Mówi się, że to najpilniej strzeżony sekret tego kraju. Włoski temperament miesza się tu z alpejską niezawodnością – to sprawia, że Południowy Tyrol/Südtirol jest nie tylko źródłem unikalnych, zróżnicowanych wrażeń, ale też przyjazną destynacją w czasach wyczekanej, i częściowo odzyskanej, podróżniczej wolności. W prowincji położonej w sercu Dolomitów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa, aby każdy z odwiedzających miał komfortową przestrzeń do korzystania z jej uroków. A jest z czego! W Południowym Tyrolu każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy gór – alpejski klimat i pocztówkowe krajobrazy, amatorzy śródziemnomorskich przygód – ciepłe lato oraz masę kulinarnych i winnych przyjemności. Wszystko w atmosferze komfortu, bezpiecznej osobistej przestrzeni i oddechu wolności – 300 słonecznych dni w roku zachęca do odkrycia każdego z tych sekretów.
Lato w Południowym Tyrolu
Od najbardziej wysuniętego na północ rejonu Włoch dzieli nas zaledwie kilkanaście godzin jazdy samochodem. Słoneczny Południowy Tyrol to pełne kontrastów miejsce na piękne i bezpieczne wakacje.
Tekst: Maja Wójcik
Zdjęcie główne: Benjamin Pfitscher / IDM Südtirol
Dla aktywnych
Południowy Tyrol stoi możliwościami aktywnego wypoczynku – miłośnicy przyrody będą musieli się nieźle nagimnastykować, żeby zdecydować się na konkretne atrakcje. Jest z czego wybierać! Zarówno na doświadczonych wędrowców, jak i całe rodziny czy amatorów lekkich górskich przechadzek, czeka 16 tysięcy kilometrów szlaków, idealnych na piesze, krótkie lub wielodniowe, wycieczki. Znajdziemy tam m.in. trasy tematyczne, które są poświęcone tradycjom, kulturze, przyrodzie i legendom.
Jedną z najbardziej widowiskowych tras stanowi malowniczy szlak Adolfa Munkela, prowadzący do stóp masywu Geisler, który zapewni relaksującą wędrówkę w otoczeniu alpejskich przestrzeni i zróżnicowanej roślinności, nietkniętego parku krajobrazowego Puez Odle.
Dolomity UNESCO Geotrail przeprowadzi nas zaś przez opowieść o powstaniu skalistego archipelagu na tropikalnym morzu, które miało miejsce ponad 200 milionów lat temu.
Niezwykłe krajobrazy zachęcają też do wspinaczki lub wyprawy na via ferraty – naturalne ściany górskie o różnym poziomie trudności to atrakcja i dla początkujących, i wytrawnych górskich graczy. W Południowym Tyrolu nie brakuje też wrażeń dla tych, którzy od pieszych wycieczek wolą się przejechać – zróżnicowane trasy dają możliwość wielu wypraw rowerowych z niezapomnianymi widokami.
Niezwykle czysta woda jest źródłem odprężenia – zarówno dla ciała, jak i duszy
Dla spragnionych relaksu
W sercu Dolomitów przekonujemy się, że relaks ma niejedno imię. Urzekający krajobraz pełen jezior i winnic daje duże możliwości miłośnikom kontaktu z naturą. Na przykład w Kalterer See, najcieplejszym alpejskim jeziorze, możemy pływać, żeglować i korzystać ze sportów wodnych, a niezwykle czysta woda jest źródłem odprężenia – zarówno dla ciała, jak i duszy. Ci, którzy od dzikich kąpieli wolą błogi odpoczynek w SPA, także nie będą zawiedzeni.
Kąpiele w sianie, pielęgnacja na bazie lokalnych produktów, takich jak jabłka czy drewno sosnowe, czy zabiegi z użyciem oleju z kosodrzewiny w najlepszych hotelach to tylko krótkie preludium do tego, czego możemy spróbować. Uzdrawiająca moc regionu znana jest zresztą od wieków – w wodach termalnych Merano/Meran relaksowała się wielokrotnie cesarzowa Austrii, Sissi.
Dla poszukiwaczy kulinarnych przyjemności
Południowy Tyrol także miejsce niezwykłych kulinarnych kontrastów. Z jednej strony – to pyszna kuchnia rodem z alpejskich chat, w której królują przetwory mleczne, jabłka, miody oraz warzywa i owoce – wszystko najwyższej jakości, ze znakiem Qualität Südtirol. W Południowym Tyrolu spróbujemy też regionalnej wędzonej szynki speck, knedli ze szpinakiem i tradycyjnego apfelstrudla, oczywiście z sosem waniliowym.
Z drugiej strony, to równie wykwintna wariacja na temat południowotyrolskiej kuchni z aż 25 gwiazdkami Michelin przyznanym 19 restauracjom w regionie. Najlepsi szefowie kuchni łączą tu nowoczesną kuchnię śródziemnomorską z tradycyjnymi regionalnymi, alpejskimi nutami.
Zwieńczeniem kulinarnych przygód będzie kieliszek południowotyrolskiego wina, które także słyną z różnorodności. Amatorów czerwonego trunku z pewnością zainteresują szczepy takie jak Schiava czy Lagrein, a miłośników białego wina ucieszą Gewürztraminer, Kerner czy Weissburgunder, znany powszechnie jako Pinot Bianco.
Wina można tu kosztować bez ustanku, a nawet się nim napawać – tradycje winiarskie sięgają ponad 200 lat, wina rokrocznie zdobywają światowe nagrody, a winne szlaki są naturalną częścią krajobrazu, którą można podziwiać na przykład podczas rowerowych wycieczek. Atrakcji jest tyle, że trudno byłoby napisać o wszystkim – pełną ich listę z konkretnymi wskazaniami znajdziecie tutaj.
Jak dostać się do Południowego Tyrolu?
Samochodem
Trasą Brennerpass lub drogą brennerską – 15 godzin z Warszawy i 11 godzin z Krakowa.
Samolotem
Najbliżej dolecimy do Innsbrucku lub Werony, a także Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo, Mediolanu.
Pociągiem
Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brennero – Bolzano oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brennero – Bolzano.
Więcej informacji na stronie internetowej www.suedtirol.info/lato
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?