Czy pamiętacie jeszcze kalendarze wiszące w kuchni dziadków, złożone z papierowych karteczek bloczki, w których pod każdą datą kryła się życiowa porada – oryginalny przepis, ćwiczenie na zmęczony kręgosłup czy grafika pokazująca, jak ułożyć kwiaty w wazonie. Choć w planowaniu coraz częściej pomagają nam aplikacje, tradycyjny, papierowy kalendarz wciąż ma się dobrze. Wiszący na ścianie w formie plakatów przypominających o zmianie sezonu czy oprawiony kajet porządkujący plan dnia – przed nowym rokiem szukamy najodpowiedniejszego wspomagacza organizacji życia.
Najpiękniejsze kalendarze na 2020 rok
Nowy Rok to nowe postanowienia i plany, a te najlepiej zapisać w nowym kalendarzu. Polecamy kalendarze zaprojektowane przez polskich ilustratorów i lokalne pracownie graficzne.
Tekst: redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe
Ilustrowany rok - kalendarz ilustrowany
Jeśli wasz kalendarz prócz organizowania czasu musi również zdobić, sprawdźcie, co do zaoferowania mają polscy ilustratorzy. Coraz częściej, ku radości fanów, sięgają oni po tę formę eksponowania swoich rysunków czy grafik. Nowy plakat co miesiąc? Z miłą chęcią. Interpretacje sezonów według ulubionych ilustratorów cieszą szczególnie, jeśli wcześniej nie sprawdzimy zawartości całego kalendarza. Marzycielom i ceniącym abstrakcję polecamy szczególnie wydrukowany na ekologicznym papierze kalendarz Olgi Szczechowskiej.
Limitowaną – i szybko sprzedającą się – edycję kalendarza ze swoimi najlepszymi ilustracjami przygotował też Paweł Jońca. „Techniczna przerwa” w kwietniu czy grudniowa „Solidarność” to prace, które mogą towarzyszyć wam długo po tym, jak 2020 rok dobiegnie końca. Ich kolekcjonerskie wersje możecie też kupić w sklepie Pawła – to rada szczególnie dla tych, którzy z wyborem kalendarza czekają zbyt długo. Uważnie komentujące rzeczywistość ilustracje Jońcy pomogą się zatrzymać w codziennej bieganinie i zastanowić, co w informacyjnym śmietniku i strumieniu zdarzeń jest najważniejsze.
Dostępny w sklepie Pawła Jońcy
Paweł Mildner na 2020 rok proponuje wydany w kooperacji z Oficyną Peryferie zin w formie umieszczonego na spirali kalendarza. Mitologiczny Minotaur wniesie sporo koloru, radości i oddechu. Nie zawiera kalendarium, za to sprytnie przypomni wam o zmianie sezonu i porze na nieprzemakalne płaszcze lub wraz z tukanem zachęci do zaplanowania wakacji. Pozycja dla tych, którzy nie lubią rozstawać się z kalendarzami, lub tych, którzy czasu nie liczą. Lubiących snuć fantazje sprowokuje też do rozmyślań nad tym, jakie przygody czekają bohaterów ilustracji w danym miesiącu. Doskonały dla dzieci… i wiecznych dzieci.
Dostępny w sklepie Oficyny Peryferie
Planer dla minimalistów - kalendarz minimalistyczny
KAL to niekwestionowany król minimalistycznych kalendarzy. Zaprojektowany przez Stanisława Czarnockiego z warszawskiego Studia Pragmatic, zdobył najpierw uznanie na Kickstarterze, a później jego ponadczasowy wygląd i ukłon w stronę ekologii docenili inni. KAL składa się z sześciu dwustronnych kart i czarnego aluminiowego uchwytu wielokrotnego użytku. Jeśli polubicie się z KAL, w następnych latach będziecie mogli zamówić do niego wymienne karty – funkcjonalne i godne naśladowania rozwiązanie.
Nowy rok tylko z ważnymi planami? KAL zdecydowanie przyjmie kondensację z ulgą. Prostota kalendarza niejako prowokuje wprowadzanie do niego tylko priorytetowych zadań – co niewątpliwie pomoże w ich selekcji. Minimalistyczny, ale wyrazisty, będzie mocnym akcentem na ścianie biura czy pracowni i nie pozwoli oderwać wzroku od raz wpisanego zadania.
Dostępny w KAL-store
Tym, którzy nie mają miejsca na ścianie, polecamy równie prosty, za to mniejszy, Midori MD Calendar – jedynego w zestawieniu gościa prosto z Japonii. Ten biurkowy kalendarz doskonale nadaje się do wyeksponowania najważniejszych planów, jednocześnie nie będzie narzucać się swoją obecnością. To najlepszy towarzysz osób lubiących porządek i czystość w strefie pracy. Złożony z 12 kart, choć niepozorny, ma sporo miejsca na notatki i cztery dodatkowe strony na śmiałe marzenia o przyszłości. Co więcej, można go złożyć i korzystać z niego jak z notesu – zatem bez wymówek, zawsze można go zabrać ze sobą, by w chwili kryzysu sprawdzić, czy to ważne zebranie jest jutro, czy jednak w przyszłym tygodniu.
Dostępny w Noteka.pl
Paper Goods cenimy nie tylko za kalendarze, o czym świadczy Złote Jajo w ostatniej edycji konkursu KUKBUK Poleca – za „Przepiśnik”. Niemniej planery i kalendarze zaprojektowane przez stojącą za marką Paper Goods Hanię sprawiają, że nasze minimalistyczne serca biją mocniej. Wykonane ręcznie przy użyciu najwyższej jakości ekologicznych materiałów pochodzących w 100% z recyklingu notesy będą doskonałymi partnerami w planowaniu tygodnia czy roku. Przejrzysty układ stron, widoki miesięczny i roczny pomogą spojrzeć na 12 miesięcy z dystansu i poukładać pieczołowicie puzzle zadań, jakie przed nami stoją.
Dostępny w sklepie Paper Goods
Rok zmian - kalendarz krajoznawczy
Jeśli w nowym roku macie ochotę coś zmienić, znajdźcie kalendarz, który wesprze was w tym niełatwym zadaniu. Dla tych, dla których priorytetem jest więcej ruchu, doskonałym towarzyszem będzie kalendarz krajoznawczy „Na dwór”. Na 128 stronach znajdziecie aż 52 propozycje mikroprzygód zachęcających do aktywnego spędzania czasu. Macie ochotę zwiedzić Polskę, jeżdżąc, chodząc czy pływając, a do tego poznać porcję informacji o ciekawych wydarzeniach w nadchodzącym roku? Sięgnijcie po ten podręczny planer, zilustrowany przez Karo Koto, Anię Liberę, Czarli Bajkę i Roberta Czajkę, a wasz 2020 rok stanie się bogatszy w przygody i zdecydowanie bardziej aktywny.
Dostępny w Sklepie Krajoznawczym
Tym, dla których wyzwaniem jest wpisanie do kalendarza corocznej kontroli lekarskiej czy wizyty u dentysty, polecamy kalendarz prowokujący do działania. Bliskim czy ważnym dla was osobom podarujcie planer z misją. Mamom, babciom, siostrom czy przyjaciółkom polećcie ten przypominający o regularnym badaniu piersi. Wydany pod hasłem „Rok okrągły, a cycki różne” być może nie pozwoli tym razem z listy zadań wykreślić najważniejszego – dbania o własne zdrowie.
Dostępny w Decor Mint
Dbanie o siebie, własne zdrowie i samopoczucie jest hasłem przewodnim „Sezonownika” na rok 2020. Dobrostan psychiczny, emocjonalny i fizyczny może być wspierane przez małe, rutynowe czynności, które warto dodać do codziennego planu zadań. Takich drobnych podpowiedzi dotyczących samoopieki (ang. self-care) znajdziecie na kartach „Sezonownika” sporo. Wśród nich porady kulinarne czy wskazówki, jak stosować domową aromaterapię, wszystkie pięknie zilustrowane przez Hekla Studio. Z takim planem rok 2020 może być tylko lepszy!
Dostępny w sklepie Sezonownik
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?