Nazywany jest zielonym kalafiorem albo kapustą szparagową. Na dobre brokuł w Europie zagościł w XVI wieku, a jego niesłabnącą popularność zawdzięczamy francuskim kucharzom. Nic dziwnego, bo delikatniejszy w smaku od swojego kuzyna kalafiora daje nieskończone możliwości kulinarne. Brokuł można podawać na wytrawnie – w stylu azjatyckim lub na kruchej tarcie. Albo łączyć z ananasem i nieco słodszym sosem barbecue. Do tego jest mało kaloryczny i ma mnóstwo wartości odżywczych. Sprawdźcie, jak najsmaczniej go przygotować – oto nieoczywiste przepisy z brokułem.
16 sposobów na brokuły
Choć z wyglądu przypomina kalafior, zielonych różyczek nie sposób z niczym pomylić. Jak wykorzystać kulinarny potencjał brokułu, z czym najlepiej go łączyć?
Tekst: redakcja
Przepisy i zdjęcia: Urszula Kosztyła - Demczuk
Sałatka z brokułu, bobu i marynowanej cebuli
Zdrowy lunch z tego przepisu przygotujecie w nieco ponad pół godziny. Cebulę zamarynujcie z cytryną, miodem i goździkami, a brokuł ugotujcie z bobem. Na warzywach ułóżcie prażony słonecznik, marynowaną cebulę i skropcie to oliwą szczypiorkową. Z tą sałatką przerwa w pracy będzie wyjątkowo przyjemna.
Sprawdź przepis na sałatkę z brokułu, bobu i marynowanej cebuli >>
Brokuł z ananasem w sezamie z sosem barbecue i kolendrą
A może by tak brokuł podać na słodko? Zielone różyczki zamarynujcie ze słodko-kwaśnym ananasem w syropie klonowym z dodatkiem oliwy i wędzonej papryki. Później upieczcie i na koniec podajcie z sezamem i ze świeżą kolendrą. To świetny sposób na przemycenie brokułów do dziecięcego jadłospisu.
Wypróbuj nasz przepis na brokuł z ananasem w sezamie z sosem barbecue i kolendą >>
Zapiekanka z brokułów i batatów z cheddarem i pistacjami
Uwielbiamy dania z piekarnika – są szybkie, proste i nie wymagają wiele pracy. Po ugotowaniu warzyw na parze ułóżcie je warstwami w naczyniu do zapiekania, a potem zalejcie śmietanowym sosem z cheddarem i wędzoną papryką. Chwilę przed wyjęciem zapiekanki z piekarnika posypcie ją pistacjami. To będzie obłędny obiad.
Sprawdź nasz przepis na zapiekankę z brokułów i batatów z cheddarem i pistacjami >>
Pasta z sosem brokułowo-cytrynowym i tuńczykiem
Brokuł doskonale sprawdza się w duecie z cytryną. Nieprzekonanych zachęcamy do przygotowania nietuzinkowego dania z fusilli, które z pewnością zagości na stałe w waszym obiadowym repertuarze. Gdy makaron będzie się gotować, usmażcie stek z tuńczyka na oliwie, a brokuł uduście z szalotką i anchovies. Gotowe danie skropcie cytryną i posypcie pistacjami. Pamiętajcie tylko, by zostawić nieco wody po gotowaniu makaronu, dzięki czemu uzyskacie kremowy sos.
Zobacz jak przygotować pastę z sosem brokułowo-cytrynowym i tuńczykiem >>
Krem kokosowo-brokułowy
Zupa krem to zawsze dobry wybór, kiedy marzymy o rozgrzewającym i sycącym obiedzie. A co najważniejsze, jej przygotowanie nie zabiera wiele czasu. Ugotowany w bulionie warzywnym brokuł zblendujcie z mleczkiem kokosowym, szalotką, trawą cytrynową i imbirem. Na koniec doprawcie sokiem z limonki i pieprzem. Jeśli macie ochotę, możecie podać zupę z chrupiącymi grzankami.
Kremowa pasta z fasoli z brokułami
Gdy owsianka lub jogurt z granolą dawno się domownikom przejadły, na ratunek przychodzą śniadaniowe pasty. Do zrobienia tej potrzebujecie papryki, fasoli, brokułu i tajemnego składnika – masła orzechowego. Po przygotowaniu pasty posypcie ją orzeszkami ziemnymi i natką pietruszki. A podajcie z jajkiem ugotowanym na miękko albo usmażonym na maśle. Dobrze sprawdzi się też pokruszona feta i podgrzana pita lub inne ulubione pieczywo.
Aromatyczny bulion wegański
Ta propozycja zadowoli nawet największych smakoszy, a do tego jest wegańska! Na patelni podsmażcie kapustę kiszoną i pekińską, kalafior, brokuł, cebulę, marchew i pietruszkę. Potem warzywa upieczcie i – na koniec – wrzućcie do garnka. Choć bulion gotuje się prawie dwie godziny, jego smak wynagradza długie oczekiwanie.
Zupa brokułowa z pastą z nerkowców
Brokuł jest naprawdę wdzięcznym składnikiem, a do tego drzemie w nim olbrzymi potencjał kulinarny. Szczególnie gdy jego smak podkręcicie awokado i nerkowcami. Różyczki brokułu zblendujcie z sokiem z cytryny i imbirem. Do zupy dodajcie pastę orzechową, posypcie kolendrą lub koperkiem. Obiad gotowy w zaledwie kwadrans. Pamiętajcie tylko, by namoczyć nerkowce!
Bok choy z grzybami i imbirem
Czas na brokuł w stylu azjatyckim. Do tego dania można dodać dosłownie wszystko – szpinak, fasolkę szparagową, groszek, brukselkę. Cokolwiek zalega w lodówce, tu na pewno będzie smakować doskonale. Wystarczy, że zadbacie o bazę. Grzyby podsmażcie w woku z czosnkiem i imbirem, a na koniec wlejcie wino ryżowe. Jeszcze bok choy, sos sojowy i błyskawiczny lunch gotowy.
Żytnia tarta z brokułem i serem feta
Oto przepis na wytrawną tartę z brokułem i słonym serem prosto z Półwyspu Peloponeskiego. Najpierw przygotujcie kruche ciasto z mąki żytniej, a brokuł zmiksujcie z fetą i jajkiem. Gotowy farsz nałóżcie na podpieczony spód i zapiekajcie jeszcze paręnaście minut w piekarniku. Ostrzegamy, że na jednym kawałku się nie skończy!
Pędy brokuła z jamón ibérico i jajkiem w koszulce
Na późne śniadanie doskonale sprawdzi się jajko w koszulce – jest sycące i pyszne, a do tego szybkie w przygotowaniu. Tym razem proponujemy podać je w niebanalnej formie na pędach brokułu z hiszpańską szynką. To proste danie zrobicie w zaledwie 20 minut, a zapewni wam energię na cały dzień.
Sprawdź, jak zrobić pędy brokuła z jamón ibérico i jajkiem w koszulce >>
Quiche pełen zielonych warzyw
Ten pyszny wiosenny quiche zasmakuje także najmłodszym! Śmiało można użyć do niego rozmaitych zielonych warzyw, ale – naszym zdaniem – doskonale pasują tu brokuły. Tak przygotowany placek doskonale się sprawdzi na obiad, ale także jako lunch czy przekąska na piknik. Pst! Jeśli chcecie przedłużyć świeżość ziół i sałat, po przyniesieniu do domu umyjcie je dokładnie w dużej ilości wody, odsączcie na sicie, osuszcie, a następnie zawińcie delikatnie w papier kuchenny, włóżcie do strunowego worka i przechowujcie w lodówce. Liście pozostaną wówczas kruche i soczyste.
Tarta z brokułami, groszkiem i fetą
Jeśli szukaliście przepisu na wytrawną tartę z wiosennymi składnikami, nie mogliście lepiej trafić! Zacznijcie od kruchego ciasta, a brokuł i groszek ugotujcie w posłodzonym wrzątku. Jajka roztrzepcie ze śmietanką, doprawcie solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Na ostudzony spód równomiernie wyłóżcie warzywa i grubo pokruszoną fetę, a później zalejcie to masą jajeczną i zapiekajcie paręnaście minut w piekarniku. Ostrzegamy, że tarta zniknie z talerza szybciej, niż się na nim pojawi!
Falafele brokułowe
Mimo że tradycyjnie falafele przygotowuje się z mielonej fasoli fava lub ciecierzycy, tym razem postanowiliśmy poeksperymentować i zrobić je z brokułów! Rewelacyjnie smakują bez dodatków, jako przekąska, ale doskonale odnajdują się też w towarzystwie rozmaitych warzyw i sosów. Możecie je podać z czym tylko chcecie – w niemal każdej odsłonie są wyśmienite! Drugą połowę brokułu, która zostanie po przygotowaniu falafeli, śmiało możecie dodać do innego dania – na przykład lekkiej sałatki. Nic się nie zmarnuje!
Bób i brokuły z szynką serrano i sherry
Bób – zarówno na ciepło, jak i na zimno – świetnie sprawdza się w sałatkach, pastach czy makaronach. Mało kto jednak wie, że tworzy rewelacyjny duet z pysznym brokułem! Dorzućcie do tego szynkę serrano, a będzie idealnie! Serrano śmiało możecie zastąpić sezonowaną polędwicą wieprzową lub innym mięsem. Pamiętajcie tylko, by serwować danie chwilę po przygotowaniu. Kiedy jest ciepłe, nie ma sobie równych!
Zobacz przepis na bób i brokuły z szynką serrano i sherry >>
Makaron soba z wasabi, olejem sezamowym i brokułem
Brokuł to prawdziwy król tego dania! Ugotujcie makaron soba, wymieszajcie go z warzywem, a później dodajcie sos sojowy i olej sezamowy. Uwiniecie się błyskawicznie, azjatyckie makarony bowiem mają to do siebie, że są gotowe w mgnieniu oka! Przed podaniem koniecznie posypcie danie dymką i sezamem – będzie jeszcze smaczniej!
Sprawdź, jak zrobić makaron soba z wasabi, olejem sezamowym i brokułem >>
Sprawdź również:
- Ludzie i inspiracje
Bakłażan - przepisy na 16 smakołyków
Bakłażan - przepisy z wykorzystaniem tego warzywa są idealne na lato. Warzywo to możemy smażyć, dusić, piec i faszerować – nie boimy się niczego i sprawdzamy wszystkie sposoby na przyrządzenie oberżyny. Oto przepisy na słodkie i słone dania z bakłażanem.
- Ludzie i inspiracje
Zielone tarty na wiosnę
Wiosna to czas, gdy na targu pojawiają się nasze ulubione sezonowe składniki – młode liście, chrupiące warzywa i soczyste owoce. Sprawdźcie, jakie tarty, placki i quiche’e warto z nimi przygotować.
- Ludzie i inspiracje
Kalafior - przepisy na najlepsze dania
Kalafior - przepisy z jego wykorzystaniem są proste i pyszne. To wdzięczne warzywo chyba nigdy nam się nie znudzi – można je przyrządzić na dziesiątki różnych sposobów. Rewelacyjnie smakuje zarówno z masłem i bułką tartą, jak i z mniej oczywistymi dodatkami. Sprawdźcie, co zrobić z kalafiora!
- Ludzie i inspiracje
Bakłażan - przepisy na 16 smakołyków
Bakłażan - przepisy z wykorzystaniem tego warzywa są idealne na lato. Warzywo to możemy smażyć, dusić, piec i faszerować – nie boimy się niczego i sprawdzamy wszystkie sposoby na przyrządzenie oberżyny. Oto przepisy na słodkie i słone dania z bakłażanem.
- Ludzie i inspiracje
Zielone tarty na wiosnę
Wiosna to czas, gdy na targu pojawiają się nasze ulubione sezonowe składniki – młode liście, chrupiące warzywa i soczyste owoce. Sprawdźcie, jakie tarty, placki i quiche’e warto z nimi przygotować.
- Ludzie i inspiracje
Kalafior - przepisy na najlepsze dania
Kalafior - przepisy z jego wykorzystaniem są proste i pyszne. To wdzięczne warzywo chyba nigdy nam się nie znudzi – można je przyrządzić na dziesiątki różnych sposobów. Rewelacyjnie smakuje zarówno z masłem i bułką tartą, jak i z mniej oczywistymi dodatkami. Sprawdźcie, co zrobić z kalafiora!
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?