Grzyby mun – wartości odżywcze
Kurki – podobnie jak inne polskie grzyby – są zasobne w wartości odżywcze. A co z mniej powszechnymi grzybami, jak choćby odmiana zwyczajowo zwana mun? Kojarzone często z kuchnią Dalekiego Wschodu i kupowane w suszonej formie uszaki bzowe (bo tak w Polsce nazywamy grzyby mun) znajdziemy rosnące dziko także w naszych lasach.
Skoro w tak popularnej kuchni azjatyckiej często wykorzystuje się te grzyby – sprawdźmy, jakie wartości odżywcze możemy w nich znaleźć? W 100 gramach suszonych grzybów mun znajdziemy około 14 gramów białka, 1,2 grama tłuszczu, 70 gramów węglowodanów i 306 kilokalorii. Dostarczają nam one także witamin z grupy B, a ponadto cynku, magnezu, potasu, selenu i żelaza.
Co ciekawe, bardziej niż przez swoje walory smakowe grzyby te od wieków są znane w różnych zakątkach świata jako składnik wykorzystywany w medycynie naturalnej. W Europie grzyb mun podawano między innymi przy leczeniu infekcji gardła, zwykle jednak stosuje się go, by poprawić krążenie czy zmniejszyć krzepliwości krwi.