Leczo z kurczakiem
Nieco mniej popularne jest leczo z kurczakiem. Mięso musimy lekko obsmażyć na oleju z dodatkiem cebuli i czosnku. Najlepiej, jeśli wcześniej marynowało się przez co najmniej godzinę. Do kawałków kurczaka dodajemy pozostałe warzywa i dusimy, aż wszystkie składniki będą miękkie. Do leczo z kurczakiem możemy wlać niewielką ilość białego wina – danie będzie bardziej wyrafinowane.
Leczo do słoików
Leczo w słoikach na zimę to idealne rozwiązanie – po otwarciu mamy gotowy obiad. Niektórzy, by mieć pewność, że leczo się nie zepsuje, dodają do niego ocet i cukier. Nie jest to jednak konieczne, a wpływa na smak.
Z pewnością za to leczo w słoikach musimy pasteryzować. Można to zrobić w garnku z gorącą wodą lub w piekarniku. Wodę w garnku, w którym umieszczamy słoiki, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 20 minut. Z kolei jeśli pasteryzujemy przetwory w piekarniku, nagrzewamy go do 120-130 stopni, a następnie umieszczamy w nim ciepłe słoiki (jeśli są zimne, wstawiamy je do zimnego piekarnika) i trzymamy w cieple około 30 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i pozwalamy przetworom ostygnąć.
Z czym podawać leczo?
Leczo serwujemy na ciepło, najlepiej z kromką chrupiącego chleba lub ze świeżą bułką. Pieczywo pozwoli nam wyczyścić talerz z aromatycznego sosu! Niekiedy leczo podawane jest z ryżem lub kaszą – to też ciekawa propozycja.
Warto również spróbować leczo serwowanego z ziemniakami albo drobnym makaronem. Sposób podania tej potrawy może całkowicie zmienić jej charakter!