Choć Polacy coraz częściej sięgają po egzotyczne warzywa, pozycja ogórków pozostaje niezachwiana. Wiosną i latem lądują niemal w każdej potrawie – nic dziwnego, ogórki w 97% składają się z wody, dlatego szybko gaszą pragnienie, gdy na zewnątrz rośnie temperatura. Chrupiące i słodkie, świetnie równoważą ostre azjatyckie dania lub grają pierwsze skrzypce w tradycyjnej mizerii. Bez nich nie obejdzie się żaden chłodnik, a i lemoniada wzbogacona o plasterki ogórka orzeźwia jak żaden inny napój.
13 pomysłów na ogórki
Używany w wielu kuchniach świata ogórek nie tylko orzeźwia, ale też może urozmaicić niejedną potrawę! Jest pyszny i bogaty w wiele składników odżywczych. Sprawdźcie, jak najsmaczniej użyć go w kuchni.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Kasia Stadejek
W sezonie warto kupić je na zapas, by zrobić pyszne i proste przetwory – ogórki małosolne czy kiszone (sprawdź, jak przygotować szybkie pikle >>) będą doskonałym towarzystwem dla letnich sałatek czy potraw z grilla (najlepsze przepisy na dania z grilla znajdziesz tutaj>>). Wypróbujcie nasze ogórkowe przepisy i przekonajcie się, jak świetnie ogórek łączy się z produktami z niemal każdej kuchni świata!
Zielony chłodnik z awokado i ogórków
Chłodnik to najlepsze, co można znaleźć na talerzu, gdy z nieba leje się żar. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z wysokimi temperaturami jest prosty i szybki chłodnik z awokado i ogórków. W gorące dni chłodzi i orzeźwia, a jednocześnie jest zdrowy i odżywczy. Na jednej porcji się nie skończy!
Sałatka warzywna w stylu azjatyckim
Odrobina orientu na talerzu. Ta bardzo prosta i szybka azjatycka sałatka doskonale sprawdzi się zarówno na obiad, jak i na lunch. Ostrości i wyrazistości doda jej pyszny dressing imbirowy, świeżość zaś zapewni porcja zielonego ogórka. Przed podaniem koniecznie posypcie ją orzechami ziemnymi i kolendrą.
Letnie spring rolls z fasolką szparagową i pikantnym sosem z pasty migdałowej
Jeśli szukacie pomysłu na szybki lunch lub lekki obiad, koniecznie wypróbujcie przepis na spring rolls z ogórkiem, fasolką szparagową i pikantnym sosem z pasty migdałowej. W upalne dni sprawi, że poczujecie się jak podczas wakacji w Azji.
Zobacz przepis na letnie spring rolls z fasolką szparagową i pikantnym sosem z pasty migdałowej >>
Chłodnik ogórkowo-oliwkowy
Szybki chłodnik ogórkowo-oliwkowy na kremowej maślance lub jogurcie z dodatkiem rzodkiewki, kaparów i kolendry przygotujecie w jedyne 20 minut – i choć możecie go zjeść od razu, my radzimy poczekać kilka godzin, a najlepiej całą noc, by smaki się przegryzły. Aby urozmaicić strukturę chłodnika, posypcie go przyjemnie chrupiącymi uprażonymi migdałami w płatkach i sezamem. By to lekkie danie zamienić w sycący obiad, dodajcie marynowaną w oliwie czosnkowej cukinię albo ugotowane w skórce młode ziemniaki.
Sałatka grecka
Klasyczną sałatkę grecką uwielbiają niemal wszyscy. Można ją jeść samą lub potraktować jako dodatek do głównego dania. Najlepiej smakuje latem, przygotowana z soczystych pomidorów, ze świeżych ogórków i z aromatycznej fety. Robi się ją szybko i prosto, doskonale sprawdzi się więc, gdy wpadną niespodziewani goście lub jeśli w ostatniej chwili postanowicie zorganizować piknik.
Raita – pikantny biały chłodnik
Pochodząca z południowej Azji gęsta raita świetnie sprawdzi się jako orzeźwiająca zupa, ale także jako dip do innych potraw. W zależności od przypraw typowych dla danej szerokości geograficznej jada się jej różne wersje. My proponujemy, aby jogurt grecki zmiksować z imbirem, a następnie połączyć z uprażonym kuminem i sokiem z pomarańczy. Po dodaniu reszty składników gotową zupę udekorujcie sumakiem, oliwą i kolorowymi warzywami. Przygotowanie tego prostego chłodnika zajmie wam zaledwie 20 minut.
Serek śniadaniowy z rzodkiewką, ogórkiem i ze szczypiorkiem
Serek to klasyka śniadaniowa. Nic dziwnego, jest sycący, smaczny, a do tego niskokaloryczny. Połączcie klasyczne wiosenne składniki: ogórek, rzodkiewkę i szczypiorek, by cieszyć się charakternym dodatkiem do świeżej kromki chleba (sprawdź, jak upiec pyszny chleb na zakwasie >>). Idealnie sprawdzi się o poranku, kiedy brak czasu na gotowanie – to lekkie i proste danie na dobry początek dnia.
Sprawdź, jak zrobić serek śniadaniowy z rzodkiewką, ogórkiem i ze szczypiorkiem >>
Lemoniada ogórkowa ze szczyptą pieprzu cayenne
Najlepszy napój na ochłodę w gorący dzień? Tę lemoniadę polecamy wszystkim, którzy liczą na orzeźwienie w upał. Dodany do niej ogórek nie tylko ochładza, ale także wypłukuje toksyny i pomaga w pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu. A szczypta pieprzu cayenne sprawia, że napój jest doskonałym wsparciem dla rozleniwionego plażowaniem żołądka. Przygotowanie zajmie zaledwie 15 minut. Na zdrowie!
Wypróbuj przepis na lemoniadę ogórkową ze szczyptą pieprzu cayenne >>
Hot dog „Pacyfik” z majonezem miso
Hot dog nie musi się kojarzyć z szybką przekąską na stacji benzynowej. Istnieje wiele sposobów na urozmaicenie tego prostego dania. Wszystkim, którzy są znudzeni jego klasyczną wersją, przedstawiamy hot doga „Pacyfik” z majonezem miso. Świetnie sprawdzi się na domowym lunchu z przyjaciółmi czy na przyjęciu dla dzieci w ogrodzie. Do bułki możecie włożyć wszystko, co lubicie najbardziej – ale nie pomijajcie ogórka. My tym razem wybieramy go w piklowanej wersji (zobacz, jak zrobić błyskawiczne pikle >>), w której świetnie uzupełnia smak prażonej cebulki, sezamu i pysznego majonezu miso.
Ogórki małosolne z miodem i chili
Choć ogórki małosolne to typowo słowiański przysmak, warto czasem odstąpić od tradycji i podejść do nich w oryginalny sposób. Ogórki w przełamanej słodyczą miodu zalewie, opartej na pikantnej nucie chili, z pewnością będą urozmaiceniem w waszych spiżarniach. Jeśli jednak najdzie was ochota na klasykę, sprawdźcie, jak zrobić tradycyjne ogórki małosolne (sprawdź, jak zrobić klasyczne ogórki małosolne >>).
Ogórkowe kimchi
Jeśli jesteście amatorami azjatyckiego jedzenia, musicie wypróbować ten przepis! Bo kimchi to najlepsze, co dała światu kuchnia koreańska. Mimo że największą popularnością wciąż cieszy się klasyczne kimchi z kapusty pekińskiej, można je zrobić z niemal każdego warzywa czy owocu! Tym razem skuście się na kuchenny eksperyment i przyrządźcie w ten sposób ogórki. To jedna z najłatwiejszych koreańskich kiszonek – szybko i sprawnie przygotujecie ją we własnej kuchni. Świeże i lekko pikantne ogórki świetnie komponują się z pieczonym lub grillowanym mięsem, ale też doskonale sprawdzają się jako samodzielne danie. Ogórkowe kimchi możecie bez problemu przechowywać przez kilka dni w lodówce. Nie zepsuje się, wręcz przeciwnie – nabierze więcej smaku.
Sos ogórkowy
Jeśli znudziły się wam klasyczne sosy, najwyższa pora spróbować czegoś nowego. Sos ogórkowy jest doskonałą alternatywą dla tych, którzy wolą łagodniejsze smaki. Można go dodać do tortilli, wrapów czy po prostu posmarować nim świeże pieczywo. W każdym wydaniu smakuje świetnie! Czosnek obierzcie i przeciśnijcie przez praskę, a ogórek zetrzyjcie na drobnej tarce i odsączcie z nadmiaru wody. Połączcie je w miseczce z jogurtem naturalnym, oliwą, sokiem z cytryny, solą, odrobiną pieprzu i posiekanym świeżym koperkiem. Ten smak w mgnieniu oka przeniesie was do słonecznej Grecji.
Ogórki małosolne
Ogórkowa na ogórkach małosolnych
Mimo że ogórki małosolne zazwyczaj goszczą na stołach jako przystawka lub dodatek do obiadu, z powodzeniem można ich użyć także jako bazy pysznej zupy. Zupa z ogórków małosolnych jest dużo delikatniejsza i mniej kwaśna niż klasyczna ogórkowa. Pamiętajcie, by z dodaniem ogórków poczekać, aż ziemniaki się ugotują! Zupę serwujcie posypaną natką pietruszki lub koperkiem – będzie pięknie wyglądała i świetnie smakowała.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?