Pora na ostateczne pożegnanie z latem i jego smakami. Pora otworzyć pękate słoiki z przysmakami mijającego roku, sięgnąć po długo oczekiwane dynie i grzyby, nacieszyć podniebienie rozgrzewającymi kremowymi zupami. Proponujemy kilka przepisów, dzięki którym łatwo zapomnicie o jesiennej słocie.
20 przepisów na jesienne smaki
Dla smakoszy, miłośników korzennych przypraw i tych, dla których hygge to motto każdego dnia. Przedstawiamy menu idealne na początek jesieni – przepisy na pyszne i kolorowe dania.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Ula Demczuk
śniadnie
Gofry gryczane z karmelizowanymi jabłkami >>
Trudno wyobrazić sobie jesień bez smaku i zapachu prażonych jabłek. W naszej propozycji – w wersji karmelizowanej, z dodatkiem aromatycznej skórki pomarańczowej i rozgrzewającego kardamonu – stanowią świetne towarzystwo dla bezglutenowych gofrów gryczanych. Słodkie śniadanie albo podwieczorek po długim jesiennym spacerze – brzmi jak plan na weekend!
Masło orzechowe >>
Krem z prażonych orzechów bez cukru świetnie sprawdzi się jako pożywny dodatek do jesiennych posiłków. Przechowujcie go w lodówce do tygodnia i śmiało dodawajcie do najróżniejszych potraw – owsianek, naleśników, ale też do kanapek czy sosów.
Owsianka z karmelizowaną gruszką i orzechami włoskimi >>
Gruszka karmelizowana w brązowym cukrze z dodatkiem soku z cytryny idealnie dopasuje się do kremowej owsianki na mleku. Podana z orzechami włoskimi i ze szczyptą korzennych przypraw, to szybkie i sycące śniadanie, idealne w krótkie jesienne poranki.
Socca z cukinią i jabłkiem >>
Socca, czyli chrupiący placek z mąki z ciecierzycy z pesto i serem. Zapieczony z cukinią i jabłkiem, jest znakomitą bezglutenową alternatywą dla pizzy czy focaccii. Znaczna zawartość roślinnego białka sprawi, że świetnie sprawdzi się jako pożywna przystawka lub przekąska do pracy i szkoły.
Humus z dyni z pieczonymi marchewkami >>
Pieczona dynia skrada nasze serca w każdej odsłonie. Dołączona do humusu, nadaje aromatycznej paście słodki charakter. Upieczone jednocześnie marchewka i chrupiąca ciecierzyca, natka pietruszki, sezam, szczypta słodkiej papryki – te dodatki wniosą znane smaki na kolejny poziom.
zupa
Krem pomidorowy z pieczoną papryką >>
Krem z pieczonych czerwonych warzyw to maksimum smaku dojrzałych pomidorów i nieco dymnego aromatu pieczonej papryki. Upieczone warzywa zblendujcie do waszej ulubionej konsystencji, dodajcie sól himalajską i bazylię i cieszcie się lekką wersją smaków późnego lata.
Francuska zupa cebulowa >>
Trudno wyobrazić sobie chłodne jesienne popołudnia bez rozgrzewającego smaku gęstej zupy cebulowej. Z dodatkiem białego wina, doprawiona czarnym pieprzem i tymiankiem, jest marzeniem każdego zmarzniętego spacerowicza. Dodatkowo – co równie istotne – jest świetnym pretekstem do przygotowania grzanek z serem.
Zupa dyniowa zagęszczana czerstwym chlebem na zakwasie >>
Kiedy już znudzi wam się klasyczny krem z dyni, spróbujcie tej nieco pikantnej wersji z dodatkiem chleba na zakwasie i powideł śliwkowych. Przygotowanie zupy zacznijcie od podsmażenia cebuli, czosnku i imbiru. Do aromatycznej mieszanki dodajcie dynię hokkaido, bulion i przyprawy. Na koniec zblendujcie do pożądanej konsystencji i podajcie z prażonymi pestkami dyni.
Krem dyniowy z mlekiem kokosowym >>
Klasyczny krem z dyni piżmowej lub hokkaido z mleczkiem kokosowym, czyli „mała czarna” na nawet najbardziej eleganckie obiady wegańskie. Mleczko kokosowe sprawi, że zupa będzie kremowa i lekka w smaku, a dodane już po rozlaniu do misek, stworzy apetyczny, zachęcający do jedzenia wzór.
Zupa z soczewicy z morelami >>
Idealna propozycja dla wszystkich, którzy lubią zupy, ale nie czują się po nich nasyceni. Słodko-pikantna zupa z korzennymi przyprawami to wzorowa przedstawicielka kremów, stanowiąca źródło porządnej porcji lekkostrawnego roślinnego białka. Czerwona soczewica dostarczy też witamin z grupy B i K oraz innych mikro- i makroskładników.
obiad
Grzybowe crème brûlée >>
Rozpustna, słona wariacja na temat słynnego francuskiego deseru. Smażone z szalotką, czosnkiem i tymiankiem świeże grzyby, zapieczone z masą jajeczną i z dodatkiem parmezanu, to prosta w przygotowaniu potrawa, która sprawdzi się równie dobrze w roli małego obiadu, jak przystawki przed elegancką kolacją.
Placki z cukinii z marchewką i natką pietruszki >>
Są dania, do których wracamy przy każdej nadarzającej się okazji. Placki z cukinii i marchewki zdecydowanie do nich należą – szybkie i łatwe w przygotowaniu, są niezastąpionym klasykiem letnich i wczesnojesiennych lunchów, obiadów i kolacji. Podajcie je z jogurtowym dipem i ze świeżą natką pietruszki – czołowym roślinnym źródłem żelaza.
Bok choy z grzybami i imbirem >>
Mimo że owoce jesiennych grzybobrań kojarzą się głównie ze śmietanowym sosem kurkowym i z zupą borowikową, polecamy dać im szansę również w wersji azjatyckiej. Podduszone z winem ryżowym i usmażone w woku z kapustą pak choi, są świetną bazą inspirowanego Dalekim Wschodem posiłku.
Frytki z cukinii w parmezanowej skorupce >>
Wczesna jesień to ostatni moment w roku, żeby cieszyć się cukinią przyrządzoną na wszystkie możliwe sposoby. Frytki z cukinii z piekarnika w serowej panierce to soczysty i niskotłuszczowy odpowiednik ziemniaczanej przekąski. Po upieczeniu frytek posypcie je solą i podajcie z jogurtowo-majonezowym dipem.
Quesadillas z dynią, indykiem i szpinakiem >>
W tej wersji meksykańskiego dania łączymy klasyczne składniki – indyka, szpinak i stopioną mozzarellę – z dynią pieczoną z dodatkiem tymianku i suszonych płatków chili. Jej charakterystyczny słodki posmak wprowadza do potrawy jesienny klimat, a konsystencja nadaje daniu przyjemną kremowość.
Bakłażany z orzechami włoskimi >>
Jeśli bliskie wam są orientalne smaki, takie jak baba ghanoush czy humus, z pewnością przypadną wam do gustu te roladki z bakłażana. Masa z orzechów, czosnku, kolendry i kurkumy świetnie uzupełnia się smakiem i konsystencją z plastrami smażonego bakłażana. Tę wegańską przystawkę serwujcie ze świeżą kolendrą i z ziarnami granatu.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?