Domowy makaron
- makaron:
- mąka pszenna
- 400 g
- jajko "zerówka"
- 4 sztuki
- drobna sól
- 1/2 łyżeczki
- oliwa
- 3-4 łyżki
- sos:
- oliwa
- 1 łyżka
- czosnek
- 1 ząbek
- pomidorki koktajlowe
- duża garść
- świeżo mielony pieprz
- do smaku
- sól
- do smaku
- parmezan
- 1 łyżka
Przepis: Tomek Zielke
Zdjęcie: Rebeca G. Sendroiu / unsplash.com
krok 1
Z mąki usypujemy kopczyk, pośrodku którego robimy dość duże wgłębienie. Wbijamy do niego jajka. Dodajemy sól i oliwę, mieszamy wszystkie składniki widelcem i dokładnie wyrabiamy ciasto, tak aby było elastyczne, dobrze połączone i jednolite. Jeśli jest zbyt suche, możemy delikatnie zwilżyć dłoń wodą, ale nie dolewajmy jej do ciasta! Dobrze wyrobione ciasto zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na 15-30 minut, aby odpoczęło (nie musi być w lodówce).
krok 2
Ciasto wałkujemy, delikatnie przesypując mąką. Nie dodajemy jej zbyt dużo – tylko tyle, by ciasto się nie kleiło. Zbieramy nadmiar mąki z ciasta. Wałkujemy je na grubość około 1 mm, zwijamy wykrojony pas w rulon, a następnie tniemy go w zależności od tego, jakiego rodzaju makaron chcemy zrobić: tagliatelle wymagają pasków o szerokości 0,6-1 cm, pappardelle – 1,5-2,5 cm.
Delikatnie rozciągamy makaron (jest elastyczny). Paseczki układamy luźno na blacie i przesypujemy delikatnie mąką. Nie mogą leżeć jedne na drugich, żeby się nie posklejały (są dość ciężkie).
krok 3
Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie przez 4 minuty.
Na patelni podsmażamy na oliwie posiekany czosnek. Po chwili dodajemy słodkie pomidorki cherry przekrojona na pół i smażymy jeszcze przez minutę. Makaron przekładamy na patelnię. Dolewamy dwie łyżki wody z gotowania makaronu i mieszamy wszystkie składniki. Doprawiamy solą i pieprzem. Podgrzewamy jeszcze przez chwilę, a gdy składniki się połączą i powstanie kremowy sos, przekładamy makaron na talerz i posypujemy parmezanem.
Przechowywanie makaronu
Domowy makaron możemy przechowywać na dwa sposoby – zamrozić (nie ugotowany!) i trzymać przez kilka tygodni w zamrażalniku lub wysuszyć go w suchym miejscu przez kilka dni. Musimy tylko pamiętać, że wysuszony makaron gotujemy znacznie dłużej.
Do zrobienia makaronu najlepsza będzie drobno zmielona biała mąka pszenna, a więc celujcie w typy 450 i 500, nie wyższe. Dodatkową zaletą będzie wysoka zawartość białka, dzięki której makaron będzie sprężysty – najlepiej 12%. Tę informację znajdziecie na opakowaniu