Do niektórych rzeczy zwyczajnie trzeba dorosnąć – kiedyś nie zwracaliśmy szczególnej uwagi na to, na czym jemy. Teraz z czułością przyglądamy się nietuzinkowym wzorom czy fantazyjnym kształtom kubków i filiżanek, z których popijamy poranne cappuccino. I tak, niepostrzeżenie, wróciły do nas słowa mam i babć, które powtarzały, że to, na czym jemy, jest tak samo ważne jak to, co jemy. Jeśli do tej pory, podobnie jak nam, polska ceramika kojarzyła wam się wyłącznie z Ćmielowem czy Bolesławcem, czas poznać równie ciekawe marki, które zaskakują podejściem do formy i sposobem myślenia o tym rzemiośle. Oto 13 rodzimych marek wytwarzających ceramiczne i porcelanowe naczynia, które polecają się jako pomysły na funkcjonalne i cieszące oko prezenty. Zobaczcie, gdzie kupić talerze, miski śniadaniowe czy czarki do espresso, które sprawią radość miłośnikom ceramiki i tym, którzy po prostu cenią niepowtarzalne i piękne przedmioty.

Top 13: polska ceramika na prezent
Oryginalna, wyjątkowa, autorska – ceramika artystyczna coraz częściej gości na naszych stołach. Oto polskie firmy, których wyroby wyróżniają się jakością, dbałością o detal i ponadczasową estetyką.
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: fenek / materiały prasowe
Pozostałe zdjęcia: materiały prasowe



Ceramika polska Miszkomaszko – wzór na wzór >>
Jeśli kojarzycie tę poznańską markę z pięknymi wzorami na sukienkach i spódnicach, to właściwy trop. Siostry Agata i Zosia z Miszkomaszko postanowiły pójść dalej i autorskimi wzorami pokryły również naczynia. We współpracy z fabryką porcelany w Ćmielowie stworzyły małą serię, w której skład wchodzą filiżanki, talerze, dzbanek i czajnik – wszystkie z fantazyjnymi wyobrażeniami ptaków, owoców i… węży. Porcelanowa kolekcja Miszkomaszko wywoła uśmiech na twarzy i uprzyjemni poranny rytuał picia kawy czy herbaty. Kto wie, może nawet poruszy wyobraźnię i wyprawi na romantyczny spacer w przestworzach razem z żurawiami albo jaskółkami?

MUAStudios – ceramika na fali >>
Na widok talerzy i półmisków z MUAStudios od razu przypominamy sobie plażę, morskie fale widziane z lotu ptaka albo uformowany wiatrem piasek pustyni. Twórczyni marki, Kati Romanowska, jest z wykształcenia architektem – stąd w jej pracach tak mocne inspiracje krajobrazami. Wodne konotacje są tym bardziej na miejscu, że sama autorka przyznaje, że kocha wodę, wychowała się w jej pobliżu i od zawsze coś ją do niej ciągnie. Tę miłość oddaje w autorskiej ceramice, w rozlewających się po talerzach i muaskach (minipaterach) odcieniach granatu, beżu, turkusu i różu, który nieodmiennie kojarzy nam się z barwą nieba o zachodzie słońca. Niedawno w pracowni powstały pierwsze miski na ramen, które sprawiają, że o zjedzeniu gorącego bulionu nie sposób przestać myśleć. Wszystkie przedmioty, które wychodzą z pracowni, są unikatowe – nigdy nie będzie dwóch identycznych sztuk, bo Kati tworzy własne mieszanki szkliw, które wylewa na glinę, i to właśnie one są odpowiedzialne za ten niepowtarzalny kolorowy amalgamat widoczny na ceramice. Rękodzieło z MUAStudios to zdecydowanie dobry pomysł na nietuzinkowy prezent. Pst! Z okazji świąt i nadchodzącego Nowego Roku do wszystkich zakupionych w pracowni kubków będzie można dokupić kawę od MUAStudios.




Trzask Ceramics – wypalone z kolorem >>
Z warszawskiej pracowni Trzask Marty Kachniarz wychodzą zastępy wzorzystych talerzy, swobodnie malowanych kubków i ceramicznej biżuterii, którą – wbrew niecodziennej materii – nosi się z wyjątkową lekkością. Styl Marty jest prosty i nowoczesny, wyrabianym przez siebie przedmiotom artystka nadaje wszelkie możliwe kształty – od geometrycznych po organiczne. Marcie towarzyszy Olek, kucharz z powołania, a cała twórcza energia tej dwójki jest widoczna w wyrobach, pełnych fantazji, ciepła i humoru. Nie tylko chce się pić i jeść z tych naczyń, ale także powiesić je na ścianie albo wypełnić ulubioną biżuterią i trzymać na podorędziu, żeby na co dzień cieszyły oko.



Mosko Ceramics – wszystko złoto, co się świeci >>
Są niczym klejnot albo małe dzieła sztuki – tak można by opisać naczynia z Mosko Ceramics. Monika Skorupska tworzy przepiękną pozłacaną ceramikę, która jest jednocześnie funkcjonalna i praktyczna. Delikatne czarki i kubki powstają w małych seriach, w których elementem wspólnym jest kolor albo pojedynczy detal. W misternych pracach Mosko Ceramics można dopatrzyć się inspiracji japońską sztuką i kaligrafią oraz fascynacji ruchem – naczynia wyglądają, jakby się poruszały, płynęły, a nawet wypływały z formy. Ten efekt potęguje wykorzystywany przez Monikę materiał – fuzję odcieni błękitu, granatu i czerwieni podkreśla pięknie mieniące się złoto. Artystka posługuje się głównie barwioną porcelaną zdobioną 24-karatowym złotem lub platyną. Nietuzinkowy podarunek dla wyjątkowej osoby.


Look At Me Plates – u Alicji w krainie czarów >>
Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy, a najlepiej – jak nazwa marki wskazuje – po prostu patrzcie. Porcelana Look At Me Plates jest tak zmyślnie zaprojektowana i kunsztownie wykonana, że mamy ochotę się w nią wpatrywać godzinami. Zresztą jej twórczyni, ilustratorka Magda Pilaczyńska, stworzyła pierwszą kolekcję właśnie z myślą o nietuzinkowych dekoracjach na ścianę. Jej pełne uroku i humoru talerze aż się proszą, by je eksponować w widocznym miejscu. Po ręcznie robionych i zdobionych talerzach przyszedł czas na kolejne naczynia: filiżanki, cukiernice i wazony z abstrakcyjnymi wzorami, delikatnie wykończone złotem. W kolekcji dopatrzycie się motywów syreny, elementów karcianych i Kapelusznika biegnącego wśród wulkanów. Z taką ceramiką podwieczorek w krainie czarów nie będzie wyłącznie czystą fantazją.
Pst! Artystka współpracowała ostatnio z Samborem Wilkiem. Efekty ich pracy można podziwiać w serii Tatootaboo – jeśli szukacie szalonych i oryginalnych prezentów, zobaczcie najpierw tę kolekcję.

zdjęcie: Grzegorz Wełnicki, stylizacja: Małgorzata Białobrzycka

Ceramika Fenek – porcelana z humorem >>
Przedmioty spod znaku Fenka zawsze wywołują uśmiech – albo wręcz same się uśmiechają. Delikatna, cieniutka porcelana, zdobiona z lekkością i niemałą dawką humoru, doskonale sprawdzi się nie tylko jako niecodzienna dekoracja wnętrza, ale i swoisty „umilacz” prozaicznych czynności. W minikwiatku można trzymać biżuterię, w kubkach i czarkach serwować herbatę, a na nakrapianych talerzach podawać najbardziej apetyczne śniadania. Sporo naczyń ma charakterystyczny kobaltowy akcent, ale dziewczyny nie przestają zaskakiwać. Tosi i Agacie udało się stworzyć charakterystyczny miks sztuki i użyteczności. Na stronę ceramiki Fenek warto zaglądać regularnie – wszystkie przedmioty tworzone są w krótkich seriach, więc zawsze znajdą się jakieś nowości.
Pst! Przez cały grudzień Fenek będzie miał swoje stoisko na Mysiej 3, na drugim piętrze kamienicy.




Polska ceramika Hadaki – glina nie z tej ziemi >>
Wolicie kosmos czy Bałtyk? Powierzchnia talerzy, kubków i misek, które wychodzą spod rąk Magdaleny Kucharskiej, wygląda jak tarcza księżyca albo fragment obserwowany przez mikroskop. Jest w nich coś naturalnego i nadzwyczajnego jednocześnie. A efekt dodatkowo potęguje materiał – poznańska artystka wykorzystuje nieszkliwioną glinę, matową, ale bardzo przyjemną w dotyku. Także z gliny powstają niesamowite figurki w naturalnych, stonowanych kolorach – niektóre pełnią funkcję solniczek. Z tych intrygujących małych rzeźb, które spokojnie mogłyby wystąpić w cyklu o Muminkach, można skomponować całą kolekcję. W prostych naczyniach marki Hadaki jest coś tak organicznego, że zupełnie naturalnie chce się je mieć – uwzględnijcie to, myśląc o Gwiazdce.
Pst! Do rodziny Hadaki dołączyły właśnie przepiękne naczynia w odcieniach różu i kolejne cieszące oko figurki w różnych rozmiarach. Może kolekcja Tajga rozwiąże wasze prezentowe rozterki?



Mellow Fever >>
Wszystkie przedmioty Angelina i Ewelina robią własnoręcznie w Polsce i Japonii. Ideą ich autorskiej ceramiki jest, by poprzez małe i nieco większe rzeczy codziennego użytku zaprosić miłośników ceramiki do szalonego świata, w którym królują wrażliwość, energia i kobiecość. Przedmioty powstają w małych seriach, w duchu fair trade, a przy ich tworzeniu artystki zdają się, jak same zaznaczają, na autorskie ilustracje, pomysłowe rysunki i trzecie oko. Dzięki temu talerze, kubki czy ceramiczne nogi są unikatowe. Nas szczególnie zachwyca rafa koralowa na biżuterię – to produkt użytkowy i jednocześnie estetyczny. Nadaje się do przechowywania pierścionków i sygnetów, może także stanowić urokliwą dekorację stołu czy biurka.


Fusku Ceramika >>
W Fusku stawia się na drobne, minimalistyczne wzory wzbogacone o niewielkie, ale jakże charakterne ilustracje. Każdy przedmiot – kubki, talerze, miski – powstaje ręcznie, a następnie trafia do pieca, w którym zostaje utrwalony w bardzo wysokiej temperaturze. Większość prac jest inspirowana kobiecym ciałem i nawiązuje do różnych wizerunków Wenus, oddanych za pomocą linii układających się w falujące lub geometryczne kształty. Czy to będzie talerz z leżącą Wenus, czy szczególnie dowcipny i sensualny zarazem kubek z Wenus w różowych skarpetkach – naczynia Fusku doskonale sprawdzą się jako towarzysze porannej drożdżówki z serem albo popołudniowej herbaty.


Ceramika Maison Fragile >>
Talerzyki w kształcie dłoni można wykorzystać do przechowywania biżuterii albo postawić na nich herbacianą świeczkę. W pracowni ceramicznej Maison Fragile każdy przedmiot jest inny i ma własną historię. Tutejsze ceramiczne cuda wyróżnia surowy styl i skłonność do podkreślania drobnych niedoskonałości wykorzystywanych materiałów. Na stronie pracowni znajdziecie również wazony, mydelniczki i przepiękne muszle – w sam raz do zamykania swoich skarbów. Szukacie ciekawych i funkcjonalnych prezentów? Tu z pewnością znajdziecie sporo inspiracji.

fot. Ende Ceramics
Ende Ceramics >>
Ceramiką Natalii Gruszeckiej i Jakuba Kwarcińskiego zachwycają się nie tylko polscy miłośnicy dizajnu i unikatowych przedmiotów. Produkty marki Ende można kupić w kilku krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Azji, a nawet Australii i Nowej Zelandii. To przedmioty łączące oryginalną, ponadczasową estetykę z wysokiej jakości materiałami i funkcjonalnością. Do najbardziej charakterystycznych naczyń należą utrzymane w odcieniach różu, bieli i czerni kubki i filiżanki z fantazyjnymi podwójnymi uszami oraz te z kolekcji Triple, wykonane z najwyższej jakości porcelany. Do tego urocze figurki lisów, kotów i psów. Nas zachwyca jeszcze oryginalny i przykuwający wzrok wazon w kształcie ryby. Coś dla osób, które lubią akcenty humorystyczne i doceniają dialog nowoczesności z tradycyjną ceramiką.

fot. Ende Ceramics

fot. Ende Ceramics

fot. Ende Ceramics
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?