Korzeń marchewki zachwyca intensywnym kolorem i delikatnym słodkim smakiem. Choć marchew można jeść na surowo, najchętniej używamy jej do zup, dań głównych i słodkości. Trudno wyobrazić sobie bez niej sos boloński, bulion warzywny czy wołowinę po burgundzku. Nawet w daniach, które zwyczajowo przygotowuje się bez marchwi, może odgrywać pierwszoplanową rolę i nadawać tradycyjnym przepisom świeżość. Zamiast kopytek zróbcie więc marchewkowe kluseczki, a zamiast sushi z łososiem – kaszi z marchewką! Pomarańczowy korzeń jest nie tylko źródłem smaku, ale także witamin i korzystnych dla zdrowia elementów, które wzmacniają odporność, poprawiają wzrok i opóźniają pojawianie się zmarszczek. Świadomi walorów tego warzywa, zebraliśmy dla was najlepsze przepisy na dania z marchewką.
32 przepisy na marchewkę
Chrupiemy ją na surowo, gotujemy w bulionie, dodajemy do śniadań, obiadów i deserów – marchewka nie ma przed nami tajemnic. Podpowiadamy, jakie dania z niej przygotować!
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Maciek Niemojewski
Wytrawne
Placki z cukinii z marchewką
Przygotowanie tych warzywnych placków jest niesamowicie proste i zajmie zaledwie 20 minut. To świetna propozycja na ekspresowy wegetariański obiad lub lunch do pracy. Placki z cukinii i marchewki smakują najlepiej z prostym sosem na bazie jogurtu greckiego.
Kluseczki marchewkowe z szałwią i parmezanem
Jeśli znudziły wam się tradycyjne kopytka, zróbcie na obiad kluseczki marchewkowe we włoskim stylu – z szałwią i parmezanem. To świetny pomysł na pyszny wegetariański lunch, którego przygotowanie zajmuje tylko pół godziny. Intensywnie pomarańczowe kluseczki pięknie wyglądają na talerzu i z pewnością zasmakują wszystkim domownikom!
Sprawdź przepis na kluseczki marchewkowe z szałwią i parmezanem >>
Kolorowe sushi warzywne
Oto znane japońskie danie w wersji warzywnej. Podpowiadamy, jak przygotować wegańskie sushi bez ryby – tuńczyka wymieniamy na plastry buraka, a łososia na marchewkę. Kolorowe rolki to świetny sposób na przekonanie do warzyw nawet największych niejadków. Świetnie sprawdzą się także jako przekąska na wieczór z przyjaciółmi lub podczas romantycznej kolacji.
Pieczone warzywa z miętowo-kokosowym sosem
Czasami proste przepisy są najlepsze – oto dobitny przykład. Zamarynowane w oliwie, czosnku, soku z cytryny i soli warzywa wystarczy upiec w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku i podać z odświeżającym miętowym sosem. To świetny pomysł na szybką, zdrową wegańską przekąskę.
Wypróbuj przepis na pieczone warzywa z miętowo-kokosowym sosem >>
Humus z dyni z pieczonymi marchewkami
Wywodzący się z Bliskiego Wschodu humus to jedna z najpopularniejszych past świata. Tradycyjnie robi się go z ciecierzycy, czosnku, tahini, oliwy, soku z cytryny i przypraw, ale jesienią warto przygotować go z dyni hokkaido. Dyniowy humus możemy podać z pitą lub falafelem, ale nam najbardziej smakuje z pieczonymi marchewkami.
Wypróbuj przepis na humus z dyni z pieczonymi marchewkami >>
Pieczone pstrągi z marchewką i cukinią
Delikatne, chude mięso pstrąga rozpływa się w ustach. Uwędzone świetnie sprawdza się na kanapkach, a surowe niekiedy dodaje się do sushi, ale naszym zdaniem pstrąg najlepiej smakuje z piekarnika. Szczególnie upieczony z marchewką, cukinią i szalotką, które znakomicie skomplementują jego smak.
Sprawdź przepis na pieczone pstrągi z marchewką i cukinią >>
Pieczarki po grecku
Podpowiadamy, jak przygotować wegańską wariację na temat ryby po grecku. Zamiast dorsza czy mintaja użyjcie pieczarek! Grzyby są źródłem umami, dzięki czemu znakomicie zastępują mięso w tradycyjnych daniach. Pieczarki w sosie z marchewek i innych warzyw korzeniowych to pyszne, proste w przygotowaniu danie, które świetnie odnajdzie się na wigilijnym stole.
Roladki z bakłażana w aromatycznym sosie pomidorowym
Ten zdrowy wegetariański obiad doda wam otuchy w krótkie zimowe dni. Jest prosty w przygotowaniu, a robi niemałe wrażenie. Roladki z bakłażana z farszem na bazie marchewki, orzechów włoskich i cebuli koniecznie polejcie aromatycznym sosem pomidorowym. Możecie je zjeść zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Sprawdź przepis na roladki z bakłażana w aromatycznym sosie pomidorowym >>
Lasagne z kapusty
Lasagne bez makaronu i sera? Tym wegańskim przepisem zaskoczycie wszystkich entuzjastów włoskiej kuchni. Zamiast makaronu użyjcie liści kapusty, a zamiast parmezanu – płatków drożdżowych. Lasagne najlepiej dzielić się z przyjaciółmi, więc zadbajcie o to, by przygotować wystarczająco dużą porcję!
Sałatka z liści wasabi
Oto pomysł na nieoczywistą sałatkę, inspirowaną smakami Azji. Liście wasabi wymieszajcie z pomidorkami koktajlowymi, marchewką i sezamem i podajcie z dressingiem na bazie masła orzechowego. Ta ostra sałatka stanowi świetny dodatek do wszystkich orientalnych potraw.
Kaszi, czyli sushi po polsku
Kasza to wyjątkowo uniwersalny składnik, który pasuje do wielu rozmaitych dań. Możecie użyć jej zamiast ryżu w risotcie i przygotować pyszne, kremowe kaszotto. Na podobnej zasadzie zwiniecie rolki kaszi, czyli sushi z kaszą. Do tego zadania najlepiej nadaje się jęczmienna kasza perłowa.
Wołowina po burgundzku
Bœuf bourguignon, czyli wołowina po burgundzku, to klasyczne danie kuchni francuskiej. W tej aromatycznej potrawce znajdziecie wołowinę, czerwone wino i warzywa – przede wszystkim marchewkę, która nadaje potrawie delikatną słodycz. Wołowina po burgundzku to popisowe danie, którego przygotowanie nie jest trudne, choć wymaga sporo czasu. Znakomita propozycja na wyjątkowe okazje.
Pęczotto z marchewką i buraczkami
Pęczotto, czyli polska wariacja na temat klasycznego risotta, jest proste i szybkie w przygotowaniu. Kasza, ugotowana w bulionie i wymieszana z parmezanem i oliwą, ma doskonałą, kremową konsystencję. Zimą najbardziej lubimy podawać je z sezonowymi warzywami – pieczonymi burakami, marchewką i groszkiem.
Najlepszy bulion wegański
Bulion to podstawa większości klasycznych zup. To od niego zależy, czy będzie pełna smaku i aromatu, czy ich pozbawiona. Podpowiadamy, jak przygotować idealny wegański bulion na bazie warzyw, grzybów i kilku sekretnych składników z innych kuchni świata. Sprawdźcie też, jak zrobić domową kostkę bulionową w trzech wersjach: warzywnej, grzybowej i drobiowej.
Marchewkowa raita
Raita to rewelacyjny sposób na upał. Choć tę gęstą, orzeźwiającą zupę rodem z Indii w tradycyjnej wersji przygotowuje się z ogórkiem i pomidorem, tym razem stawiamy na marchewkę. Na nieprzywierającą patelnię wysypcie czarnuszkę i prażcie ją, aż zacznie pięknie pachnieć. Marchewkę zetrzyjcie, a następnie wymieszajcie z czarnuszka, jogurtem naturalnym i sokiem z cytryny. Przed podaniem doprawcie raitę solą i pieprzem i skropcie odrobiną oliwy z pierwszego tłoczenia. Później pozostanie wam już tylko schłodzenie zupy w lodówce.
Surówka z pora i marchewki z natką pietruszki
Jeśli szukacie prostego przepisu na surówkę z pora i marchwi, koniecznie sprawdźcie tę propozycję. Zachwyci was smakiem i prostotą, a gdyby tego było mało, odnajdzie się jako dodatek do każdego obiadu. Pst! Jeśli chcecie, by por był delikatniejszy w smaku, po pokrojeniu zalejcie go wrzątkiem na 1-2 minuty, a następnie odsączcie i wystudźcie na sitku. Tę pyszną surówkę przygotujecie w zaledwie 15 minut.
Zobacz, jak zrobić surówkę z pora i marchewki z natką pietruszki >>
Młode marchewki w paście gochujang z pietruszkową gremolatą
Choć młodych marchewek zwykle używa się jako dodatku do innych dań, w tej wersji trafiają na sam środek talerza. Ugotowane w wegańskiej osełce, znakomicie komponują się z ostrą pastą gochujang i ze świeżą pietruszkową gremolatą. To doskonały pomysł na wegańską przystawkę. Możecie być pewni, że nie będziecie zawiedzeni – to jedno z popisowych dań lokalu Peaches Gastro Girls!
Sprawdź przepis na młode marchewki w paście gochujang z pietruszkową gremolatą >>
Piklowane kuminowe marchewki z ricottą i salsą z kiszonych cytryn, mięty i jalapeño
Przygotowanie tej wersji piklowanych marchewek jest niezwykle proste i nie wymaga szczególnych umiejętności, wyspecjalizowanej wiedzy ani sprzętu. To pyszne i pełne kolorów danie idealnie sprawdzi się jako wieczorna przekąska lub lekki obiad. Koniecznie podajcie je z delikatną ricottą, pyszną salsą z kiszonych cytryn i papryczką jalapeño, która doda mu pikantności i charakteru.
Marchewkowe gnocchi z pecorino romano, gotowaną brukselką, palonym masłem i szałwią
Do zjedzenia tych gnocchi nikogo nie trzeba przekonywać. Zwłaszcza że z wierzchu kuszą jeszcze pecorino romano i świeżą szałwią. Do ciasta na włoskie kluseczki dorzućcie marchew, a gnocchi gotujcie partiami we wrzątku. Gdy wypłyną na powierzchnię, wyjmijcie je łyżką cedzakową i rozłóżcie na talerze, a następnie polejcie palonym masłem, posypcie startym sercem i świeżymi ziołami. Obok tego dania nie da się przejść obojętnie!
Jajka faszerowane marchwią, majonezem i srirachą
Słodki smak marchewki przełamany pikantną srirachą z dodatkiem kremowego majonezu to doskonały pomysł na farsz do jajek. To danie sprawdzi się nie tylko jako codzienne śniadanie czy przekąska na spotkaniu z przyjaciółmi, ale także jako oryginalna świąteczna przystawka! W pierwszej kolejności ugotujcie marchewki i jajka na twardo, a później wymieszajcie żółtka z marchewką, majonezem i ze srirachą i nafaszerujcie jajka. Przygotowanie tej pysznej potrawy zajmie wam jedynie nieco ponad pół godziny.
Wypróbuj przepis na jajka faszerowane marchwią, majonezem i srirachą >>
Sałatka z pieczonej marchewki w marynacie imbirowej z kozim serem i orzechami laskowymi
Smak marchewki i miodu rewelacyjnie przełamuje tu ostrość imbiru, czosnku i chili, a dzięki delikatnemu słonemu koziemu serowi danie nabiera polotu. Koniecznie pamiętajcie o orzechach i żurawinie – nadadzą sałatce chrupkość i sprawią, że posiłek będzie jeszcze przyjemniejszy. To zdrowe i pożywne dane doskonale sprawdzi się jako lunch lub lekki obiad.
Lekka sałatka z marchewki i makaronu ryżowego
Lekka sałatka z marchewki i makaronu ryżowego doskonale sprawdzi się jako szybka przekąska albo pyszny dodatek do dania głównego. Już po pierwszym kęsie będziecie wiedzieć, że ten prosty przepis kryje w sobie mnóstwo smaku! Pomidory w połączeniu z olejem sezamowym i orzechową oliwą gwarantują moc umami, a imbir z czosnkiem rozgrzewają. Czy może być coś lepszego?
Zobacz przepis na kekką sałatkę z marchewki i makaronu ryżowego >>
Na słodko
Marchewkowe ciasteczka
Słodkie, chrupiące i proste w przygotowaniu – ciasteczka marchewkowe to jedna z naszych ulubionych przekąsek. Smak białej czekolady doskonale komponuje się w nich z kwaskową, korzenną konfiturą marchewkowo-pomarańczową. Ciasteczka marchewkowe to doskonała domowa przekąska dla dzieci, ale nie odmówią jej sobie także dorośli.
Granola marchewkowa
Domowa granola to świetny pomysł na proste, zdrowe śniadanie. Znakomicie łączy się z rozmaitymi dodatkami, więc śmiało możecie zjeść ją z mlekiem, jogurtem czy skomponować z nią ulubiony smoothie bowl. Po zagęszczeniu daktylami i masłem orzechowym z powodzeniem zrobicie z niej także śniadaniowe batoniki.
Babeczki marchewkowe
Korzenne babeczki marchewkowe to doskonały pomysł na słodką świąteczną przegryzkę. Są proste i szybkie w przygotowaniu, a udekorowane lukrem i piernikami, będą pięknym uzupełnieniem wigilijnego stołu. Podpowiadamy, jak zrobić wilgotne babeczki z marchewki, które zasmakują i dzieciom, i dorosłym.
Bezglutenowe muffinki marchewkowe z kremem
Nie w każdej cukierni znajdziecie bezglutenowe babeczki – z łatwością jednak możecie upiec je w domu. Podpowiadamy, jak zrobić idealne bezglutenowe muffinki marchewkowe, które osłodzą wam chłodne zimowe wieczory. Najlepiej smakują popijane rozgrzewającymi napojami, takimi jak chai latte czy gorąca czekolada.
Sprawdź przepis na bezglutenowe muffinki marchewkowe z kremem >>
Wegańskie ciasto marchewkowe
Choć znamy wiele sposobów na przygotowanie wegańskiego ciasta, ten jest jednym z najprostszych i najlepszych. Aby zrobić krem do tego pysznego deseru, wystarczy ubić wielofunkcyjną śmietankę roślinną z cukrem pudrem, a później przełożyć masą ciasto – i gotowe! Mimo że na obłędnie wyglądające i kuszące obietnicą błogiej przyjemności desery czekamy zazwyczaj od okazji do okazji, gwarantujemy, że dla tego ciasta warto dać się ponieść.
Gofry marchewkowe
Gofry marchewkowe świetnie sprawdzą się jako proste śniadanie w duchu zero waste. Dodatki do tego dania może podyktować zawartość waszej lodówki. Eksperymentujcie! Sprawdzą się tu rozmaite smaki i nieoczywiste połączenia, a przy tym wykorzystacie to, co mogłoby się zmarnować. Gofry wyśmienicie smakują w wersji słodkiej i wytrawnej – można je podać z twarożkiem, pastą warzywną, dżemem, a w sezonie ze świeżymi owocami. Wszystko zależy od was!
Kulki jak ciasto marchewkowe
Jeśli należycie do amatorów słodkich poranków, ten przepis na pewno się wam spodoba. To doskonała śniadaniowa propozycja dla tych, którzy uwielbiają ciasto marchewkowe. Do przygotowania pożywnych, pachnących cynamonem i przyjemnie chrupiących kulek możecie użyć wytłoczyn po wyciskaniu soku z marchwi. W ten sposób wykorzystacie resztki, które w innym wypadku mogłyby wylądować w śmietniku.
Świąteczne ciasto marchewkowe z kremem z nalewką orzechową
Choć to pyszne ciasto najlepiej smakuje w święta, może uświetnić także inne okazje. Marchew nadaje mu słodycz, jabłko wilgoć, a orzechy i korzenne przyprawy coś z piernika. To ciasto marchewkowe z puszystym kremem z serka Philadelphia świetnie sprawdzi się także jako zdrowsza wersja tortu. Pst! Jeśli chcecie, aby deser dłużej zachował świeżość, dodajcie do niego wiśnie w syropie lub suszone śliwki.
Wypróbuj przepis na świąteczne ciasto marchewkowe z kremem z nalewką orzechową >>
Smoothie jak ciasto marchewkowe
Jeśli naszła was ochota na ciasto marchewkowe, a jednocześnie chcielibyście zjeść coś zdrowego – oto idealny przepis. Z mrożonego banana, mleczka kokosowego, masła i marchewki możecie wyczarować rewelacyjne poranne smoothie. Znajdą się w nim również płatki owsiane, szczypta korzennych przypraw i syrop klonowy. Nie musicie się martwić, że o poranku będziecie gorączkowo biegać po kuchni – ten zdrowy koktajl przygotujecie w zaledwie 10 minut.
Przeczytaj również:
- Ludzie i inspiracje
37 pomysłów na ziemniaki
Smakują nie tylko dobrze w parze ze schabowym. Oto przepisy na ziemniaki z różnych stron świata.
- Ludzie i inspiracje
30 przepisów na buraki
Sprawdzi się na ciepło i na zimno, jako przystawka, danie główne, a nawet na śniadanie. To zdrowe i wdzięczne warzywo wręcz zachęca do kuchennych eksperymentów.
- Ludzie i inspiracje
13 przepisów z soczewicą
Może być alternatywą dla mięsa, zawiera dużo białka i błonnika – podpowiadamy, jak pysznie przyrządzić soczewicę.
- Ludzie i inspiracje
37 pomysłów na ziemniaki
Smakują nie tylko dobrze w parze ze schabowym. Oto przepisy na ziemniaki z różnych stron świata.
- Ludzie i inspiracje
30 przepisów na buraki
Sprawdzi się na ciepło i na zimno, jako przystawka, danie główne, a nawet na śniadanie. To zdrowe i wdzięczne warzywo wręcz zachęca do kuchennych eksperymentów.
- Ludzie i inspiracje
13 przepisów z soczewicą
Może być alternatywą dla mięsa, zawiera dużo białka i błonnika – podpowiadamy, jak pysznie przyrządzić soczewicę.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?