Nieważne, czy to wiosna, czy jesień – w chłodne dni nic tak nie poprawia humoru, jak aromatyczna, rozgrzewająca zupa. Ona z pewnością pomoże przeczekać niepogodę. Zatem oczekiwanie na ciepłe, słoneczne dni umilamy sobie, gotując zupy kuszące zapachami, gęste kremy albo egzotyczne zupy w azjatyckim stylu. Z kolei tym, którzy wolą klasyczne i wytrawne smaki, polecamy francuską zupę cebulową. Gwarantujemy, że smakowity zapach karmelizowanej cebuli przyciągnie do kuchni wszystkich domowników.
10 aromatycznych zup na sezonową chandrę
Kuszą zapachem, cieszą oko i sycą. Przedstawiamy najsmaczniejsze zupy na chłodniejsze dni.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: The Creative Exchange / unsplash.com
Francuska zupa cebulowa
Pyszna zupa na jesień, którek kluczem jest właściwe skarmelizowanie cebuli. Zanim jednak pokroicie cebulę, mocno ją schłodźcie – albo włóżcie gogle narciarskie (to naprawdę pomaga). Dzięki temu nie wypłaczecie morza łez. A gdy ten najważniejszy krok będziecie mieć za sobą, dodajcie białe wino i zacznijcie przygotowywać złociste grzanki z masłem, koniecznie zapiekane z serem.
Zupa koperkowa
Tę pyszną jesienną zupę ugotujecie w pół godziny. Jej aksamitny, śmietankowy smak zachwyci nawet największe niejadki, a dorosłym przypomni domowe obiady u babci. Co najważniejsze, odpowiednie składniki do zrobienia koperkowej niemal zawsze mamy w lodówce.
Zupa dyniowa zagęszczana czerstwym chlebem na zakwasie
Idealny przepis ma jesienną zupę w duchu zero waste, czyli pomysł na wykorzystanie czerstwego pieczywa. Dynię smażymy z czosnkiem i ze skórką cytrynową, a następnie zalewamy bulionem. Odpowiedni aromat nadajemy przez dodanie miodu, octu i srirachy. Zupę zagęszczamy czerstwym pieczywem z powidłami śliwkowymi.
Sprawdź, jak zrobić dyniową zupę zagęszczaną czerstwym chlebem na zakwasie >>
Zupa pho
Jeśli jesteście prawdziwymi miłośnikami azjatyckich przysmaków, koniecznie przygotujcie zupę rodem z Wietnamu. Pho nie jest trudne w przygotowaniu, wystarczy tylko odpowiednio ugotować mięsny wywar, który posłuży za podstawę zupy. Doprawcie ją chili, imbirem i cebulą. A na koniec zalejcie bulionem makaron ryżowy i posypcie danie kolendrą.
Aromatyczny bulion wegański
Ta propozycja zadowoli nawet największych smakoszy, a do tego jest wegańska! Na patelni podsmażcie kapustę kiszoną i pekińską, kalafior, bakłażana, cebulę, marchew i pietruszkę. Potem warzywa upieczcie i na koniec wrzućcie do garnka. Choć bulion gotuje się prawie dwie godziny, jego smak wynagradza długie oczekiwanie.
Zupa quattro formaggi
Danie dla wielbicieli serów i nie tylko. Znajdziecie w nim cheddar, ser comté, gorgonzolę i goudę. Podczas gotowania nie odchodźcie daleko od kuchni – sery lubią się przypalać. A żeby zupa była jeszcze bardziej aromatyczna, do śmietanki dodajcie gałązki świeżego tymianku.
Zupa z wędzoną makrelą, batatem i curry
Dzięki lekko egzotycznemu smakowi i rybnemu zapachowi poczujecie się jak na wakacjach nad Morzem Śródziemnym. Oprócz makreli będziecie potrzebować batatów, imbiru i szalotki. I pamiętajcie, żeby przed podaniem skropić zupę sokiem z limonki, dzięki temu nabierze charakteru.
Sprawdź przepis na zupę z wędzoną makrelą, batatem i curry >>
Krem pomidorowy z pieczoną papryką
Każdemu dziecku, które przepada za pomidorówką, z pewnością zasmakuje jej nieco mniej tradycyjna wersja. Pomidory łączymy z pieczoną papryką i czosnkiem, doprawiamy bazylią i oliwą. Zupę możemy podać z grzankami albo ze słonymi paluchami z ciasta francuskiego.
Krem z białych warzyw z macą
Gęsty, rozgrzewający krem z ziemniaków, selera i pietruszki to propozycja nie tylko na obiad, ale również na zdrową i sycącą kolację. By wydobyć głębię smaku, dodajcie do zupy ziele angielskie, liść laurowy i oliwę. Na koniec zostaje wam tylko przygotować macę – jej wyrobienie zajmie dosłownie kilka minut, za to efekt będzie rewelacyjny.
Bozbasz – gruzińska zupa z jagnięciną
W pachnącym pomidorami i cebulą bulionie ugotujcie soczyste klopsy z jagnięciny i ryżu. Tradycyjnie do tego dania dodaje się kaszę perłową, ale sprawdzi się także jaglana, bulgur, a nawet kuskus czy drobny makaron. Będzie mniej klasycznie, ale równie smacznie.
Ramen wegetariański
Choć klasyczny ramen gotuje się na mięsie, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować jego zieloną wersję. Bulion przygotowujemy na włoszczyźnie, dodajemy por, makaron, a nawet jajko ugotowane na półtwardo. Jednak najważniejszym składnikiem jest pasta miso, która nadaje zupie charakterystyczny smak. Uwaga, wegetarianie! Glony nori, jako jedne z niewielu roślin, są naturalnym źródłem witaminy B12.
Więcej inspirujących przepisów znajdziecie w naszych e-bookach:
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?