Z potrawami, a szerzej ze smakami, jest jak z piosenkami – najbardziej lubimy te, które już znamy. Konsekwentnie, od najmłodszych lat, wyrabiamy swój gust. Słodycz stawiamy ponad kwaśność, staramy się unikać słoności, a gorycz omijamy z daleka. Albo na odwrót. Zdarza się, że nasze podniebienie manifestuje swoją wolę i na przykład coś, czego nie cierpieliśmy jako dzieci, ubóstwiamy w dorosłym życiu; by daleko nie szukać – mityczny szpinak, który, bywa, z czasem dostępuje należnej mu nobilitacji. W drugą stronę też to oczywiście działa. Jednak najczęściej wybieramy te potrawy, które dobrze znamy i lubimy, a nawet jeśli czegoś nie znamy, to decydujemy się na nowe doznania, bazując na swoich upodobaniach kulinarnych. Są jednak tacy (i my się do nich zaliczamy), którzy od czasu do czasu lubią poeksperymentować. I zwykle z tych eksperymentów wychodzą zaskakujące połączenia smakowe i dania, do których wracamy. Tylko musimy pamiętać o jednym – o składnikach. Muszą być najlepszej jakości, wtedy gwarancja sukcesu jest niemalże stuprocentowa. My postanowiliśmy zaczarować dobrze znane potrawy maślanką, której jedwabista konsystencja i delikatnie orzechowy smak kojarzą nam się z latem. I jak udowodnimy, wcale nie chodzi nam o chłodnik. A skoro maślanka, to tylko Mrągowska – produkt, którego używaliśmy już wiele razy i zawsze byliśmy zadowoleni z efektów.
Nieoczywiste przepisy z maślanką
Kucharze mawiają, że nie ma dwóch takich produktów, których nie dałoby się połączyć. To jedynie kwestia wyobraźni i umiejętności.
Tekst: Maja Wójcik
Jessica Nadziejko / @pluminchocolate
Angielskie ciasteczka (scones) na maślance
Scones kojarzą się z angielskimi wypiekami, tymczasem te ciastka mają szkockie korzenie. Proste, jeśli chodzi o składniki: mąka, masło, mleko, proszek do pieczenia i dodatki, zwykle owocowe i często suszone, takie, które nam pasują – i tyle. Mała przestroga: to jest taki smak, który nieodwracalnie koduje kubki smakowe. A maślankowa baza sprawia, że nie sposób się od tych ciastek oderwać.
Sprawdź przepis na angielskie ciasteczka (scones) na maślance >>
Spaghetti z bobem i sosem cytrynowym na maślance
Dla makaronowych purystów każdy klasyczny sos jest smakową świętością. Nic nie można do niego dodawać ani z żadnego składnika rezygnować. My poważamy tradycję, ale lubimy też poeksperymentować, zwłaszcza jeśli produkty nam na to pozwalają. A że lato w pełni, to stawiamy na bób i odświeżający sos cytrynowy na bazie maślanki.
Wypróbuj przepis na spaghetti z bobem i sosem cytrynowym na maślance >>
Purée kalafiorowe z maślanką i ze smażoną szalotką z grzybami i szałwią
Z dobrze przygotowanym purée ziemniaczanym mało co się może równać. Nie zamierzamy z tym dyskutować – ale proponujemy alternatywę. Kalafior także doskonale sprawdzi się w tej roli. Do spółki z maślanką, która doda mu aksamitności, i z akcentem grzybowym podbitym balsamicznym smakiem i aromatem szałwii sprawi, że wspomnienie purée ziemniaczanego może się nieco zatrzeć.
Sprawdź przepis na purée kalafiorowe z maślanką i ze smażoną szalotką z grzybami i szałwią >>
Ciasto czekoladowe na maślance
Jakiekolwiek by to było ciasto czekoladowe, bierzemy je w ciemno! Z gorzkiej, mlecznej, białej czy mieszanej masy – to nie ma dla nas znaczenia. Liczy się doznanie. Smak, zapach, wygląd składają się w jedno: przyjemność, której nigdy sobie nie odmawiamy. Ważna sprawa! Spróbujcie połączyć czekoladę z maślanką. Przyjemność nabierze zupełnie innego wymiaru.
Zielone curry na maślance z ciecierzycą, warzywami i podpłomykiem
Curry, bez względu na kolor, a co za tym idzie – moc, jest daniem rozgrzewającym. Zatem czy to dobra propozycja na lato? Owszem, szczególnie na chłodniejsze dni, gdy deszcz zacina uporczywie. W zasadzie dobór składników jest kwestią dowolną, my stawiamy na warzywa z ciecierzycą w roli głównej i maślanką – bez niej nie wyczarowalibyśmy takiej aksamitności.
Sprawdź przepis na zielone curry na maślance z ciecierzycą, warzywami i podpłomykiem >>
Materiał powstał we współpracy z marką Mlekpol.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?