Znajdujące się w dwóch klasycznych publikacjach, „Kuchni polskiej” Haliny Szymanderskiej oraz „Kuchni polskiej” pod redakcją Marii Librowskiej, przepisy na wegetariański bigos lub kapustę zasmażaną z grzybami są minimalistyczne i skromne.
Składniki zawarte w przepisie na świąteczny bigos można policzyć na palcach jednej ręki. Wydaje się jednak, że postny bigos wigilijny jako duszona, kwaśna potrawa, której podstawą jest dzisiaj kiszona kapusta (kiedyś bigos zakwaszano również, jak pisze w swojej książce Aleksander Baron, sokiem limonek czy cytryn, agrestem, winem lub octem), zasługuje na więcej uwagi. Ma po prostu ogromny potencjał. Dla mnie pieczołowicie przygotowany bigos, który wolę w wersji wegetariańskiej, jest kompletną potrawą o smaku tak głębokim, że przyćmiewa nim nawet bolońskie ragù.
Jaka kapusta potrzebna jest do bigosu?
Jeśli stoi u was w domu słój lub beczułka z zakiszoną samodzielnie kapustą, to macie szczęście. Jeśli nie, to musicie polegać na kupnej. W sklepach dostępna jest kapusta naprawdę wysokiej jakości, na przykład ta pochodząca z kapuścianej stolicy, czyli Charsznicy.