Początek jesieni może oznaczać wiele rzeczy: zmianę pogody, początek szkoły albo powrót do pracy. My jednak łączymy tę porę roku przede wszystkim z przyjemnościami kulinarnymi. Wtedy na stragany powracają wytęsknione jesienne warzywa i owoce. Można się spierać o to, które z nich sprawdzą się najlepiej w sezonowych przepisach, ale jedno jest pewne – jabłko smakuje doskonale zarówno w wydaniu słodkim, jak i wytrawnym. Bezglutenowa szarlotka z dodatkiem pigwy, klasyczne gofry, crumble, a może wytrawny duet ze śledziem? Podpowiadamy, które odmiany sprawdzą się w jakich daniach, i zachęcamy do wypróbowania niejednego z naszych najlepszych przepisów z jabłkami. Czas na rozsmakowanie się w nadchodzącej jesieni.
Najlepsze jabłkowe przepisy na jesień
Jesienią jabłka są obowiązkowe. A ponieważ we wrześniu i w październiku smakują najlepiej, podpowiadamy, jak przyrządzić z nimi nie tylko słodkie pyszności, ale i rozgrzewające posiłki.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Maciek Niemojewski
Słodkie
Bezglutenowa szarlotka orzechowa z pigwą
Gdy tylko pojawiają się pierwsze jabłka, na myśl od razu przychodzi nam szarlotka. W tej wersji kwaśność jabłek proponujemy przełamać konfiturą pigwową. Zmielone orzechy włoskie dodajcie do zagniatanego ciasta – dzięki temu będzie ono miało mocniejszy aromat i smak. Uwaga! Ta szarlotka jest bezglutenowa, więc podczas przyjęcia wszyscy goście będą mogli jej spróbować.
Zobacz, jak zrobić bezglutenową szarlotkę orzechową z pigwą >>
Gofry gryczane z karmelizowanymi jabłkami
Jesienne poranki polecamy od czasu do czasu rozpocząć od… gofrów. Zapach smażonego ciasta rozchodzący się po domu każdego wprawi w błogi nastrój. Z tym przepisem przygotujecie bezglutenowe ciasto, a gdy gofry będą gotowe, podajcie je z karmelizowanymi jabłkami. Jeśli macie ochotę, możecie je dodatkowo posypać brązowym cukrem lub cynamonem.
Sprawdź przepis na gofry gryczane z karmelizowanymi jabłkami >>
Kruche ciasto migdałowe z jabłkami
Jeśli tęsknicie za letnim galette, to koniecznie spróbujcie jego jesiennej odmiany z jabłkami w roli głównej. Migdałowe ciasto możecie przygotować dzień wcześniej – dokładnie owińcie je w folię i włóżcie na noc do lodówki. A jeśli bardzo wam się spieszy, możecie ciasto włożyć na chwilę do zamrażarki. Dzięki temu będziecie mogli je skończyć w ekspresowym tempie.
Jabłka pod cynamonową kruszonką
Złota reneta pod chrupiącą cynamonową kruszonką to smakołyk dla prawdziwych łasuchów. A co ważniejsze, trudno o prostsze do wykonania sezonowe ciasto. W wyjątkowo rozpustnej wersji podajcie crumble z serkiem śmietankowym lub lodami waniliowymi.
Gruszki, jabłka, śliwki pod owsiano-migdałową kruszonką
Kolejny wariant jesiennego crumble. Do jego przygotowania wykorzystajcie gruszki, jabłka, śliwki lub inne ulubione owoce. Ważne, by było sezonowo i pysznie. Owoce przykryte owsianą kruszonką najlepiej smakują na ciepło, z dodatkiem jogurtu naturalnego. Pst! W wersji wegańskiej wystarczy zamienić masło na 5 łyżek oleju, na przykład sezamowego.
Sprawdź, jak zrobić gruszki, jabłka, śliwki pod owsiano-migdałową kruszonką >>
Odwrócony miodowy biszkopt japoński z jabłkami i pekanami
Coś dla tych, którzy chcieliby zrobić tartę Tatin, ale czują, że to ich nieco przerasta. Ten przepis może nie jest doskonałym odzwierciedleniem receptury francuskiego deseru, ale stanowi jego ciekawą i znacznie prostszą w wykonaniu opcję. Dzięki niemu przygotujecie lekki, wilgotny biszkopt, na którym najlepiej ułożyć jabłka i orzechy w karmelowym sosie. Ta niebanalna propozycja sprawdzi się wyśmienicie w jesienne popołudnie. Jeśli nie przepadacie za pekanami, zamieńcie je na orzechy włoskie.
Wypróbuj przepis na miodowy biszkopt japoński z jabłkami i pekanami >>
Jabłecznik na kruchym spodzie z bezą i kruszonką
Nastawcie piekarnik i rozgrzejcie się w chłodne jesienne wieczory! Jabłecznik to idealna propozycja dla tych, którzy potrzebują czegoś wzmacniającego i dla ciała, i dla duszy. To ciasto proste i szybkie w przygotowaniu, a do tego pyszne! Uwielbiają je wszyscy – to świetny deser dla dzieci, ale także ulubiony smakołyk dorosłych. Przed podaniem wierzch jabłecznika koniecznie oprószcie cukrem pudrem!
Sprawdź przepis na jabłecznik na kruchym spodzie z bezą i kruszonką >>
Racuchy pszenno-gryczane z jabłkami
Klasyczne drożdżowe racuchy urozmaićcie dodatkiem mąki gryczanej. Gdy ciasto będzie wyrastać, możecie spokojnie zabrać się do przygotowania jabłek. Potem usmażenie racuchów zajmie wam już tylko kilkanaście minut. Gotowe placuszki posypcie cukrem pudrem i jedzcie, póki ciepłe.
Naleśniki ryżowe z jabłkami i żurawiną
Przygotowanie tych naleśników nie wymaga wiele wysiłku, za to ciasto jest bezglutenowe. W czasie smażenia kolejnych placków możecie przygotować nadzienie z prażonych jabłek i żurawiny z dodatkiem cytryny i cynamonu. Gotowe naleśniki dodatkowo polejcie miodem i posypcie uprażonymi płatkami migdałów.
Sprawdź przepis na naleśniki ryżowe z jabłkami i żurawiną >>
Muffiny z kajmakiem i kruszonką
Jogurtowe babeczki z jabłkami to niebanalny pomysł na deser, który sprawdzi się zarówno na pikniku w słoneczny weekend, jak i do kawy w pracy. Przed upieczeniem muffinów dodajcie do nich masę kajmakową i posypcie je koniecznie kruszonką. W tym połączeniu najlepiej sprawdzą się kwaśne i twarde jabłka, jak reneta czy antonówka.
Pieczona ricotta z jabłkami i calvadosem
Serowy wariant odwróconej tarty z jabłkami i karmelem. Masę serową przygotujecie z ricotty, mniej tłustej niż klasyczny polski twaróg. Ser warto wcześniej przełożyć na sitko i zostawić na kilka godzin. Dzięki temu odsączycie go z nadmiaru wody, a deser będzie bardziej zwarty.
Zobacz przepis na pieczoną ricottę z jabłkami i calvadosem >>
Tarta z jabłkami
Z szarlotką może konkurować jedynie ta tarta. Wymieszajcie mąkę tortową i krupczatkę, dodajcie jajka, cukier waniliowy i gałkę muszkatołową. Kruchym ciastem wylepcie formę, ułóżcie na nim rozetę z pokrojonych jabłek – i szybko wstawcie do piekarnika. Na koniec posypcie tartę odrobiną cukru i cynamonu. Oto prawdziwie rozpustny deser!
Róże z jabłkami w cieście francuskim
Lubicie efektowne desery, takie żeby zaskakiwały gości? W takim razie ten przepis jest dla was. Jabłka pokrójcie i podgrzewajcie przez chwilę w piekarniku lub mikrofalówce. Gotowe ułóżcie na pokrojonym w plastry cieście francuskim i zwińcie. Gwarantujemy, że posypane cukrem pudrem jabłkowe róże zrobią wrażenie nawet na tych, którzy nie są amatorami owocowych deserów.
Drożdżówki z jabłkami
Nie ma możliwości, żeby te drożdżówki dotrwały do następnego dnia. Gdy tylko ich jabłkowo-cynamonowy zapach rozniesie się po domu, spodziewajcie się, że w kilka sekund wszyscy domownicy zameldują się w kuchni. Na szczęście upieczenie tych drożdżówek jest proste, udadzą się nawet początkującym kucharzom. Zacznijcie od zrobienia zaczynu. Gotowe, wyrobione ciasto posmarujcie kajmakiem, ułóżcie na nim jabłka i wstawcie do piekarnika. Idealne na niedzielne popołudnie.
Konfitura z jabłek w karmelu z tymiankiem
Wyciągnięty ze spiżarni słoik prażonych jabłek otwiera przed nami całą gamę możliwości – możemy wykorzystać je do szarlotki, racuchów czy pieczonego mięsa. A jeśli macie ochotę na bardziej nieoczywistą odsłonę tego przetworu, koniecznie spróbujcie wersji, w której kwaśne jabłka łączy się z karmelem, tymiankiem i brandy.
Wypróbuj przepis na konfiturę z jabłek w karmelu z tymiankiem >>
Masło jabłkowe z cynamonem
Wiedzieliście, że z jabłek można zrobić masło? Lekko deserowe, jest wręcz obowiązkowym składnikiem jesiennego śniadania – do posmarowania chałki lub plastra ciasta drożdżowego albo do owsianki. Zawekowane w słoiczku masło jabłkowe to świetny pomysł na prezent.
Ryż z karmelowym jabłkiem na ostro
Jak nadać jabłku pikantność? Doprawcie je czarnym pieprzem i kurkumą! Jeśli to połączenie w teorii was nie przekonuje, to jedyna rada jest taka – musicie zrobić sobie takie śniadanie. Gwarantujemy, że warto zaryzykować, bo nie tylko jest szybkie w przygotowaniu, ale także dostarczy organizmowi mnóstwa energii i antyoksydantów.
Dyniowa panna cotta z rajskimi jabłkami pod czekoladową kruszonką
Rajskie jabłuszka dobrze jest zawekować, ale rewelacyjnie sprawdzą się także w jesiennych deserach. Ze słodką bezą lub dyniową panna cottą rozpieszczą niejedno podniebienie. Dynię zmiksujcie ze śmietanką, z cukrem i żelatyną. Gdy panna cotta będzie się chłodzić, przygotujcie rajskie jabłuszka – koniecznie z syropem z brązowego cukru i cynamonu. Gotowy deser będzie smakować tylko lepiej, jeśli posypiecie go kruszonką z czekolady.
Sprawdź przepis na dyniową panna cottę z rajskimi jabłkami >>
Bułeczki drożdżowe z jabłkami
Przyznajemy się szczerze, że jeśli chodzi o drożdżówki, to nie pogardzimy nimi w żadnej postaci. Te najlepiej smakują ze słodkim lukrem. Najpierw przygotujcie zaczyn, potem zróbcie farsz do drożdżówek. Oprócz jabłek będziecie potrzebować masła, cynamonu i brązowego cukru. Gdy upieczone bułeczki przestygną, możecie je śmiało polać lukrem.
Gryczane racuszki z suszoną żurawiną i jabłkowym karmelem
Może i wyglądają dość typowo, ale już pierwszy kęs zdradza, że te racuchy z klasycznymi mają niewiele wspólnego. Ciasto zrobicie z mąki gryczanej i tartych jabłek, a karmelowy charakter nada racuchom sok jabłkowy połączony z syropem klonowym. To połączenie doskonale kontrastuje z grejpfrutem i suszoną żurawiną. Zjecie je na słodkie śniadanie czy na deser?
Zobacz przepis na gryczane racuszki z suszoną żurawiną i jabłkowym karmelem >>
Bezglutenowe placki z dyni z prażonymi jabłkami i figami
Placuszków czy pankejków na śniadanie nigdy dość. Te mogą spokojnie jeść także osoby, które nie tolerują glutenu. Ciasto przygotujecie z dyni, oleju kokosowego i octu jabłkowego. Do tego mąka kasztanowa i odrobina miodu. Z usmażonymi plackami najlepiej smakują uprażone z migdałami i figami jabłka.
Sprawdź, jak zrobić bezglutenowe placki z dyni z prażonymi jabłkami i figami >>
Crumble jabłkowo-bananowe
Jabłko i banan to duet idealny! Świetnie się sprawdzi w chrupiącym crumble, które jest proste i szybkie w przygotowaniu. Nie wymaga wiele pracy – płatki owsiane zagniećcie z wegańską margaryną, wanilią, cynamonem i masłem orzechowym na kruche ciasto. Po schłodzeniu wegańską kruszonką posypcie jabłka i banany, a potem upieczcie je w piekarniku. Takie śniadanie to obowiązkowa pozycja na jesienne i zimowe dni!
Sernik miodowy z karmelizowanymi jabłkami
Mimo że w klasycznej wersji smakuje doskonale, zachęcamy was, by tradycyjny sernik potraktować jako bazę kulinarnych eksperymentów. Tym razem proponujemy zrobić go z miodem i jabłkami. Nie tylko zaskakuje smakiem, ale także pięknie prezentuje się na talerzu. Gwarantujemy, że zniknie ze stołu w okamgnieniu!
Wypróbuj przepis na sernik miodowy z karmelizowanymi jabłkami >>
Lemoniada gruszkowa z tymiankiem i sokiem jabłkowym
Doskonale orzeźwiający napój, w którym królują sezonowe smaki. Z gruszek przygotujcie mus, a z cytryn wyciśnijcie sok. Jeszcze odrobina jabłek, gałązki tymianku, szczypta brązowego cukru – i możecie podawać lemoniadę w wysokich szklankach z kostkami lodu. Uwaga! Polecamy przygotować nieco więcej musu owocowego – sprawdzi się w naleśnikach albo jako dodatek do porannej owsianki.
Zobacz przepis na lemoniadę gruszkową z tymiankiem i sokiem jabłkowym >>
Napar jabłkowo-cynamonowy
Jabłko w połączeniu z nieco pikantnym cynamonem tworzy parę idealną, która nie tylko rozgrzewa w jesienne, chłodne dni, ale także przypomina aromatem szarlotki niedzielne popołudnia. Ten napój zrobicie w 10 minut – i długo nie zapomnicie jego smaku. Zetrzyjcie korzeń imbiru, a następnie włóżcie go z plastrami jabłka do szklanki i zalejcie gorącą wodą. Ważne, by nie był to wrzątek! Dodajcie cynamon, anyż, goździki i miód, dokładnie wymieszajcie i przykryjcie szklankę talerzykiem na mniej więcej 2 minuty. Gwarantujemy, że dawka witamin zrobi dobrze waszemu zdrowiu, a rewelacyjny smak napoju skutecznie poprawi wam humor.
Słone
Socca, czyli placek z mąki z ciecierzycy z pesto, serem i jabłkami
Chrupiący placek z mąki z ciecierzycy to ciekawa bezglutenowa alternatywa dla pizzy czy focaccii. Podobnie jak w przypadku tych włoskich placków, i tu można dodać dowolne, ulubione składniki. My proponujemy wykorzystać zielone pesto, cukinię, jabłko i twardy ser podpuszczkowy. Ciasto najlepiej zostawić na całą noc (lub kilka godzin w ciągu dnia). Im dłużej będzie odpoczywać, tym mocniej mąka nasiąknie płynem, a placek będzie smaczniejszy.
Wypróbuj przepis na socca, czyli placek z mąki z ciecierzycy z pesto, serem i jabłkami >>
Sałatka śledziowa z jabłkiem
Uwielbiamy kwaśno-słodkie połączenia. Do tej sałatki śledziowej dodajcie jabłka, cebulę i ogórki kiszone – w połączeniu z jogurtem i ze śmietaną nie ma sobie równych. Do tego dania najlepiej nadają się takie odmiany jabłek jak szara reneta, ligol lub golden delicious. Powinny być twarde, chrupiące i lekko kwaśne.
Kiszone jabłka z goździkami, estragonem i gorczycą
Kiszone jabłka to niesamowicie smaczny i nieco zapomniany przysmak staropolskiej kuchni. Mają nietuzinkowy smak, a do tego są niezwykle zdrowe. Słoiczek tak przerobionych owoców dobrze mieć pod ręką zimą, gdy jesteśmy narażeni na niedobór witamin i minerałów. To prosty i szybki sposób na jabłka – na ich przygotowanie wystarczy zaledwie 15 minut. Później zostanie wam już tylko kiszenie! Na 1 litr zagotowanej wody wrzućcie 20 gramów soli, a następnie zaczekajcie, aż zalewa ostygnie. Jabłka pokrójcie w ćwiartki i wraz z resztą składników włóżcie do słoika. Zalejcie wodą z solą i odstawcie w ciemne miejsce na mniej więcej tydzień.
Zobacz, jak zrobić kiszone jabłka z goździkami, estragonem i gorczycą >>
Ziemniaki zapiekane z fasolą, jabłkiem i żurawiną
Tej rozgrzewającej wegańskiej potrawie pachnącej majerankiem nie oprą się nawet najwięksi miłośnicy mięsnych dań. Jest prosta i szybka w przygotowaniu, a do tego pyszna. Świetnie się sprawdzi jako sycący obiad, ale równie dobrze nada się na domówkę lub spotkanie z przyjaciółmi.
Wypróbuj przepis na ziemniaki zapiekane z fasolą, jabłkiem i żurawiną >>
Ogórki małosolne z jabłkiem i miodem
Choć wydaje się, że ogórki małosolne to typowo słowiański przysmak, warto czasem odstąpić od tradycji i podejść do nich w mniej konwencjonalny sposób. Ogórki w przełamanej słodyczą miodu zalewie z pikantną nutą chili z pewnością będą urozmaiceniem w waszych spiżarniach! Wszystkie składniki oprócz miodu ułóżcie warstwami w słoiku. Na koniec włóżcie jeszcze ogórek, którym przykryjecie zawartość słoja. Do zalewy, gdy jest jeszcze letnia, dodajcie miód. Dokładnie wymieszajcie i zaczekajcie, aż wystygnie. Zalejcie ogórki i odstawcie słój w ciemne miejsce. Po upływie około dwóch dni, gdy smaki się przenikną, ogórki będą gotowe do zjedzenia.
Sałatka z jabłek i białej rzepy
Ta prosta sałatka świetnie się sprawdzi jako zdrowa przekąska lub dodatek do innego dania. Jest prosta i rewelacyjnie smakuje, a do tego przygotujecie ją w zaledwie 20 minut. Orzechy uprażcie na suchej patelni, a jabłka i rzepę pokrójcie w cienkie plasterki i ułóżcie na talerzu z szałwią, orzechami i serem. Sok i skórkę otartą z cytryny wymieszajcie z oliwą, a następnie doprawcie solą, cukrem i pieprzem. Tak przygotowanym winegretem skropcie sałatkę. Gotowe!
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?