Gdy na dworze duszno i parno, ostatnia rzecz, na którą mamy ochotę, to stać w kuchni przy gorącym piekarniku albo rozgrzanej do czerwoności kuchence. Latem zamiast przepisów, które wymagają ciągłego doglądania garnków, wolimy szybkie dania, które orzeźwiają, jak chłodniki, albo przyjemnie chrupią, tak jak sajgonki z orzechami, pełne świeżych i kolorowych składników. A na nieco większy głód doskonale sprawdzają się lekkie potrawy z rybami, które przypominają nam o najbardziej egzotycznych podróżach lub ukochanych wakacjach nad morzem. Sięgnijcie zatem po sezonowe owoce i warzywa, zapomnijcie o kuchence i gorących patelniach i przygotujcie dania na chłodno w 15, 30 lub 45 minut. Bez gotowania, smażenia i pieczenia.
16 obiadów bez gotowania
Na gorące i parne dni – podajemy przepisy na dania, które przyrządzicie bez konieczności pieczenia, smażenia i gotowania.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Maciek Niemojewski
Wrapy z mango i awokado w papierze ryżowym >>
Zamiast pszennej tortilli do zrobienia wrapów wykorzystajcie papier ryżowy. Będzie smacznie i egzotycznie. Zawińcie w niego mango, awokado i komosę ryżową, którą wystarczy zalać wrzątkiem. A dla podkręcenia smaku wrapów przygotujcie do nich sos sojowy z pomarańczą.
Sałatka z wiśni, buraka i koziego sera >>
Tym razem nie pieczcie buraka, tylko kupcie już ugotowanego. Wystarczy go pokroić, wymieszać ze słonym kozim serem i podać na liściach rukoli. Jeszcze wiśnie, odrobina dressingu z miodem i octem balsamicznym oraz pestki dyni – i obiad z głowy. Gotowy w zaledwie 20 minut.
Wegańskie ceviche >>
To ceviche może śmiało konkurować z klasyczną wersją. Mango obieramy i kroimy, podobnie pomarańczę i grejpfrut. Do tego imbir, cebula i oczywiście przyprawy. Gdy smaki się przegryzą, podajcie ceviche z chrupkami kukurydzianymi lub nachosami.
Ceviche – przepis podstawowy >>
Ci, którzy wolą sprawdzone i tradycyjne wersje rodem z Ameryki Południowej, z pewnością nie odmówią sobie przygotowania tego ceviche. Wybierzcie ulubioną rybę, owoce morza i nie żałujcie kolendry ani chili. Danie skropcie sokiem z limonki i podajcie z minitortillą.
Ceviche z łososia z pomidorkami >>
Kolejny sposób na posiłek z rybą w roli głównej. Ceviche to doskonałe danie, które orzeźwia i zaspokaja nawet największy głód. W tej wersji łososia marynujemy w limonce, cytrynie i cebuli. Odrobina soli, trochę pomidorków koktajlowych i gotowe. Takiej potrawie nie sposób się oprzeć.
Buraczkowy gravlax >>
Przepadacie za łososiem? W wersji na zimno smakuje równie dobrze jak na ciepło. Rybę zamarynujcie w buraczkach z dodatkiem kolendry i pieprzu, a gdy smaki się przegryzą i łosoś nabierze odpowiedniego aromatu, pokrójcie go w cienkie plastry. Gotowy podajcie ze śmietaną i z cytryną. Nie pożałujecie!
Chłodnik arbuzowo-truskawkowy >>
Kto powiedział, że chłodnik można zrobić tylko z botwiny? Wersja owocowa z jadalnymi kwiatami nie dość, że jest kolorowa, to jeszcze z pewnością zasmakuje dzieciom. Zupę arbuzowo-truskawkową z dodatkiem wody różanej przygotujecie w niecałą godzinę. Na wierzchu ułóżcie czipsy z kokosa, borówki i kiwi.
Chłodnik z awokado, zielonych pomidorów, papryki i ze szczawiu >>
Smakuje równie dobrze, jak wygląda, a do tego jest gotowy w nieco ponad pół godziny. Do jego przygotowania będziecie potrzebować awokado, papryki i… gruszki. Potem wystarczy dodać ogórek, szczaw i miód – wszystko razem gwarantuje wspaniałą ucztę godną najlepszych szefów kuchni. Gotowy chłodnik posypcie kwiatami, kiełkami i ewentualnie poziomkami.
Carpaccio z gęsi z sokiem rabarbarowym >>
Coś dla prawdziwych smakoszy. Zamiast tradycyjnej wołowiny wybierzcie gęś, którą przed pokrojeniem warto lekko zmrozić. By była delikatniejsza, możecie ją jeszcze lekko rozbić. Potem wystarczy cienkie plastry ułożyć na zimnym talerzu i polać sokiem z rabarbaru.
Chłodnik jagodowy >>
Jagodowa wersja chłodnika będzie gotowa już w 10 minut. Do jego przygotowania potrzebujecie zaledwie paru składników, jednej miski i blendera. By odjąć zupie nieco kalorii, zamiast śmietany użyjcie jogurtu naturalnego. I dołóżcie listki mięty dla podkreślenia smaku.
Różowy chłodnik z malinami >>
Miłośnicy tradycyjnego chłodnika litewskiego z pewnością rozsmakują się w tym przepisie. Niesamowity kolor zupa zawdzięcza nie tylko burakom, ale także malinom i rzodkiewkom. A zamiast z jajkiem na twardo podajcie zupę z ogórkami małosolnymi oraz odrobiną twarogu.
Raita – pikantny biały chłodnik >>
Zainspirujcie się gorącymi Indiami i przygotujcie egzotyczny chłodnik. Raita to doskonały sposób na sycący, ale wciąż lekki i orzeźwiający obiad. Jogurt grecki zmiksujcie z imbirem, dodajcie uprażony kumin i sok z pomarańczy. Jeszcze tylko kilka składników i – po zaledwie kwadransie – danie jest gotowe.
Sałatka z liści wasabi z dressingiem z masła orzechowego >>
Wstążki z marchewki, ostre liście wasabi i miód – ta sałatka ma wszystko, co najlepsze. Całości dopełniają pękate pomidorki koktajlowe oraz masło orzechowe. Danie przygotujecie w 10 minut. By zaoszczędzić czas i liczbę używanych garnków, możecie zrezygnować z prażenia sezamu.
Chłodnik z awokado i ogórków >>
Zielona zupa z salsą z melona, miodu i cytryny nie ma sobie równych. Do tego nie wymaga gotowania, a robi się ją w kilkanaście minut. Kluczem jest tu awokado – zanim go użyjecie, upewnijcie się, czy jest dojrzałe.
Sałatka z figami i kozim serem >>
Oto prosta, ale jakże smaczna sałatka na nieco większy głód. Wykorzystajcie świeże figi, dodajcie słony ser kozi i polejcie je sosem z musztardą i miodem. To letnie danie możecie zjeść samo albo z grzankami z chleba na zakwasie.
Sałatka z jarmużem, jabłkiem i orzechami laskowymi >>
Jak przemycić jarmuż w obiedzie dla dzieci? Najlepiej w słodkiej sałatce z jabłkami i orzechami laskowymi. Jarmuż wystarczy sparzyć wrzątkiem, a owoce pokroić w kostkę. Do tego odrobina oliwy i cytryny – i wszystko nabierze doskonałego smaku.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?