Przyjęło się, że w ostatki można sobie nieco pofolgować. Polacy w tłusty czwartek stoją w kolejkach po pączki i zajadają się faworkami. Za to Szwedzi w fettisdag, czyli tłusty wtorek, szaleją na punkcie lokalnego przysmaku – bułeczek semlor, wypełnionych masą migdałową i bitą śmietaną. W swojej ojczyźnie budzą one wielkie emocje. Co roku rozpisuje się o nich szwedzka prasa, a w Sztokholmie działa nawet specjalista od semlor, czyli Semmelmannen. Na jego blogu możemy znaleźć recenzje bułeczek z różnych cukierni i piekarni.
Fettisdag, czyli szwedzki tłusty wtorek
Odliczacie dni do święta pączków? Skorzystajcie z okazji, by uczcić też tłusty wtorek. W końcu jest karnawał i kalorie się nie liczą!
Tekst: Maja Wójcik
Zdjęcia: Maciek Niemojewski
Przygotowanie bułeczek: Marcin Liwarski i Diana Kosiorek
O co tyle krzyku? Postanowiliśmy to sprawdzić w redakcji KUKBUK-a i własnoręcznie przygotowaliśmy semlor na tłusty wtorek. I musimy przyznać, że pokochaliśmy te delikatne, pachnące kardamonem wypieki od pierwszego kęsa. Wybaczyliśmy im nawet to, że ich przygotowanie jest nieco pracochłonne. Może zresztą nie ma co narzekać – podczas ręcznego ugniatania ciasta spaliliśmy trochę kalorii, więc potem mogliśmy bez wyrzutów sumienia pozwolić sobie na dokładkę. A nawet dwie.
Poniżej znajdziecie przepis na bułeczki semlor inspirowany recepturą londyńskiej kawiarni ScandiKitchen.
Składniki na bułeczki
Przepis na bułeczki semlor >>
Składniki na bułeczki:
- masło 80 g
- mleko 250 ml
- świeże drożdże 25 g
- cukier puder 40 g
- mąka pszenna 300-400 g
- sól 1/2 łyżeczki
- proszek do pieczenia 1 łyżeczka
- kardamon 2 łyżeczki
- jajko "zerówka" 1 sztuka
Składniki na nadzienie
Nadzienie:
- marcepan 100 g
- śmietana 500 ml
- cukier waniliowy 1 łyżeczka
- mleko do rozcieńczenia nadzienia
Marcepan do nadzienia:
- migdały 100 g
- cukier puder 100 g
- olejek migdałowy 1 łyżeczka
- woda 50 ml
- cukier puder do posypania
krok 1
Roztapiamy masło. Łączymy je z mlekiem i studzimy do temperatury 37-38 stopni. Dodajemy drożdże i mieszamy do rozpuszczenia.
krok 2
Wsypujemy cukier i ponownie mieszamy. Dodajemy połowę mąki, a także sól, proszek do pieczenia, mielony kardamon i pół jajka – drugą połowę zachowujemy do smarowania bułeczek przed pieczeniem.
krok 3
Mieszamy dokładnie do połączenia się składników, a następnie stopniowo dosypujemy mąkę, aż ciasto zacznie się robić lepkie. Ugniatamy ciasto do momentu, aż zrobi się gładkie i będzie odchodzić od miski. Zostawiamy w ciepłym (nie gorącym) miejscu, aż podwoi objętość na około 30-40 minut.
Ciasto na bułeczki zostawiamy w ciepłym, nie gorącym miejscu do momentu, aż podwoi swoją objętość
krok 4
Przekładamy ciasto na posypany mąką blat. Zagniatamy ponownie przez kilka minut – w razie potrzeby dosypujemy mąki. Dzielimy ciasto na 12 równych kawałków i formujemy z nich kule. Umieszczamy je na blasze w sporych odstępach – bułeczki podczas pieczenia podwoją objętość. Zostawiamy do wyrośnięcia na 25-30 minut.
krok 5
Po tym czasie delikatnie smarujemy bułeczki jajkiem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Pieczemy przez 8-10 minut, aż się zarumienią. Warto doglądać ich podczas pieczenia – łatwo mogą się przypalić. Jeśli zdecydujemy się samodzielnie robić marcepan, najpierw mielimy migdały na mąkę w blenderze kielichowym. Przekładamy do miski, dodajemy cukier puder, olejek migdałowy i wodę. Ugniatamy ręką, aż do otrzymania plastycznej masy.
Jeśli masa jest zbyt gęsta, możemy wlać odrobinę mleka
krok 6
Gdy bułki całkowicie ostygną, odcinamy ich górę – około 1½ centymetra. Wydrążamy mniej więcej ⅓ miąższu i przekładamy okruchy do oddzielnej miski. Mieszamy pastę z migdałów z miąższem bułek, aż utworzy się bardzo lepka masa. Jeśli jest zbyt gęsta, możemy wlać odrobinę mleka, żeby składniki lepiej się połączyły. Nadzienie przekładamy do bułek.
krok 7
Ubijamy śmietanę z cukrem waniliowym. Za pomocą rękawa cukierniczego dekorujemy bułeczki. Następnie przykrywamy je odkrojonymi wcześniej kawałkami i posypujemy cukrem pudrem.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?