Nie ma wątpliwości, że ramen to jedna z najbardziej ikonicznych potraw Kraju Kwitnącej Wiśni. Kusząca miska charakterystycznego makaronu zanurzonego w gorącym bulionie z mnóstwem pysznych dodatków może się wydawać wymagającym i niezwykle trudnym w przygotowaniu daniem. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości to szybki, bezpretensjonalny i stosunkowo tani posiłek, który bez problemu można przyrządzić samodzielnie w domu (sprawdź najlepsze przepisy na ramen >>). Ramen to zaledwie trzy kroki do sukcesu – aromatyczny bulion, kuszące dodatki i… pszenny makaron, bez którego danie to nie byłoby tak popularne, pyszne i przyciągające. Sprawdźcie, czym charakteryzuje się makaron ramen, z czego jest zrobiony i jak samodzielnie zrobić go w domu.
Przepis na makaron ramen – DIY
Na bulionie z wieprzowiny i kurczaka, wegetariański albo z dodatkiem pasty sezamowej i miso. Wyrazisty i pełen umami ramen zawsze smakuje wyjątkowo. Ale czym by był bez solidnej porcji pysznego makaronu?
Tekst: Ada Michalak
Przepis i zdjęcia: Jessica Nadziejko
Makaron do ramenu
Tradycyjny makaron ramen robi się z mąki pszennej, soli i wody z dodatkiem kansui. Ten zasadowy roztwór, mieszanina węglanu sodu i węglanu potasu, porównywany do proszku do pieczenia czy wody alkalicznej, jest odpowiedzialny za zmianę składu chemicznego glutenu zawartego w mące. Ta reakcja sprawia, że makaron ramen nabiera charakterystycznej sprężystości, a podczas gotowania zachowuje swoją formę. Co więcej, to właśnie kansui sprawia, że makaron ma wyjątkowy smak, odpowiednią teksturę i przyciągającą wzrok złocistą barwę. A co, jeśli nie mamy kansui pod ręką? Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem jest zastąpienie go pieczonym proszkiem do pieczenia lub pieczoną sodą oczyszczoną. Rozsypany cienką warstwą proszek (na papierze do pieczenia, folii lub w płaskim naczyniu) wystarczy piec przez mniej więcej godzinę w temperaturze 120 stopni. Ten proces z powodzeniem zmienia pH na zasadowe i nadaje właściwości podobne roztworowi kansui.
Przygotowaliśmy dla was przepis na makaron ramen, którego składniki bez problemu znajdziecie na sklepowych półkach
Makarony ramen spotyka się w rozmaitych formach i kształtach – jedne są proste i grubsze, inne cieńsze i pofalowane. Wszystko zależy od upodobań i tego, czego użyjemy do zrobienia makaronu ramen. Nie trzymając się sztywno reguł – bo o to właśnie w ramenie chodzi – przygotowaliśmy dla was przepis na makaron ramen, którego składniki bez problemu znajdziecie na sklepowych półkach. Choć odrobinę się różni od robionego według tradycyjnej receptury, jest wyjątkowo pyszny i przywodzi na myśl prawdziwie orientalny makaron, rodem z ulic Tokio. Sprawdźcie, jak krok po kroku zrobić makaron do ramenu.
Jak zrobić makaron ramen?
składniki:
- soda oczyszczona 100 g
- zimna woda 200 ml
- sól 5 g + do gotowania
- mąka pszenna chlebowa 500 g
- skrobia ziemniaczana do podsypywania
krok 1
Piekarnik rozgrzewamy do 120 stopni. Blachę wykładamy folią aluminiową, wysypujemy na nią sodę oczyszczoną i równomiernie rozkładamy ją po całej powierzchni. Pieczemy około godziny – objętość sody powinna się zmniejszyć o mniej więcej ⅓. Upieczoną sodę przesypujemy do słoika i szczelnie go zamykamy.
krok 2
Robimy roztwór przypominający kansui – łączymy wodę, 5 gramów pieczonej sody oczyszczonej i sól. Dokładnie mieszamy.
krok 3
Do dużej miski wsypujemy mąkę pszenną. Wlewamy do niej przygotowany wcześniej roztwór – około 20 mililitrów. Dokładnie mieszamy, aż mąka całkowicie go wchłonie. Powtarzamy tę czynność do momentu zużycia roztworu. Ciasto powinno osiągnąć formę podobną do kruszonki.
krok 4
Przygotowane ciasto wkładamy do woreczka strunowego, formujemy go w rulonik i odkładamy na 30 minut.
krok 5
Otwieramy woreczek i delikatnie rozpłaszczamy go ręką lub wałkiem, aby pozbyć się powietrza i by ciasto się scaliło. Odkładamy je znów na 30 minut.
krok 6
Blat posypujemy skrobią ziemniaczaną i wykładamy na nią ciasto. Przekrawamy je na pół lub na nieco mniejsze części – takie, aby zmieściły się do maszynki do makaronu.
krok 7
Każdy kawałek rozwałkowujemy za pomocą wałka, a następnie zaczynamy laminowanie za pomocą maszynki. Ciasto wałkujemy na najszerszym ustawieniu, składamy je na pół i raz jeszcze wałkujemy. Ten proces powtarzamy 3-4 razy, aż ciasto przestanie się kruszyć i zrobi się plastyczne. Gdy osiągnie taki stan, stopniowo zmniejszamy grubość wałkowania i, wciąż za każdym razem je laminując, wałkujemy. Finalnie rozwałkowane ciasto powinno mieć 1-1,2 milimetra grubości.
krok 8
Po osiągnięciu pożądanej grubości kroimy ciasto na części, zależnie od tego, jak długi lubimy makaron. Każdy płat posypujemy skrobią i tniemy za pomocą przystawki do cięcia spaghetti. Makaron można też pociąć ręcznie – wówczas składamy płat ciasta i za pomocą ostrego noża tniemy go w bardzo cienkie paski.
krok 9
Ramen posypujemy skrobią i zawijamy.
krok 10
Makaron wrzucamy do gotującej się osolonej wody. Gotujemy go przez 30-60 sekund – w zależności od grubości.
TIP
Makaron można ugotować od razu po przygotowaniu lub przechować przez jeden dzień w lodówce, w szczelnym, wysypanym mąką pudełku.
Dania z makaronem ramen
Pyszny makaron ramen, na który przepis wam zdradziliśmy, doskonale odnajdzie się w aromatycznych bulionach – mięsnym, wegetariańskim czy rybnym. Jeśli najdzie was ochota na smaki orientu, skorzystajcie z naszych przepisów i przygotujcie pachnący tantanmen ramen, wegeramen z pastą miso, ramen z płatkami suszonego tuńczyka bonito lub aromatyczny chicken katsu ramen. Gwarantujemy, że każda z tych propozycji zawróci wam w głowie!
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?