Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym szczególnym czasie stoły uginają się od regionalnych przysmaków, takich jak zylc czy kołocz (dowiedz się więcej o regionalnych daniach na Wielkanoc i o tym, co się jada w święta w Polsce >>), bliscy dzielą się ze sobą jajkiem, życząc sobie pomyślności i dobrego roku, a dzieci niecierpliwie czekają na wspólne zdobienie pisanek. Niemniej, jak w każde święta, zajęć związanych z ich przygotowaniem, z gotowaniem oraz dekorowaniem domu i stołu, jest co niemiara. Trzeba pomyśleć o śniadaniu, a także o świątecznym obiedzie i jeszcze pamiętać, kto z rodziny, czego nie jada lub na co jest uczulony. A ponieważ w tym roku Wielkanoc przypada dokładnie w połowie kwietnia i czasu jest coraz mniej, zamiast tracić głowę i się denerwować, dobrze rozplanujcie swoje działania. Tak by niezależnie od pracy i codziennych obowiązków na wszystko znaleźć spokojną chwilę. Dzięki temu unikniecie stresu z powodu masy niezrobionych rzeczy i zadbacie o prawdziwie świąteczną atmosferę – bez nerwów i pośpiechu. Sprawdźcie nasze przepisy na wielkanocne potrawy, zarówno w wersji tradycyjnej, jak i wegańskiej, dowiedzcie się, jak zrobić najlepsze desery świąteczne i zainspirowani naszymi poradami, zaaranżujcie najpiękniejszy stół na Wielkanoc.
Wielkanoc 2023: co przygotować do jedzenia i jakie dekoracje zrobić?
W tym roku Wielkanoc wypada w samym środku kwietnia. By pomóc wam zdążyć ze wszystkim i uniknąć nerwów, podajemy sposoby, dzięki którym przygotowanie świątecznego stołu będzie i prostsze, i przyjemniejsze.
Tekst: Marta Cyzio
Zdjęcie główne: dinner.show studio
Jajka na Wielkanoc – jak je przygotować?
Nie ma Wielkanocy bez jajka. W tradycji chrześcijańskiej jest ono związane ze zmartwychwstaniem Chrystusa i symbolizuje nadzieję na życie wieczne. Dlatego na świątecznym stole jajek po prostu nie może zabraknąć (przeczytaj, jakie jajka najlepiej kupić na święta i co oznaczają znajdujące się na nich cyfry >>). W wersji klasycznej podajemy je na twardo z dużą ilością majonezu albo faszerowane (zobacz, jak zrobić idealne faszerowane jajka >>) – szalotką, serem i natką pietruszki (wypróbuj przepisy na najsmaczniejsze faszerowane jajka na Wielkanoc >>). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wypróbować także mniej tradycyjne opcje. Ugotowane (zobacz, jak idealnie ugotować jajko na miękko i twardo i w czym najłatwiej je ugotować >>) i podane w towarzystwie odpowiednich składników sprawdzą się zarówno jako dodatek, jak i danie główne podczas wielkanocnego śniadania. Wypróbujcie przepis na jajka po szkocku lub zapiekane z długo dojrzewającą włoską szynką (wypróbuj najlepsze przepisy na wielkanocne jajka >>). Z kolei w formie pasty jajecznej z pewnością najlepiej będą smakować z kromką świeżego chleba, zwłaszcza własnego wypieku, z jeszcze chrupiącą skórką (zobacz, jak zrobić domowy chleb na zakwasie >>).
Wielkanoc bez jajek – sposób na wegańskie święta
Czy Święta Wielkanocne mogą się obyć bez jajek? Dzięki kilku wegańskim zamiennikom przygotowanie roślinnych wersji tradycyjnych świątecznych dań jest znacznie prostsze, niż się wydaje. Aquafaba świetnie sprawdza się jako dodatek do wegemajonezu, a siemię lniane potrafi zdziałać cuda i sklejać składniki ciasta tak, by wyszło lekkie i puszyste (dowiedz się więcej o wegańskich zamiennikach jajka i o tym, do czego je wykorzystać >>). Duże pole do popisu dają wegańskie pasztety. Jeśli nie boicie się kulinarnych eksperymentów, polecamy zaopatrzyć się w warzywny bulion (sprawdź, jak na warzywnym bulionie zrobić wegański żurek i jak go doprawić >>), orzechy, warzywa i grzyby – dzięki tym składnikom upieczecie naprawdę apetyczne pasztety, które zasmakują również miłośnikom mięsa (wypróbuj przepisy na wegetariańskie i wegańskie pasztety i zobacz, co musi się znaleźć w środku >>). A na obiad koniecznie zróbcie wegańską wersję gołąbków z kaszą albo zupę z soczewicy z morelami (zobacz, jakie wegańskie przepisy na Wielkanoc zrobić i co przygotować na wegańskie śniadanie, obiad i deser >>). Z takimi przepisami przygotowanie bezmięsnych świąt dla wegetariańskich lub wegańskich członków rodziny będzie znacznie prostsze.
Co ugotować na Wielkanoc?
Wielkanoc tuż-tuż – dobrze zawczasu przemyśleć, co podać na świąteczny stół. Żurek (sprawdź, jak zrobić wielkanocny żurek i jak przygotować do niego zakwas >>) i biała kiełbasa to klasyki. A co, gdyby dać się ponieść fantazji i przyrządzić mniej tradycyjne wersje świątecznych potraw? Jeśli od lat korzystacie z tych samych przepisów, proponujemy sprawdzone przepisy na dania, dzięki którym wprowadzicie na świąteczny stół odrobinę apetycznego zamieszania. Dzięki inspiracjom z różnych zakątków świata odświeżycie nieco tradycyjne smaki. I tak na wielkanocne śniadanie proponujemy bruschettę z łososiem, a na obiad – zamiast białego barszczu – zupę chrzanową z pietruszką i bazylią (zobacz przepisy na nowoczesną Wielkanoc i sprawdź, co zjeść na świąteczny obiad >>). Wśród naszych propozycji znajdziecie pomysły i na śniadanie, i na obiad.
Co podać na świąteczny deser?
Polukrowana baba (sprawdź, jak zrobić tradycyjną babę muślinową i jak ją dobrze upiec >>), kolorowy mazurek na kruchym spodzie (zobacz przepisy na najlepszy mazurek i sprawdź, jak go udekorować >>) i przepełniona bakaliami pascha (przeczytaj o tym, skąd się wzięła pascha i jak przygotować najlepszą >>) – są desery, bez których nie wyobrażamy sobie Wielkanocy. Wśród wielu pyszności na świątecznym stole nie może oczywiście zabraknąć sernika – z rodzynkami lub bez (sprawdź przepisy na serniki i zobacz, który z nich koniecznie trzeba przygotować na Wielkanoc >>). Wreszcie, po ponadmiesięcznym poście, zamiast śledzia i skromnych potraw na stołach ponownie króluje przepych – są więc i długo niewidziane słodkości. Co więcej, kryją się za nimi wieki fascynującej historii i tradycji, o czym spora część z nas nawet nie wie. Dlatego przy okazji pieczenia ciast koniecznie sprawdźcie, czemu baba nie mogła być wyższa niż na łokieć i dlaczego mazurek nazywa się dziadem (dowiedz się więcej o historii wielkanocnych ciast i dlaczego na Wielkanoc piecze się mazurka, babę czy paschę >>). Podczas świętowania będziecie mogli uraczyć rodzinę niejedną ciekawostką.
Jak zrobić ozdoby na Wielkanoc?
Potrawy już gotowe, pozostają więc jeszcze dekoracje. Malowane jajka, kolorowe koszyki i palmy sprawiają, że dom wygląda odświętnie i niepowtarzalnie. Każda rodzina ma swoje sposoby na przyozdobienie wielkanocnego stołu. Jeśli jednak chcecie spróbować czegoś nowego, inspiracją niech będą dla was stylizacje Radka i Łukasza z Kwiaty & MIUT (zobacz, jak udekorować wielkanocny stół i jakimi kwiatami przybrać dom >>). Z kolei tym, którzy Wielkanocy nie wyobrażają sobie bez domowych ozdób, polecamy zasiąść razem z dziećmi do malowania pisanek i eksperymentowania z kolorami i kształtami (sprawdź, jak zrobić pisanki, i dowiedz się, jak naturalnie zafarbować jajka >>). Gdy jajka będą już udekorowane, a koszyczki gotowe, koniecznie sprawdźcie, jak obchodzi się Wielkanoc w innych częściach świata. Kto wie, może w przyszłym roku oprócz tradycyjnych pisanek zrobicie jeszcze wielkanocne latawce (przeczytaj, jak wygląda Wielkanoc na świecie i jakie tradycje są żywe we Włoszech, w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i na Filipinach >>).
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?