Każde dziecko wie, że długie, owijające się wokół widelca nitki spaghetti najlepiej smakują z sosem pomidorowym, mielonym mięsem i dużą ilością parmezanu. Leniwych nie można podać bez gorącej bułki tartej z masłem i cynamonem, a z kopytkami mogą się równać jedynie włoskie gnocchi. Niezależnie od wersji – na słodko czy na słono – sycące kluski rozpieszczają podniebienie i poprawiają humor nie tylko małym, ale także całkiem dużym dzieciom. Kiedyś robione głównie ze względu na taniość składników i łatwość w przygotowaniu, dziś należą do ścisłej czołówki powszechnie lubianych dań.
15 pomysłów na kluski dla dzieci
Leniwe, kopytka i makaron – nie oprze im się żadne dziecko. Nie dość, że możemy je łączyć z dowolnymi składnikami, to jeszcze równie dobrze komponują się ze słodkim serem, jak z warzywami.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Martyna Cybuch
Fettuccine alla papalina >>
Prosty przepis na danie, do którego przygotowania wystarczy jedynie kilka składników. Tagliatelle z dużą ilością parmezanu i szynką podsmażoną z cebulą dzieciom nigdy się nie nudzą, a i dorośli uwielbiają tak przyrządzony makaron. I najważniejsze – obiad jest gotowy w zaledwie kwadrans!
Tagliatelle z pesto z jarmużu >>
Pesto nie musi być tylko z bazylii. Dla dzieci przygotujcie jego zdrowszą wersję – orzeszki pinii, parmezan i czosnek zblendujcie z… jarmużem. Do tego oliwa i koniecznie domowy makaron, który zrobicie z mąki pszennej i kaszy manny. Taki obiad najlepiej przygotowywać wspólnie i bawić się dowolnie wycinanymi kształtami makaronu.
Spaghetti alla carbonara >>
Skoro mowa o makaronach, to nie można zapomnieć o carbonarze. Kremowa, jajeczna i posypana dużą ilością parmezanu, zachwyca nie tylko dzieci. Nic dziwnego, bo choć przepis jest prosty, to danie zdecydowanie należy do największych kulinarnych cudów.
Ragù w stylu bolońskim >>
Obowiązkowy element każdego restauracyjnego menu dla dzieci. Co ciekawe, po latach wciąż się nie nudzi, a jego smak niezmiennie poprawia humor. Jeśli dawno nie jedliście ragù, to czas na przypomnienie sobie tych doznań. Ugotujcie makaron, a sos wykończcie dowolnie: serem, masłem, natką pietruszki lub świeżo mielonym pieprzem.
Makaron ze szpinakiem i z serem blue >>
Co prawda wielu z nas szpinak kojarzy się raczej z koszmarem z dzieciństwa niż ulubionymi obiadami, niemniej warto zaryzykować i odczarować złe wspomnienia. Zwłaszcza że to danie sycące i aromatyczne – z pewnością przypadnie do gustu każdemu małemu smakoszowi.
Pasta z sosem brokułowo-cytrynowym i tuńczykiem >>
Jeśli cokolwiek jest w stanie przekonać dzieci do zjedzenia ryby i brokułów, to tylko makaron. Pękate fusilli wyglądają tak apetycznie, że pomimo wątpliwości każdy maluch zaryzykuje spróbowanie tego dania. Brokuł uduście ze skórką z cytryny i z szalotką, a tuńczyka usmażcie na oliwie z solą i pieprzem. Gotowy makaron możecie jeszcze posypać pistacjami, jeśli dzieci lubią wyrazistsze smaki.
Kolanka w sosie serowym >>
Niesamowicie prosty i szybki obiad, a do tego ulubiony przez dzieci comfort food. Klasyczne kanadyjskie danie mac and cheese pachnie parmezanem, a na wierzchu ma złocistą kukurydzianą panierkę. Obowiązkowym składnikiem są ementaler, cheddar i oczywiście tarty parmezan.
Knedle ze śliwkami >>
Tego dania nie może zabraknąć w dziecięcym menu. Wiedzą to wszystkie babcie, bo to one robią zdecydowanie najsmaczniejsze knedle! Jeśli w przydomowym sadzie nie macie śliwy, to czym prędzej biegnijcie na targ po soczyste węgierki. Potem uformujcie z ciasta całkiem spore krążki, a na nie nałóżcie wydrylowane śliwki. Następnie złączcie brzegi knedli i szybko ugotujcie je we wrzątku. Podajcie gorące, najlepiej polane masłem z bułką tartą albo śmietaną.
Kopytka z kurkami, rukolą i orzechami włoskimi >>
To nie tylko pyszny sposób na ziemniaki, ale również świetny pomysł na zachęcenie maluchów do zjedzenia grzybów. Ciasto na kopytka zrobicie z ziemniaków, mąki pszennej i jajek. Gdy kluski będą się gotować, oczyszczone wcześniej kurki podsmażcie z cebulą i czosnkiem. Na talerzach ułóżcie porcję kopytek, grzyby i orzechy włoskie.
Kluseczki marchewkowe z szałwią i parmezanem >>
To jedno z tych dań, których po prostu nie da się nie kochać! Każda kluseczka przywołuje najmilsze wspomnienia i sprawia, że po ciele rozchodzi się rozkoszne ciepło. Jeśli akurat nie macie pod ręką marchewki, do ciasta możecie dodać purée z dyni lub batatów. Ważne, żeby nie zawierało zbyt dużo wody, bo masa będzie zbyt luźna.
Gnocchi dyniowe >>
Do zjedzenia słodkich gnocchi nikogo nie trzeba przekonywać. Zwłaszcza gdy z wierzchu kuszą jeszcze gruszką i serem. Do ciasta na włoskie kluseczki dorzućcie purée z dyni, a gnocchi gotujcie partiami we wrzątku. Gdy będą dochodzić, przygotujcie masło tymiankowe, a gruszkę skarmelizujcie na miodzie lub brązowym cukrze.
Ziemniaczane gnocchi z sosem serowym >>
To chyba najprostszy sposób na gnocchi. Klasyczne ciasto z ziemniaków, jajek i mąki pszennej potnijcie na kawałki i ugotujcie. W tym czasie możecie przygotować sos serowy. Parmezan i pecorino zetrzyjcie i wymieszajcie z wodą z gotowania klusek, pieprzem i jajkiem. Gorącym sosem polejcie gotowe gnocchi i posypcie je natką pietruszki.
Gnocchi z kruszonką z żytniego chleba w maślanym sosie >>
Aksamitna, delikatna konsystencja gnocchi sprawia, że z każdym kęsem poziom błogości rośnie. Przy tak apetycznych kluskach nawet fasolka szparagowa wygląda zachęcająco. Zwłaszcza jeśli przykryjecie ją kruszonką z chleba na zakwasie i masła. Opcjonalnie gotowe danie możecie posypać parmezanem.
Gnocchi z karmelizowaną kiszoną kapustą >>
Jak przemycić kiszoną kapustę w obiedzie? Najlepiej podać ją z rozkosznymi, pieczołowicie przygotowanymi gnocchi. Gdy włoskie kluseczki będą się gotować, na patelni uprażcie orzechy, dodajcie miód i na końcu kiszoną kapustę. Dzięki temu jej smak będzie delikatniejszy i znacznie słodszy. A żeby gnocchi nie były zbyt twarde, zagniatajcie je krótko i nie dosypujcie zbyt dużo mąki.
Kluski leniwe >>
Leniwe kluski sprawdzają się doskonale o każdej porze roku i dnia. Najlepiej według nas smakują na słodko z bułką tartą, masłem i cynamonem. Możecie także wypróbować słoną wersję i do ciasta dodać skórkę z cytryny, a gotowe leniwe podać z orzechami włoskimi, selerem naciowym i szynką. Dzieci nie będą protestować.
Więcej przepisów dla dzieci:
- Ludzie i inspiracje
Obiady dla dzieci w 30 minut
Braknie wam czasu na gotowanie? Z tymi przepisami przygotujecie szybkie i smaczne dania dla swoich pociech.
- Ludzie i inspiracje
22 pomysły na obiady dla dzieci
Dla tych, którzy przy stole nigdy nie wybrzydzają, i dla tych, których zwykle trzeba przekonywać do nowych smaków – obiadowe klasyki, które posmakują każdemu.
- Ludzie i inspiracje
10 przepisów do gotowania wspólnie z dziećmi
Wspólne gotowanie z dziećmi to zarówno nauka, jak i przyjemność. Podpowiadamy, jakie proste przepisy możecie przygotować ze swoimi pociechami.
- Ludzie i inspiracje
Obiady dla dzieci w 30 minut
Braknie wam czasu na gotowanie? Z tymi przepisami przygotujecie szybkie i smaczne dania dla swoich pociech.
- Ludzie i inspiracje
22 pomysły na obiady dla dzieci
Dla tych, którzy przy stole nigdy nie wybrzydzają, i dla tych, których zwykle trzeba przekonywać do nowych smaków – obiadowe klasyki, które posmakują każdemu.
- Ludzie i inspiracje
10 przepisów do gotowania wspólnie z dziećmi
Wspólne gotowanie z dziećmi to zarówno nauka, jak i przyjemność. Podpowiadamy, jakie proste przepisy możecie przygotować ze swoimi pociechami.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?