Phở chay
phở zupa z makaronem ryżowym chay wegetariański
Porcja dla 6 osób
Phở i weganizm? Jak to się do siebie ma? Puryści będą zapewne przewracać oczami i kręcić głowami. Ale 80 lat temu nawet phở gà była uważana za świętokradztwo, a przecież – ściśle rzecz biorąc – mianem phở i banh phở określa się jedynie makaron.
Dlaczego więc nie miałoby istnieć phở chay (chay: wegetariański)? A skoro od wegetarianizmu do weganizmu jest już tylko mały krok – dlaczego nie ugotować wegańskiej phở?
Nawiasem mówiąc, wegetarianizm ma długą tradycję w kuchni chińskiej, a ponieważ Chiny okupowały Wietnam przez tysiąc lat, wegetarianizm trafił także do kuchni wietnamskiej. W buddyzmie, wierze, którą wyznaje większość ludzi w Wietnamie, istnieją różne warianty diety wegetariańskiej i wegańskiej.
Krótki zarys historyczny: Kiedy 2000 lat temu buddyzm dotarł z Indii do Azji Wschodniej i Południowo Wschodniej, mnisi nie do końca przestrzegali ścisłych zasad wegetarianizmu. Jedli wszystko, co włożyli im do misek życzliwi ludzie. Jedynym wymogiem było to, że żadne zwierzę nie mogło być zabite wyłącznie po to, by ich wyżywić. Dopiero za czasów chińskiego cesarza Wu Di, który sam był zdeklarowanym wegetarianinem, zalecono mnichom ścisłą dietę wegetariańską.
Obecnie większość mnichów jest na diecie wegańskiej, osoby świeckie mogą być wegetarianami. Do dzisiaj gotuje się w taki sposób w buddyjskich klasztorach. Restauracje wegetariańskie, quán chay, są najpopularniejsze w południowym Wietnamie. Inspirację na nasz przepis na phở chay wzięliśmy z bloga Helen’s Recipes.
Sprawdź przepis na wegańską zupę phở z makaronem ryżowym chay >>