Podwarszawskie okolice mają do zaoferowania więcej niż wam się wydaje! Szlaki rowerowe ukryte w leśnej gęstwinie, piaszczyste, odludne plaże, bogactwo fauny i flory – to wszystko możecie znaleźć w odległości zaledwie 25 minut od centrum Warszawy. Wystarczy spakować w piknikową torbę kilka słodkich przekąsek dla młodszych wycieczkowiczów (przepisy na przekąski dla dzieci – na spacer i na wycieczkę znajdziecie tu>>) i możecie ruszać w drogę. Jako środek transportu polecamy wam wybrać pociąg – nie tylko ze względów ekologicznych, ale również dlatego, że sprzyja wejściu w nieśpieszny tryb (przeczytajcie o tym jak środki transportu wpływają na postrzeganie czasu w podróży>>).
Jednodniowe wypady za Warszawę
Przygotowaliśmy dla was listę jednodniowych wycieczek, które możecie zorganizować bez żadnego przygotowania, zupełnie spontanicznie. Podajemy sprawdzone miejsca na pyszne jagodzianki, plażowanie i piknik.
Tekst: Małgorzata Machnicka
Zdjęcie: Tom Barrett / unsplash.com
Przed wami przewodnik na spontaniczne, jednodniowe wycieczki, w sam raz dla tych, którzy na dłuższy urlop nie mogą sobie pozwolić
Dodatkowo, wycieczka pociągiem to zawsze atrakcja dla dzieci i chwila wytchnienia dla zmęczonego wzroku dorosłych (o innych sposobach na zrelaksowanie zmęczonych oczu przeczytacie tu >>). Przed wami przewodnik na spontaniczne, jednodniowe wycieczki, w sam raz dla tych, którzy na dłuższy urlop nie mogą sobie pozwolić, czy dla spóźnialskich, których wyjazdowe plany legły w gruzach. Nic straconego! Wciąż możecie ruszyć w nieznane, bez planu, do zieleni, lasów, rzek, a nawet gór.
Oto 7 odcinków trasy PKP, na której, prócz kojącej przyrody znajdziecie również perełki architektury, niezwykłe muzea i pałace, a także mnóstwo lokalnych kawiarni i restauracji.
1. Warszawa – Legionowo – Nieporęt
Linia KM10: Legionowo – Tłuszcz
– Rezerwat „Puszcza Słupecka” to kompleks leśny, który bogactwem gatunków dorównuje Białowieskiemu Parkowi Narodowemu. Nie trzeba wkraczać w głąb rezerwatu, by poznać różnorodność występujących tu siedlisk – od wszystkich rodzajów grądów poprzez malownicze olsy i łęgi aż do kilku rodzajów boru. Do pociągu zapakujcie rowery – jest kilka wydzielonych szlaków i warto zjeździć ich jak najwięcej.
– Zalewu Zegrzyńskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeśli macie ochotę na podmiejskie plażowanie czy popływanie motorówką lub żaglówką, uderzajcie właśnie tam. Nastawcie się jednak na tłumy.
– Rezerwat „Wąwóz Szaniawskiego” związany jest z osobą sławnego pisarza i dramaturga Jerzego Szaniawskiego, który urodził się w tym miejscu i spędził tu wiele lat swego życia. Jego rodzinny dom – dwór stojący nad brzegiem Narwi, a później Jeziora Zegrzyńskiego spłonął w siedem lat po śmierci pisarza, zniszczone zostały wtedy pamiątki po nim: rękopisy (w tym niepublikowane dramaty), bogata biblioteka, rzeczy osobiste. Dziś czytelne są tylko fundamenty budynku z szerokimi schodami. Tu również doradzamy rower.
– Klub Mila Zegrzynek to nowoczesna marina z wypożyczalnią sprzętu wodnego i turystycznego, bezpieczna winda kajakowa, zielona plaża z leżakami, piaszczyste boisko do siatkówki i badmintona oraz sezonowe atrakcje dla dzieci. Idealne miejsce na wypoczynek!
– Głodni? W okolicy jest mnóstwo większych i mniejszych restauracji. TUTAJ znajdziecie kilka z nich.
2. Warszawa – Modlin
/ Linia KM9: Warszawa – Działdowo
– Twierdza w Modlinie położona jest u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy. Składa się z cytadeli, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz z dwóch pierścieni fortów. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Można ją zwiedzać samodzielnie albo z przewodnikiem. Na wycieczkę warto przeznaczyć cały dzień – okolice są piękne, więc wykorzystajcie ten dzień na piknik.
3. Warszawa – Sulejówek – Mińsk Mazowiecki
Linia KM2: Warszawa- Łuków
– Willa Milusin i Muzeum Józefa Piłsudzkiego w Sulejówku to nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny. Zaprojektowana przez Kazimierza Skórewicza willa sąsiaduje z otwartym w 2020 roku muzeum, a oba budynki okala kojąca zieleń. W willi w latach 1923-1926 mieszkał na stałe Józef Piłsudski z rodziną – tu pisał książki i przez płot toczył dysputy polityczne z sąsiadem – pierwszym premierem niepodległej Rzeczypospolitej, Jędrzejem Moraczewskim. Historyczny budynek otoczony jest parkiem i ogrodem, w którym można podziwiać te same rośliny i warzywa, które rosły tu przeszło 100 lat temu. W sąsiadującym z nim, położonym pod ziemią muzeum, można z kolei zapoznać się z poświęconą kolejnym okresom życia i działalności Józefa Piłsudskiego ekspozycją.
– Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim powstało w 2005 roku, a jej siedzibą są pomieszczenia Pałacu Łubieńskich, pochodzącego z lat 30. XX wieku. W ramach ekspozycji stałych prezentowane są dzieje miasta w malarstwie miejscowych artystów. Ponadto muzeum posiada zbiory kartograficzne, medalierskie oraz sztuki (prace Jacka Siudzińskiego, Marka Chabrowskiego, Hanny Sawickiej, Louisa Długosza).
– Góry Łańcuchowe (przy drodze nr 802 Mińsk Maz. – Seroczyn) to tak naprawdę pasmo wydm, wyrastających do 20 metrów ponad otaczający krajobraz. Wzgórza rozciągają się przez 2,5 km na linii wschód-zachód. Porasta je niski lasek sosnowy, a co kilkaset metrów można spotkać piaszczyste urwisko. Świetne na wypad z dzieciakami lub rowerowe wędrówki.
4. Warszawa – Józefów – Otwock
Linia KM7: Warszawa – Dęblin
– W kinokawiarnii „Stacja Falenica” sala kinowa mieści się w dawnej hali biletowej przedwojennego dworca. Zamiast klasycznych foteli kinowych są stoliki i wygodne krzesła, co pozwala łączyć radość picia dobrej kawy z oglądaniem filmów. Świetne miejsce na letnie popołudnia.
– A jeśli najdzie was ochota na lody, zapraszamy do cukierni „Babcia Hela” w Józefowie.
– Na większy głód polecamy z kolei Fazir Kebab (o najlepszych kebabach w Warszawie i okolicach przeczytacie tu>>)
– Plaże nad rzeką Świder to drugie, po Zalewie Zegrzyńskim popularnie miejsce na podwarszawskie plażowanie. Można znaleźć miejsca odludne, ale nie jest o nie łatwo.
– Pałac w Otwocku Wielkim to jedna z niewielu tak dobrze zachowanych na Mazowszu póżnobarokowych siedzib magnackich. Był dawną letnią siedzibą znamienitego warszawskiego rodu Bielińskich. W XIX wieku pałac popadł w ruinę. Został ponownie przywrócony dawnej świetności po II wojnie światowej. Odbywają się tam koncerty, inscenizacje i mieści Muzeum Wnętrz – można zwiedzić w nim kilka efektownych sal pałacowych wyposażonych w sprzęty i dzieła sztuki pochodzące z muzealnych magazynów.
5. Warszawa – Otrębusy – Podkowa Leśna – Milanówek
WKD
– Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach posiada około 300 zabytkowych pojazdów, sporą kolekcję rekwizytów (mundury, radia, plakaty itd.), a także eksponaty związane z lotnictwem i militariami. Świetne miejsce dla dzieciaków.
– Muzeum Jarosława Iwaszkiewicza w Stawisku to majątek ziemski o powierzchni 18 ha, należący w latach 1928–1980 do pisarza Jarosława Iwaszkiewicza, od 1980 siedziba Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.
– Warto wstąpić na pyszne jagodzianki do Cukiernii Duet, ul. Jana Pawła II 6 Podkowa Leśna – poleca nasza fotoedytorka!
6. Warszawa – Piaseczno – Zalesie – Warka
Linia KM8: Warszawa – Skarż. Kamienna
– Wycieczkę zacznijcie od stacji Warszawa Dawidy. W 5 minut spacerkiem znajdziecie się nad jeziorem Zgorzała – to zagospodarowany teren z miejscami do grillowania i łowienia, a także plac zabaw i boisko do piłki nożnej.
– Górki Szymona to idealne tereny na piknik z prawdziwego zdarzenia!
– Chojnowski Park Krajobrazowy leży na Równinie Warszawskiej i skraju Doliny Środkowej Wisły – na południe od Warszawy, na lewym brzegu Wisły. Wraz z Kampinoskim Parkiem Narodowym i Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym daje Warszawie dobry klimat, a też jest zapleczem turystycznym i rekreacyjnym dla mieszkańców. Koniecznie zabierzcie ze sobą rowery.
– W Deserowni Świetlik zjecie przepyszne lody!
– A jeśli zgłodniejecie zajrzyjcie do Cucina Povera. Czeka tam na was autentyczna, nieprzekombinowana włoska kuchnia.
– Możecie dojechać też aż do Warki – tam jest uroczy ryneczek a tuż za miastem lasy, Pilica i Sielanka Spa ze sporą stadniną.
7. Warszawa – Grodzisk – Żyrardów
Linia KM1: Warszawa – Skierniewice
– Pałac w Radziejowicach w stylu klasycystycznym wraz z otaczającym go parkiem od 1965 roku pełni funkcję domu pracy twórczej dla twórców kultury. Mieści również sale muzealne i galerię wystaw czasowych. Wiosną i latem odbywa się tu całe mnóstwo koncertów.
– Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie założone w 1961 r. jako Muzeum Historii Ruchu Robotniczego m. Żyrardowa, mieści się w willi reprezentacyjnej Karola Dittricha. Zbiory podzielone są na cztery główne kategorie, tj działy: sztuki, etnografii, historii i ikonografii. Chlubą kolekcji są prace Józefa Rapackiego.
Przeczytaj również:
- Na mapie
Spacer po Warszawie
Mamy jedną z najbardziej zielonych stolic w Europie. Czy wiecie, komu to zawdzięczamy? Poznajcie genialną architektkę krajobrazu, Alinę Scholtz.
- Ludzie i inspiracje
20 przekąsek na piknik
Piknik na trawie to idealny sposób na spędzenie letniego dnia. Zobaczcie, jakie słodkie i słone przekąski warto zjeść podczas uczty na łonie natury!
- Na mapie
Wycieczka za miasto: 10 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce
Od betonowego zgiełku odpoczywamy w cieniu drzew, podziwiając najpiękniejsze krajobrazy w kraju. Oto mniej znane parki narodowe, które trzeba odwiedzić.
- Na mapie
Spacer po Warszawie
Mamy jedną z najbardziej zielonych stolic w Europie. Czy wiecie, komu to zawdzięczamy? Poznajcie genialną architektkę krajobrazu, Alinę Scholtz.
- Ludzie i inspiracje
20 przekąsek na piknik
Piknik na trawie to idealny sposób na spędzenie letniego dnia. Zobaczcie, jakie słodkie i słone przekąski warto zjeść podczas uczty na łonie natury!
- Na mapie
Wycieczka za miasto: 10 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce
Od betonowego zgiełku odpoczywamy w cieniu drzew, podziwiając najpiękniejsze krajobrazy w kraju. Oto mniej znane parki narodowe, które trzeba odwiedzić.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?