ją na surowo, gotujemy w bulionie, dodajemy do śniadań, obiadów i deserów – marchewka nie ma przed nami tajemnic. Podpowiadamy, jakie dania z niej przygotować!
- Ludzie i inspiracje
13 przepisów z soczewicą
Może być alternatywą dla mięsa, zawiera dużo białka i błonnika – podpowiadamy, jak pysznie przyrządzić soczewicę.
- Ludzie i inspiracje
22 przepisy z cebulą
Czerwona, biała, a może dymka? Bez cebuli trudno wyobrazić sobie gotowanie! Duszona, smażona czy karmelizowana – jest nieodzownym składnikiem niemal każdej narodowej kuchni.
- Ludzie i inspiracje
32 przepisy na marchewkę
Chrupiemy ją na surowo, gotujemy w bulionie, dodajemy do śniadań, obiadów i deserów – marchewka nie ma przed nami tajemnic. Podpowiadamy, jakie dania z niej przygotować!
- Ludzie i inspiracje
13 przepisów z soczewicą
Może być alternatywą dla mięsa, zawiera dużo białka i błonnika – podpowiadamy, jak pysznie przyrządzić soczewicę.
- Ludzie i inspiracje
22 przepisy z cebulą
Czerwona, biała, a może dymka? Bez cebuli trudno wyobrazić sobie gotowanie! Duszona, smażona czy karmelizowana – jest nieodzownym składnikiem niemal każdej narodowej kuchni.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?