Niezwykle popularny w Polsce kalafior to kwiat, któremu nie pozwolono się rozwinąć. Na szczęście, bo dzięki temu wytwarza się część jadalna, czyli tak zwana róża, złożona z mięsistych i pysznych pędów kwiatowych. Kalafior oraz jego krewniacy z rodziny kapustowatych należą do moich ulubionych warzyw, od kiedy przekonałem się, jak wspaniale mogą smakować, jeśli są chrupiące i przypieczone, a nie rozgotowane na papkę.
Tajemnica ich skomplikowanego smaku kryje się w naturalnych systemach obronnych roślin: w ich tkankach znajdują się początkowo odseparowane od siebie prekursory smaku (nazywane glukozynolanami związki zawierające siarkę i azot) oraz enzymy. Kiedy tkanki zostają naruszone, na przykład przez siekanie lub gotowanie, te dwa typy obronnych chemikaliów mieszają się ze sobą i zapoczątkowują łańcuch reakcji, w wyniku których powstają różne związki o silnym zapachu.
Różne warzywa z rodziny kapustowatych mają różne kompozycje tych oraz innych związków, co przekłada się na różnice w aromatach i smakach poszczególnych przedstawicieli, ale pomiędzy nimi wszystkimi występuje pewne dające się uchwycić podobieństwo. Kiedy wchodzimy do domu, w którym gotuje się kapusta, brokuł lub kalafior, od razu wiemy, co się święci.
Czy znasz wszystkie sposoby na kalafiora? Zapraszamy do naszego poradnika, z którego dowiesz się, jak smacznie przyrządzić kalafiora, jak długo go gotować i jakie sa najlepsze metody jego przygotowania!