Brownie to jedno z najpopularniejszych ciast na świecie. Występuje w niezliczonej liczbie wariacji. Tekstury brownie zaczynają się od zbitych krówkowo-kremowych (fudge brownies), a kończą na lekkich, bardziej napowietrzonych (cake brownies). Kombinacje nadprogramowych składników to już inna historia – podstawowa masa czekoladowo-mączno-jajeczna może być mieszana z dowolnymi orzechami, kawą, whisky, likierami, kajmakiem, suszonymi owocami. Brownie może być niedopieczone, prawie płynące w środku, niemal jak fondant, lub całkowicie wypieczone, zwarte i twarde. Sprawdza się jako element złożonego, wykwintnego deseru lub jako prosty smakołyk, popijany mlekiem, kawą czy herbatą.
Brownie nie jest typem ciasta szczególnie złożonym czy wyrafinowanym. Do jego przygotowania nie potrzeba ani zbyt dużo czasu, ani specjalistycznego sprzętu, ani szczególnych zdolności. Potrzebne są natomiast duże ilości czekolady, którą wiele osób darzy uczuciem niezwykle gorącym, graniczącym niekiedy z obsesją.
Czekolada pojawiała się w moim cyklu dwukrotnie: przy okazji tropienia sufletów i fondantów. W tym drugim tekście znajdziecie informacje dotyczące procesu produkcji czekoladowych tabliczek, które sprawiają ludziom tak wiele przyjemności. Przepis na brownie swoją popularność zawdzięcza z pewnością dwóm czynnikom – prostocie przygotowania i czekoladzie wśród składników.