Zapaleni grzybiarze na pewno już wiedzą – wreszcie są kurki! Te drobne, żółte grzyby pojawiają się nagle w lipcu, by zniknąć wraz z kończącymi się wakacjami. Dlatego czym prędzej, dopóki sezon na kurki trwa w najlepsze, zabieramy się do gotowania. Leśne zdobycze z dumą rozkładamy na kuchennym stole i planujemy kolejne dania. W sezonowym menu z pewnością nie może zabraknąć kurek w klasycznej wersji z makaronem w ziołowo-pieprznym sosie. Tym, którym przejadła się już jajecznica z grzybami, polecamy omlet, do którego warto dodać pomidory i rukolę. Jednak zanim przystąpimy do siekania, smażenia i pieczenia, kurki trzeba odpowiednio przygotować. Oto najłatwiejszy sposób: wrzućcie je do dużej miski, zasypcie łyżeczką soli i zalejcie wrzątkiem. Gdy piasek i brud opadną na dno, wyjmijcie grzyby z wody i dokładnie je osuszcie. Dzięki temu nie pokruszą się podczas czyszczenia, a wy nie będziecie tracić czasu na ich długie przygotowywanie. Skoro wytrawne dania zaplanowane, a część grzybów jeszcze nie została wykorzystana, to dobra okazja, by pomyśleć o czymś odrobinę słodszym. Wiecie, że kurki rewelacyjnie smakują z malinami? Łapcie zatem za kosze – i na grzybobranie!
9 przepisów z kurkami
Grzyby, na które nie trzeba czekać do jesieni? W lipcu najlepsze są kurki! Podpowiadamy, jak je czyścić i jak najlepiej wydobyć ich subtelny smak.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Angela Matlak
Letnia sałatka z liści botwinki z kurkami i malinami >>
W tej sałatce słodkie smaki przeplatają się z wytrawnymi. Na liściach botwiny ułóżcie przesmażone na maśle kurki, grillowane halloumi i maliny. Wyjątkowość tej kompozycji podkreślicie sosem na bazie miodu i oliwy, a głębszą nutę nadacie dzięki orzechom włoskim.
Polędwica wołowa z kurkami i purée kalafiorowym >>
Podczas smażenia steków z polędwicy pilnujcie, by mięso zanadto się nie przyrumieniło i nie zrobiło się za suche. Gdy polędwica będzie dochodzić w piekarniku, wy możecie się zająć przygotowaniem kurek i kalafiora. Gotowy obiad rozłóżcie na kalafiorowym purée przyprawionym gałką muszkatołową i papryką. Ze stekami i z kurkami świetnie smakują młode ziemniaki w mundurkach oraz skropiona oliwą sałata.
Risotto z kurkami >>
Przyrządzenie risotta to nie lada wyzwanie, ale dla tej jego wersji warto poświęcić nieco więcej czasu w kuchni. Kluczem do sukcesu jest stopniowe dolewanie bulionu do ryżu. Nie spieszcie się i dajcie czas ziarnom, by dobrze wchłonęły płyn. Dzięki temu danie nabierze głębszego smaku. Pachnące grzybami risotto przed podaniem przyprawcie świeżo mielonym pieprzem i posypcie natką pietruszki.
Krem z kalafiora i pietruszki z kurkami >>
Kalafior i kurki to wyjątkowo dobre połączenie. Gęsty krem kalafiorowy przyprawiony grzybami, marchwią i pietruszką smakuje rewelacyjnie. Gotowanie zacznijcie od przygotowania kurek. Po oczyszczeniu grzyby usmażcie z masłem, a warzywa upieczcie. Potem je zblendujcie z dodatkiem mleczka kokosowego.
Tagliatelle w sosie kurkowym z tymiankiem i czerwonym pieprzem >>
Pomysł na szybki obiad w prawdziwie włoskim stylu. Długie wstążki tagliatelle wymieszajcie z kurkami w sosie śmietanowym, przyprawcie pieprzem, tymiankiem i wędzoną papryką. Na koniec posypcie parmezanem i dodajcie odrobinę czerwonego pieprzu.
Omlet z kurkami, pomidorami i rukolą >>
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – idealne powinno dostarczyć energii nie tylko na poranek. By dobrze zacząć dzień, omlet usmażcie na patelni z obu stron, a potem wyłóżcie na niego kurki, rukolę, pomidorki koktajlowe i camembert. Szybko złóżcie na pół i podajcie ciepły.
Kopytka z kurkami, rukolą i orzechami włoskimi >>
Ziemniaki ugotujcie, przeciśnijcie przez praskę i szybko zagniećcie ciasto na kopytka. Wybornie będą się z nimi komponowały doprawione solą morską kurki i orzechy włoskie. Jeśli wolicie nieco wyrazistsze dania, dodajcie rukolę, która podkreśli orzechowy smak potrawy.
Galettes z serem ziołowym, mięsem i kurkami >>
Galettes nie musi być tylko na słodko. Wytrawna wersja z grzybami smakuje równie dobrze. Na początek skarmelizujcie cebulę i usmażcie kurki. Ciasto rozwałkujcie, ułóżcie na środku farsz i zawińcie brzegi do środka. Tarta wygląda niezwykle efektownie, a co najważniejsze, ciasto na nią robi się krócej niż w przypadku tradycyjnego quiche’a.
Kasza gryczana z cielęciną i tymiankiem >>
Kaszę gryczaną można przygotowywać na tysiące sposobów. Zamiast do porannej gryczanki wykorzystajcie ją do kaszotta. Do niego usmażcie na maśle cielęcinę, cebulę i kurki. Podlejcie białym winem i doprawcie tymiankiem. Pst! Przed gotowaniem ziaren koniecznie przypilnujcie proporcji – dwie części wody do jednej części kaszy. I pamiętajcie, by podczas gotowania jej nie mieszać, a po 15 minutach zdjąć z ognia i odstawić na 10 minut, aby wchłonęła pozostałą wodę i napęczniała. Dzięki temu kasza będzie sypka i znacznie smaczniejsza.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?