Jednych można użyć tylko raz, innych wielokrotnie, ale są też takie, które powinny znajdować się jak najdalej od jedzenia. Co oznaczają PET, PP, PS i inne tajemnicze symbole?
Jeśli mielibyśmy możliwość zaprojektować świat na nowo, z pewnością nie byłoby w nim miejsca na tworzywa sztuczne. Przez ostatnie dziesięciolecia kusił taniością, lekkością i wytrzymałością – plastik w roli opakowania w dużej mierze zastąpił papier i szkło i otworzył łatwą drogę dla praktycznie niczym nieograniczonej produkcji. Do niedawna nie miało większego znaczenia to, że jego wytworzenie skutkuje uwalnianiem zanieczyszczeń do atmosfery, a nieumiejętne gospodarowanie plastikowymi odpadami – zaśmieceniem planety.
Produkcja plastiku odbiła się w ogromnej mierze na obserwowanych dziś i wciąż postępujących zmianach klimatycznych, a wiele gatunków zwierząt jest narażonych na zagrażający ich życiu kontakt z tworzywem lub ginie w jego wyniku. Pływające w wodzie foliowe torby, zakrętki, słomki i inne plastikowe odpady zwierzęta mylą z pożywieniem lub umierają zaplątane w plastikowe sidła. Ogrom problemu pokazują połacie plastikowych wysp unoszących się na wodach oceanicznych. Największa z nich – Wielka Pacyficzna Plama Śmieci dryfująca na Oceanie Spokojnym między Kalifornią a Hawajami – ma powierzchnię pięciokrotnie większą niż Polska. Co więcej, włókna plastiku wykryto już w najbardziej dzikich i ciężko dostępnych miejscach na Ziemi – od Alp po Arktykę.