Joshua Weissman – słynący z ciętego języka amerykański szef kuchni, który zamiłowanie do gotowania wyniósł z rodzinnego domu. Zaraz po ukończeniu szkoły średniej zdecydował, że swoją pasję zmieni w pełnoprawny zawód. I tak się stało. Jego kariera rozwijała się dynamicznie dzięki współpracy z najlepszymi finediningowymi restauracjami w środkowo-południowych Stanach Zjednoczonych, między innymi z Uchiko – wyróżnioną prestiżową Nagrodą Fundacji im. Jamesa Bearda. Po dekadzie zdobywania kulinarnych szlifów Weissman postanowił dzielić się swoją wiedzą w sieci – i była to niezwykle trafna decyzja (jego wizję gotowania posiłków ceni ponad 6 milionów obserwatorów na kanale YouTube). Dziś eksperckie porady Weissmana można znaleźć nie tylko w internecie, ale i w książce, która właśnie trafiła do polskich księgarń.
Joshua Weissman: „Kuchnia bezwzględna”
A gdyby tak dać sobie spokój ze sklepowym chlebem tostowym, masłem czy ketchupem i robić je samodzielnie w domu? Z „Kuchnią bezwzględną” niepokornego Joshuy Weissmana będzie to nie tylko proste, ale i niezwykle przyjemne.
Tekst: Ada Michalak
Zdjęcia: materiały prasowe
Weissman z dezaprobatą wypowiada się o sklepowych zamiennikach, namawiając, by wszystko przygotowywać samemu od podstaw
Gotowanie bez kompromisów
W zawierającej ponad 100 przepisów „Kuchni bezwzględnej” Joshua stawia wyłącznie na potrawy przyrządzane od podstaw – choć podkreśla, że rozumie, że wszyscy jesteśmy zajęci, nie omieszkał w specyficzny dla siebie sposób wtrącić pytania: „Kiedy Twój czas stał się ważniejszy niż ketchup?”. To zdanie jest reprezentatywne dla stylu i sukcesu Weissmana – w jego kuchni próżno szukać kompromisów, a żadne argumenty za szukaniem oszczędności czasu w kuchni nie mają racji bytu. Niezależnie, czy mowa o wykwintnych daniach, czy pajdzie chleba z masłem.
Weissman z dezaprobatą wypowiada się o sklepowych zamiennikach, namawiając, by wszystko przygotowywać samemu od podstaw. „Każdy z podstawowych składników, których używasz codziennie do przygotowania posiłków, ma swoją własną listę składników skomponowanych we właściwy sposób, tak by powstał właśnie ten produkt. Dlaczego więc niby nie moglibyśmy przejąć we własne ręce pełnej kontroli nad tym procesem?”, pyta w książce i przekonuje, że odpowiedź na to pytanie jest prosta: możemy to zrobić bez większego problemu, przy odrobinie starań i dobrych chęci.
Droga do kulinarnej doskonałości
To przekonanie, że każdy z nas, niezależnie od poziomu umiejętności, może się stać doskonałym kucharzem, szybko się udziela, kiedy przeglądamy „Kuchnię bezwzględną”. Joshua serwuje czytelnikom garść przydatnych porad i podzielonych na etapy przepisów. Konieczność opanowania sztuki wytwarzania podstawowych produktów podsyca, używając zaczepnego i niekonwencjonalnego jak na książkę kucharską języka. Prowokując czytelnika, w pełnych czarnego humoru, a momentami dość ostrych słowach zachęca do rozwijania intuicji kulinarnej, sztuki improwizacji w kuchni i wzniesienia się na wyższy poziom kulinarnego wtajemniczenia. Choć dla co wrażliwszych czytelników zdanie, że „bycie kimś, kto na randce po otrzymaniu propozycji wspólnego ugotowania obiadu będzie musiał przyznać, że nie wie, jak wyglądają szparagi, jest dobijające i wstydliwe”, może brzmieć odrzucająco, warto przebić się przez tę manierę i podejść do języka Weissmana z dużą dozą dystansu. Trudno bowiem nie polubić autora, dla którego szykowanie posiłku jest formą sztuki.
„Kuchnia bezwzględna” przyda się więc zarówno tym, którzy stawiają pierwsze kroki w gotowaniu, jak i tym, którzy są już doświadczeni, ale potrzebują inspiracji lub pragną poznać nowe techniki
Jeśli kusi was, by samodzielnie przygotować dania, z którymi wcześniej prawdopodobnie nie było wam dane się zmierzyć, „Kuchnia bezwzględna” będzie doskonałym wprowadzeniem do tej przygody. Z instrukcjami Weissmana upieczecie chleb tostowy lub bułki przypominające do złudzenia te ze sklepowej półki, ale smakujące wybitnie, utrzecie swoje pierwsze masło, przyrządzicie wyśmienity dżem lub zrobicie domowy ser: ricottę, mozzarellę, a nawet chèvre. A to zaledwie początek!
Książka jest podzielona na rozdziały, które prowadzą czytelnika przez różnego rodzaju produkty i techniki. Weissman zaczyna od podstaw, by gładko przejść do śniadań, przystawek, przekąsek i zup. Wraz z rozwojem umiejętności przyjdzie czas na dania z rybami, mięsem i makaronem, a także kuszące desery. „Kuchnia bezwzględna” przyda się więc zarówno tym, którzy stawiają pierwsze kroki w gotowaniu, jak i tym, którzy są już doświadczeni, ale potrzebują inspiracji lub pragną poznać nowe techniki. Wskazówki sarkastycznego i nieco bezczelnego kulinarnego mistrza sprawią, że na gotowanie i bazowe składniki swoich dań spojrzycie inaczej niż zwykle. A jeśli przyjdzie wam do głowy, że możecie nie podołać takiej kulinarnej przeprawie, przypomnijcie sobie słowa Joshuy: „Jeśli możesz myć zęby, to z pewnością możesz prowadzić i utrzymać przy życiu zakwas”.
Poniższe fragmenty pochodzą z książki: Joshua Weissman, „Kuchnia bezwzględna”, Znak JednymSłowem, 2022Dla inspiracji i na zachętę mamy dla was kilka przepisów z książki „Kuchnia bezwzględna” Joshuy Weissmana
Słynne ciasto uniwersalne Joshuy Weissmana
Muszę się na wstępie do czegoś przyznać. Nie mogę sobie całkowicie przypisać zasługi utworzenia tak genialnego przepisu, ponieważ powstał on trochę przypadkiem. Pierwotnie miałem zrobić bułeczki obiadowe (dinner rolls), ale po niewielkich zmianach i kilku eksperymentach z elementami wyciągniętymi z innych przepisów okazało się, że z tego ciasta można upiec niemal każdy rodzaj bułek, bułek maślanych czy prostego chleba, o jakim jesteś w stanie pomyśleć.
Stek idealny
Ten przepis może wywoływać nieco kontrowersji, chyba że już wiesz, jaka tkwi w nim siła. Tę moc można stwierdzić w zasadzie zaraz po tym, jak rzuci się na niego okiem. To stara metoda, sekretnie używana w steakhouse’ach, którą każdy powinien znać.
Francuska zupa cebulowa
Ta zupa dosłownie woła do ciebie (do mnie na pewno), gdy tylko za oknem zaczyna się robić chłodniej. To moim zdaniem jedzenie idealne. Słodka, karmelizowana cebula, bulion wołowy o pełnym smaku, chrupiąca grzanka i roztopiony ser – czyli wszystko, czego byś oczekiwał po misce pełnej zupy.
Cacio e pepe
I kolejne absurdalnie proste danie z makaronem. W jakiś sposób Włosi odkryli za pomocą swojej kuchni piękno tkwiące w prostocie. Cacio e pepe to tylko ser, pieprz, sól i makaron, a jednak te składniki tworzą niezrównaną symfonię prostych smaków, dowodząc tym samym, że włoska kuchnia jest po prostu najlepsza.
Bułeczki w karmelu
Czy cokolwiek przychodzi ci na myśl, gdy spotykasz się ze słowem tangzhong? Bądźmy szczerzy, prawdopodobnie nie są to bułeczki w karmelu. Mówiąc w skrócie: podsmażając razem niewielką ilość mąki i wody, otrzymasz tangzhong, czyli de facto zasmażkę. To niewielki, ale wszechmocny dodatek do ciasta na bułeczki, dzięki któremu będą one wyraźnie bardziej puszyste i wyrośnięte. Musisz tylko dorzucić odrobinę tej magicznej, mącznej mikstury.
KONKURS
Mamy dla was 3 egzemplarze książki „Kuchnia bezwzględna” Joshuy Weissmana. Aby zdobyć jeden z nich, odpowiedzcie na pytanie: Jakie danie zaserwowalibyście Joshui Weissmanowi i dlaczego? Odpowiedź wyślijcie na adres konkurs@kukbuk.pl, czekamy na nie do 19 maja. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznajcie się z regulaminem. Pamiętajcie, że zgłoszenia niezawierające oświadczenia uczestnika o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych nie będą brane pod uwagę!
Przeczytaj również:
- Kultura i wiedza
Tradycyjna kuchnia Ukrainy, czyli sielskie smaki Olii Hercules
Pełne smaków wspomnienia, intymne kulinarne rozmowy i różnorodność kuchni ukraińskiej – tym zachwyci was najnowsza książka Olii Hercules. „Sielskie smaki” przeniosą was w sam środek upalnego lata na wsi, pachnącej sianem i dojrzewającymi owocami.
- Kultura i wiedza
Proste przepisy na niezapomniane chwile. „Razem” Jamiego Olivera
Najnowsza książka Jamiego Olivera – znanego na całym świecie charyzmatycznego kucharza, a dla wielu kulinarnego guru – to opowieść o wspólnym świętowaniu, dzieleniu się wyśmienitymi potrawami przy jednym stole i tworzeniu wspomnień – nie tylko kulinarnych.
- Kultura i wiedza
Makaron – zrób go sam
„Uwierz, że kiedy po raz pierwszy przygotujesz swój makaron, uzależnisz się” – uprzedza Mateo Zielonka zwany Pastamanem.
- Kultura i wiedza
Tradycyjna kuchnia Ukrainy, czyli sielskie smaki Olii Hercules
Pełne smaków wspomnienia, intymne kulinarne rozmowy i różnorodność kuchni ukraińskiej – tym zachwyci was najnowsza książka Olii Hercules. „Sielskie smaki” przeniosą was w sam środek upalnego lata na wsi, pachnącej sianem i dojrzewającymi owocami.
- Kultura i wiedza
Proste przepisy na niezapomniane chwile. „Razem” Jamiego Olivera
Najnowsza książka Jamiego Olivera – znanego na całym świecie charyzmatycznego kucharza, a dla wielu kulinarnego guru – to opowieść o wspólnym świętowaniu, dzieleniu się wyśmienitymi potrawami przy jednym stole i tworzeniu wspomnień – nie tylko kulinarnych.
- Kultura i wiedza
Makaron – zrób go sam
„Uwierz, że kiedy po raz pierwszy przygotujesz swój makaron, uzależnisz się” – uprzedza Mateo Zielonka zwany Pastamanem.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?