Dieta wegetariańska i wegańska dla dzieci z roku na rok zyskuje na popularności, szczególnie w państwach Zachodu. Rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego w kuchni jest wyborem rodzicielskim, podyktowanym głównie względami etycznymi, ale także ekologicznymi czy zdrowotnymi – wielu rodziców, którzy decydują się na ten krok, uważa, że odpowiednio skomponowana dieta roślinna jest korzystna dla rozwoju ich dzieci. Z drugiej strony wiele osób obawia się, że jadłospis oparty wyłącznie na składnikach roślinnych może być wybrakowany i nie dostarczać organizmowi ważnych elementów. Zdania są podzielone także w środowisku naukowym: podczas gdy amerykańska Akademia Odżywiania i Dietetyki (Academy of Nutrition and Dietetics), Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne (British Dietetic Association) i Narodowa Rada ds. Zdrowia w Australii (National Health and Medical Research Council) uważają poprawnie zaplanowaną dietę wegańską za odpowiednią na każdym etapie życia, również w okresie dzieciństwa, jej bliźniacze instytucje w Szwajcarii czy Niemczech odradzają karmienie najmłodszych wyłącznie produktami roślinnymi.
Dania wegańskie dla dzieci
Odpowiednio skomponowana dieta wegańska jest pełnowartościowa i dostarcza organizmowi wszystkie najważniejsze dla poprawnego rozwoju dziecka mikro- i makroelementy. Sprawdźcie, jakie wegańskie dania przygotować dla dzieci!
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Angela Mulligan / unsplash.com
Dieta wegańska nie wpłynęła negatywnie na rozwój dzieci, jeśli tylko rodzice pilnowali, by zawierała ona wszystkie potrzebne elementy
Zdaje się jednak, że największym problemem wcale nie jest wyeliminowanie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego, ale brak świadomości w tworzeniu pełnowartościowego roślinnego menu. Wieloletnie badania przeprowadzone przez Thomasa A.B. Sandersa z londyńskiego King’s College na grupie dzieci z Wielkiej Brytanii zakończyły się wnioskiem, że dieta wegańska nie wpłynęła negatywnie na ich rozwój, jeśli tylko rodzice pilnowali, by zawierała ona wszystkie potrzebne elementy – również poprzez jej suplementowanie. Ponadto badacz podkreślił, że eksperci zdrowotni powinni lepiej zrozumieć specyfikę diety wegańskiej i restrykcyjnej u dzieci, by móc udzielać lepszych porad w ich zakresie. Mimo to przy podejmowaniu tak ważnych dla zdrowia dzieci wyborów żywieniowych najlepiej skonsultować się z dietetykiem.
Należy ponadto podkreślić, że weganizm i suplementacja diety w wieku dziecięcym i w dorosłości znacznie się od siebie różnią. Zagrożenia płynące ze źle zaplanowanej diety wegańskiej dla dzieci zostały odnotowane między innymi przez badaczy z Uniwersytetu Helsińskiego, którzy dowiedli, że wczesny weganizm może się przyczyniać do zmian w metabolizowaniu niektórych składników pokarmowych.
Dieta wegańska wbrew obiegowym opiniom potrafi być wyjątkowo atrakcyjna, smaczna i zróżnicowana
Wegeprzepisy dla dzieci
Dieta wegańska wbrew obiegowym opiniom potrafi być wyjątkowo atrakcyjna, smaczna i zróżnicowana, a jednocześnie dostarczać wszystkich ważnych dla zdrowia elementów. Przepisy dla wegan opierają się na składnikach roślinnych, takich jak warzywa, owoce, zboża, orzechy czy ziarna, ale wiele z nich występuje w wegańskich daniach w przetworzonej postaci, na przykład jako tofu, tempeh czy seitan. Dzięki nim dania wege dla dzieci mogą być atrakcyjne i nieoczywiste. Co więcej, na podstawie tych składników możecie zrobić nie tylko wegeobiad dla swojego dziecka, ale także wegańskie śniadania i desery. Na rozpoczęcie dnia przygotujcie dla swoich dzieci chlebek dyniowy z jogurtem kokosowym, na obiad kolorowe ratatouille, a na deser – czekoladowe brownie z batatów. Sprawdźcie nasze najlepsze przepisy wege dla dzieci i urozmaićcie swój wegański jadłospis!
Sprawdź nasze przepisy na wegańskie dania dla dzieci:
Szykując wegański obiad dla dzieci, pamiętajcie, by sięgać po różnorodne składniki
Wegeobiady dla dzieci
Przygotowanie smacznego wegańskiego obiadu dla dzieci wcale nie jest trudne! Obok typowo roślinnych dań jest przecież szereg wegańskich odpowiedników obiadów mięsnych, takich jak kotlet schabowy, sushi czy spaghetti bolognese. Wszystkie te posiłki można przyrządzić z roślinnych substytutów, na przykład z soi, tofu czy seitanu, ale także z warzyw i owoców. O ile jednak domowe wegańskie obiady dla dzieci można gotować w zgodzie z własną fantazją, posiłki do szkoły rządzą się własnymi prawami. Idealny lunch box dla dzieci do szkoły powinien zawierać łatwe do zjedzenia i transportu treściwe dania, które równie dobrze smakują na ciepło, jak na zimno (jeśli brakuje ci inspiracji, sprawdź nasze pomysły na lunch do szkoły!).
Szykując wegański obiad dla dzieci, pamiętajcie, by sięgać po różnorodne składniki – w ten sposób przygotowane przez was posiłki będą nie tylko pełnowartościowe, ale także atrakcyjne wizualnie. W chłodne dni zróbcie rozgrzewający krem z pomidorów i pieczonej papryki, a w sezonie letnim delikatne kotlety z bobu i ryżu – strączki to w końcu podstawa diety wegańskiej. A jeśli naprawdę chcecie urozmaicić jadłospis swojego dziecka, zapakujcie mu do pudełka lunchowego kilka rolek warzywnego sushi!
Sprawdź nasze przepisy na wegańskie obiady dla dzieci:
Dieta wegańska dla dziecka powinna zawierać pełny profil aminokwasowy, co wymaga odpowiedniego zaimplementowania wielu produktów białkowych
Wegańskie przepisy dla niemowląt
Wegańska dieta dla niemowląt to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii z zakresu dietetyki dziecięcej – odpowiednie skonstruowanie jadłospisu jest przecież kluczowe dla rozwoju dziecka i należy przywiązywać wagę do tego, by wraz z jedzeniem dostarczać mu wszystkich ważnych elementów. Co najmniej podczas pierwszych sześciu miesięcy od porodu zaleca się karmić dziecko piersią, a w niektórych przypadkach okres ten wydłuża się nawet do drugiego roku życia. Rodzice, którzy po upływie pół roku zdecydują się na odstawienie dziecka od piersi, powinni karmić je formułą wzbogaconą w żelazo, wapń, selen, a także witaminy: A, B12 i D, choć ta zmiana również powinna być najpierw skonsultowana z pediatrą lub dietetykiem, a następnie przez niego monitorowana. Należy też pamiętać, że dieta wegańska dla dziecka powinna zawierać pełny profil aminokwasowy, co wymaga odpowiedniego zaimplementowania wielu produktów białkowych. Następnym krokiem w karmieniu niemowląt może być włączenie do ich jadłospisu odpowiednich płatków dla dzieci, które można rozrzedzić mlekiem matki lub formułą do uzyskania odpowiedniej, rzadkiej konsystencji.
Przepisy wegańskie dla najmłodszych dzieci mogą się ponadto opierać na szerokim wachlarzu roślinnych składników, takich jak warzywa, strączki, tofu, nasiona czy owoce. Przedtem należy się oczywiście upewnić, czy dziecko nie ma alergii na żaden z powyższych składników. Warto zacząć od papek lub purée, by następnie przejść do bardzo miękkich składników. Po upływie 12 miesięcy można włączać do diety produkty w innych postaciach. Do posłodzenia posiłku – choć nie jest ono konieczne – można użyć naturalnie słodkich owoców i warzyw, na przykład jabłek, bananów, marchewek czy batatów. Przygotowując wegańskie dania dla dzieci, nie należy korzystać ze sztucznych słodzików, z cukru ani soli. Warto mieć na uwadze, że gdy dziecko przestaje jeść mleko matki, niezbędne może się okazać wprowadzenie suplementacji – koniecznie skontaktujcie się w tym zakresie z pediatrą lub dietetykiem.
Źródła:
E. Delaney, Is vegan diet healthy for kids?
Thomas A.B. Sanders, Growth and development of British vegan
P. Müller, Vegan Diet in Young Children
T. Hovinen, Vegan diet in young children remodels metabolism and challenges the statuses of essential nutrients
A. Benham, Weaning a baby onto a vegan diet
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?