Kuchnia francuska ma wyjątkowo piękną i długą tradycję. Pierwsza poświęcona jej książka kulinarna powstała już w XIV wieku. Dla porównania „Compendium ferculorum”, uznawane za pierwszy zbiór przepisów kuchni polskiej, powstało trzy stulecia później! Nie powinno więc dziwić to, że francuska tradycja kulinarna przez długie lata stanowiła odniesienie dla innych kuchni narodowych. Jeszcze pod koniec XX wieku ze świecą trzeba było szukać nagradzanych restauracji, które nie byłyby zakorzenione w tej tradycji. Do tej pory zresztą większość gwiazdkowych restauracji korzysta z technik kulinarnych, które zostały opracowane w procesie kształtowania się nouvelle cuisine. Jeśli więc chcecie nauczyć się gotowania, zacznijcie od wykonania jednego z przepisów kuchni francuskiej, które zebraliśmy dla was poniżej. Znajdziecie wśród nich inspirujące pomysły na słodkie i wytrawne dania, które królują nad Sekwaną!
Klasyczne dania kuchni francuskiej
Od bœuf bourguignon i rillettes z łososia po magdalenki i czekoladowy fondant – prezentujemy najlepsze śniadania, obiady i desery rodem z kuchni francuskiej.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Maciek Niemojewski
Wytrawne
Francuska zupa cebulowa >>
Trudno wyobrazić sobie kuchnię francuską bez zupy cebulowej! Uszlachetniona winem, doskonale komponuje się z charakterystycznym, orzechowym smakiem sera gruyère. Choć jej przygotowanie zajmuje trochę czasu, wcale nie jest pracochłonne. Pamiętajcie, żeby schłodzić cebulę przed jej pokrojeniem – w ten sposób unikniecie łzawienia!
Wołowina po burgundzku >>
Wołowina po burgundzku, czyli bœuf bourguignon, to danie charakterystyczne dla centralnej Francji. Do jego przygotowania będziecie potrzebować wołowiny, warzyw, grzybów, wina i przypraw. Tę francuską potrawkę tradycyjnie robi się z łopatki wołowej, ponieważ zachowuje ona miękką konsystencję mimo wielogodzinnego gotowania.
Grzybowe crème brûlée >>
Crème brûlée to jeden z najpopularniejszych francuskich deserów. A gdyby tak przygotować go w wersji wytrawnej? Zamiast śmietanki, żółtek i cukru – grzyby, parmezan i tymianek! W takiej odsłonie crème brûlée świetnie sprawdzi się jako wegetariańska przystawka, a nawet mały obiad.
Quiche lorraine >>
Quiche lorraine, zwana również plackiem lotaryńskim, to jedno z najpopularniejszych wytrawnych ciast kuchni francuskiej. Wywodzący się z Lotaryngii kisz to doskonały pomysł na wyjątkowy obiad dla rodziny lub przyjaciół. We Francji podaje się go najczęściej w okresie Bożego Narodzenia.
Pâte z kurzych wątróbek >>
Pasztet z podrobów to prosta i szybka w przygotowaniu pasta do pieczywa, która doskonale uzupełni wasz śniadaniowy jadłospis. To prawdziwa klasyka kuchni francuskiej – znakomicie komponuje się z wiśniami i tymiankiem, choć równie dobrze będzie smakować z chrzanem czy żurawiną.
Szparagi z dressingiem gribiche >>
Szukacie niebanalnego przepisu na szparagi? Koniecznie spróbujcie przygotować je z sosem gribiche. Ten francuski dressing przygotujecie z jajek, korniszonów, kaparów, oliwy, octu i przypraw. Gribiche możecie podać także do jajek na twardo lub ryb.
Rillettes z łososia z bruschettą >>
Rillettes to tradycyjny francuski sposób przyrządzania mięsa. Choć najczęściej używa się do niego wieprzowiny, my zakochaliśmy się w rillettes z łososia. Świetnie smakuje na bruschetcie, z dodatkiem kaparów, skropione sokiem z limonki.
Łosoś z sosem bois boudran >>
Choć pochodzenie sosu bois boudran nie jest do końca jasne, wiele osób utrzymuje, że jego autorem był sam Michel Roux. Lekko pikantny sos na bazie ketchupu, ziół, octu winnego i tabasco świetnie komponuje się z rybami, na przykład z łososiem. Nic dziwnego, że w swoich restauracjach podaje go niekiedy Heston Blumenthal.
Intensywne masło z anchois >>
Anchois, czyli popularne w kuchni francuskiej filety z sardeli europejskiej, są znakomitym dodatkiem do wielu rozmaitych dań, począwszy od makaronów, skończywszy na sosach i dressingach. Te słone fileciki świetnie smakują również w maśle, z dodatkiem szalotki i musztardy diżońskiej.
Na słodko
Galette z truskawkami i rozmarynem >>
Delikatne, kruche ciasto i owoce to połączenie, które sprawdza się w wielu deserach, ale żaden nie znika z talerza tak szybko jak galette. Wywodząca się z północnej Francji tarta to świetny pomysł na słodką przekąskę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Czekoladowy fondant >>
Czekoladowy fondant nie bez przyczyny kojarzy nam się ze słodką lawą. Po przekrojeniu ciasta bowiem ze środka wypływa gęsta, płynna czekolada, dla której na kilka chwil warto zapomnieć o diecie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przygotować perfekcyjny fondant czekoladowy, zajrzyjcie do tekstu Tomka Zielkego!
Magdalenki >>
To za ich sprawą Marcel, bohater „W poszukiwaniu straconego czasu”, wyrusza w retrospektywną podróż po swoim życiu. Swoją słodyczą magdalenki potrafią oczarować każdego. Ich przygotowanie wcale nie jest trudne, a aromat, który rozchodzi się po wyciągnięciu ciasteczek z piekarnika, to zapach tradycyjnej francuskiej kuchni.
Clafoutis z jeżynami lub czereśniami >>
Clafoutis to jeden z najprostszych w przygotowaniu francuskich deserów. Wystarczy, że ulubione owoce zalejecie ciastem (podobnym do naleśnikowego) i włożycie je do rozgrzanego piekarnika na 40-50 minut. Clafoutis świetnie sprawdzi się jako słodkie śniadanie, ale także jako deser. Zamiast jeżyn i czereśni możecie użyć śliwek lub wiśni.
Bezy z grejpfrutem >>
Gdy mowa o francuskich deserach, nie sposób pominąć bezę. Ta delikatna, krucha chmurka to jedna z najpopularniejszych słodkich przekąsek na świecie. Same bezy mogą się jednak szybko przejeść, dlatego w naszym przepisie podajemy je z grejpfrutem, który doskonale ożywia deser, nadając mu cytrusową kwasowość.
Crêpes Suzette >>
Crêpes Suzette to popularne francuskie naleśniki, które tradycyjnie przygotowuje się z dodatkiem pomarańczy lub mandarynki. W klasycznym przepisie jest także likier Curaçao lub inny alkohol. Postanowiliśmy z niego zrezygnować, dzięki czemu te naleśniki będą świetnym pomysłem na słodkie śniadanie dla dzieci.
Ptysie z kremem porzeczkowym >>
Choć chciałoby się uznać je za polski deser, ptysie przywędrowały do nas z Francji, a ich nazwa – wbrew pozorom – została zapożyczona od tamtejszego petit-chou. Delikatne ptysie z kremem porzeczkowym to doskonały pomysł na deser i mimo że wymagają trochę pracy, zdecydowanie warto je przygotować!
Pieprzny mus czekoladowy >>
Mus czekoladowy to pyszny, prosty w przygotowaniu francuski deser, który dosłownie rozpływa się w ustach. Choć można go zrobić tylko z czekolady i wody, w naszym przepisie korzystamy dodatkowo ze śmietanki i z rozgrzewających przypraw, które nadają mu głęboki smak i wyjątkowy aromat.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?