W menu Rannego Ptaszka, słynnego baru śniadaniowego na krakowskim Kazimierzu, od samego początku figuruje kanapka o wymownej nazwie „Niech moc będzie z Tobą”. W prostej ciabatcie zamknięte są wegańska kiełbasa, ogórki kiszone, sałata i – co najważniejsze – pieczone ziemniaczki. Ale dla Zosi i Kasi Pilitowskich, właścicielek Rannego Ptaszka, ziemniak to coś więcej niż składnik flagowej kanapki. Kartofle towarzyszyły im w kuchni od zawsze, a one z biegiem lat poznawały kolejne sposoby na ich przyrządzenie. W końcu nadszedł czas, by podzielić się nimi ze światem, a Kasia i Zosia zaczęły pracować nad książką kulinarną, poświęconą temu zwykłemu-niezwykłemu warzywu. Zgromadziły setki ziemniaczanych przepisów i historii i – po ugotowaniu ponad 80 kilogramów kartofli – wybrały te, które musiały ujrzeć światło dzienne. W ten sposób powstał „Ziemniak”, wyjątkowa publikacja, w której osobiste wspomnienia i fakty historyczne naturalnie przeplatają się z tradycyjnymi i zupełnie nowatorskimi przepisami.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o ziemniaku
Arystokracja zdobiła szaty jego białymi kwiatami, a król Jan III Sobieski wysłał Marysieńce z odsieczy wiedeńskiej cały worek tych bulw. Poznajcie niezwykłą historię ziemniaka i ponad 100 sprawdzonych sposobów na jego przyrządzenie!
Tekst: redakcja
Zdjęcia przepisów: Mateusz Torbus
Stylizacja przepisów: Kasia Pilitowska
Zdjęcia książki: Paulina Czyżewska
Stylizacja: Magda Olszewska-Kanik
Ponad 100 przepisów na ziemniaki, jeden z najbardziej uniwersalnych składników polskiej kuchni
Książka zaczyna się od sentymentalnych wędrówek w przeszłość, która pachnie ziemniakami z ogniska i smakuje babcinymi plackami. Z czasem jednak opowieści zmieniają skalę: autorki porzucają prywatne wspomnienia na rzecz wielowiekowej historii ziemniaka w Europie, która okazuje się równie ciekawa, jak sprawnie napisane opowiadanie. Po kilku poradach kulinarnych zaś zaczyna się najbardziej pożądana część książki – ponad 100 przepisów na ziemniaki, jeden z najbardziej uniwersalnych składników polskiej kuchni. Oto siedem z nich!
Pyzy
Niektórzy podają je w formie dużych, kulistych klusek z farszem, inni lepią je bez nadzienia, małe i owalne. Choć pyzy są przyrządzane we rozmaitych kształtach i rozmiarach, niewątpliwe pozostaje, że większość z nas choć raz miała je przed sobą na talerzu. Podpowiadamy, jak je przyrządzić i z jakimi dodatkami i sosami najlepiej je podać.
Okonomiyaki z batatami i brukselką
Ich nazwa pochodzi z połączenia dwóch słów: (o)konomi – lubić, woleć i yaki – smażyć, dusić, czyli „smaż, co lubisz”. W każdym regionie Japonii te tradycyjne naleśniki przyrządza się trochę inaczej – w kluczu ziemniaczanym przygotowujemy je z dodatkiem brukselki i batatów!
Podpowiadamy, jak przygotować okonomiyaki z batatami i brukselką >>
Puszyste chipsy
Puszyste chipsy ziemniaczane to nieoczywista przekąska, która znakomicie sprawdzi się zarówno na imprezie, jak i podczas oglądania ulubionego serialu. Do ich przygotowania będziecie potrzebować zaledwie kilku składników!
Podlaska babka ziemniaczana
Babka ziemniaczana jest co prawda uważana za tradycyjne danie kuchni białoruskiej, ale jej silnej obecności na Podlasiu nie sposób przeoczyć. Podobnie jak kugel, można ją jeść i na gorąco, i na zimno. Jeśli zostanie na następny dzień, wystarczy pokroić babkę w plastry o grubości 2 centymetrów, podsmażyć na maśle i zjeść z kwaśną śmietaną i koperkiem, kiszoną kapustą albo kimchi.
Pyry z gzikiem
Pyry z gzikiem to jeden z głównych powodów do kulinarnej dumy, jaką mogą odczuwać Wielkopolanie. Delikatne, gotowane ziemniaki z gzikiem na bazie tłustego twarogu, śmietany, cebuli, czosnku, ziół i przypraw to obiad, który będziecie długo wspominać!
Pierogi ruskie
To chyba jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni polskiej. Ziemniaczano-serowy farsz w delikatnym cienkim cieście to przysmak, dla którego jesteśmy w stanie spędzić w kuchni sporo czasu! Pierogi ruskie najlepiej smakują ugotowane, a potem podsmażone.
Chleb z ziemniakami
Tak smacznego bochenka nie upieczecie na samej mące! Chleb z ziemniakami to dawny przepis, który wciąż czeka na ponowne docenienie. Upieczony bochenek powinien być rumiany, a pukany w spód, wydawać głuchy odgłos. Po wyjęciu z piekarnika odstawcie chleb do wystygnięcia. Wiemy, że zjedzenie gorącej kromki z masłem kusi, ale naprawdę warto zaczekać!
Faworki z ziemniaków
Oto faworki albo, jak kto woli, chrust! Ten karnawałowy przysmak zaskakuje słodkim smakiem i chrupiącą konsystencją – być może warto jeść go częściej niż raz do roku? Faworki najlepiej smakują gorące. Wytrawne można podać z libańskim sosem toum, a słodkie oprószyć cukrem pudrem.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?