Pomocne w ustaleniu dobrej listy zakupów będzie też ułożenie jadłospisu. Do sklepu najlepiej iść po śniadaniu lub obiedzie – jeśli głodni błąkamy się wśród sklepowych półek, wzrasta ryzyko, że ulegniemy i sięgniemy po dodatkowe kąski. Chcąc zaoszczędzić, często korzystamy z różnego rodzaju promocji, jednak mogą one wynikać z krótszego terminu przydatności do spożycia. Dlatego przed zakupem zastanówmy się, czy na pewno zdążymy przyrządzić danie z przecenionego produktu, czy jednak trafi on do kosza. O noszeniu własnej torby na zakupy chyba już nikomu nie trzeba wspominać.
Czytanie ze zrozumieniem
Kolejny krok na drodze do niemarnowania – czytanie etykiet. To na nich można znaleźć instrukcje obsługi, w jaki sposób przechowywać produkty, żeby jak najdłużej zachowały swoje wartości. Warto też podpatrywać praktyki sklepowe, nad którymi czuwa sztab ludzi optymalizujących procesy przechowywania. Czy wszystko można trzymać w lodówce? O tym fakcie również powinniśmy dowiedzieć się z opisu na opakowaniu. Jeśli opakowania nie ma, zasięgnijmy informacji w internecie. Na przykład takie produkty jak pomidory i czosnek dłużej zachowują świeżość, jeśli są trzymane w temperaturze pokojowej. Ułożenie produktów w lodówce też nie może być przypadkowe, bo temperatura jest tam zależna od poziomów. Idealne rozmieszczenie zakupów powinno być następujące:
- górne półki (około 8°C): produkty o długim terminie przydatności do spożycia, czyli przetwory, dżemy czy produkty w puszkach (chociaż te ostatnie nie muszą być przechowywane w lodówce),
- środkowe półki (4-7°C): produkty mleczne, wędliny, ciasta, jedzenie ugotowane i niezjedzone, głównie zupy,
- dolne półki lub szuflady (7-10°C): warzywa i owoce,
- drzwi (około 10°C): napoje, jajka, masło, koncentraty, czyli produkty wymagające jedynie lekkiego schłodzenia.
Świeżą żywność najlepiej przechowywać w oddzielnych pojemnikach z przykrywką – ułatwia to zagospodarowanie przestrzeni na półkach.
Naprzeciwko rosnącym potrzebom konsumentów, wychodzą już także producenci sprzętów AGD. Marka Grundig proponuje na przykład montowane w lodówkach szuflady z technologią FullFresh+. Stworzono je w celu skutecznej ochrony świeżości warzyw i owoców. Stała temperatura i wysoka wilgotność w szufladzie są zachowane dzięki chłodnemu powietrzu, dostarczanemu przez niewielkie otwory wentylacyjne. Specjalnie zaprojektowana górna część szuflady zawiera małe otwory, które minimalizują skraplanie i poprawiają przepływ powietrza, zapewniając idealne warunki produktom. Dzięki technologii FullFresh+ warzywa i owoce nie wysychają, dzięki czemu pozostają świeże i naturalnie smaczne.