Wielbicielka książek i współorganizatorka słynnego literackiego festiwalu Apostrof przygodę ze słodkimi wypiekami rozpoczęła, kiedy koleżanka z pracy wyzwała ją na babeczkowy pojedynek. Później z rozpędu zrobiła bezę z musem z mango. Beza – pierwsza w życiu – jakimś cudem wyszła. Z czasem piekła w każdej wolnej chwili. Wracając z pracy, zapominała o książkach, spotkaniach autorskich, liczyły się tylko piekarnik, mąka i jajka. We wszystkie wolne wieczory i w weekendy piekła dla rodziny i przyjaciół. Powstawały coraz to nowsze rodzaje tortów bezowych, babeczek, serników i innych słodkości, wśród nich między innymi te świąteczne. Dla czytelników KUKBUK-a Kasia przygotowała specjalny zestaw jadalnych dekoracji. Gwarantujemy, że przypadną do gustu nie tylko dzieciom!
Jadalne dekoracje. Świąteczne zero waste
Tort w kształcie choinki, wieńce z pierniczków i bez, czekoladowe renifery. Święta to najlepszy czas na kulinarne eksperymenty, także te wizualne. Dla estetów, którzy lubią słodzić, Katarzyna Węglewicz przygotowała świąteczny zestaw pięknych i smacznych dekoracji.
Tekst: redakcja
Pomysł i realizacja: Katarzyna Węglewicz / Bo lubię słodzić
Zdjęcia: Jessica Nadziejko
Babeczki marchewkowe
Przywołujemy ducha świąt Bożego Narodzenia. Cukier puder powoli opada i łaskocze w nos. Babeczeki marchewkowe napełniają dom miłością.
Składniki
- marchew 300 g
- proszek do pieczenia 1/2 łyżeczki
- cynamon 1 łyżeczka
- świeży imbir 1 łyżeczka
- gałka muszkatołowa 1/4 łyżeczki
- jajko "zerówka" 2 sztuki
- mąka pszenna 120 g
- soda oczyszczona 1/4 łyżeczki
- sól szczypta
- sok jabłkowy 85 g
- cukier 110 g
- cukier puder 2 i 1/2 szklanki
krok 1
Wszystkie składniki (poza cukrem pudrem i wodą) wymieszać, masę wyłożyć do papilotek i piec 35-40 minut w temperaturze 180 stopni. Wyjąć, całkowicie wystudzić.
krok 2
Przesiany cukier puder wymieszać z 2 łyżkami wody, powstały lukier powinien mieć bardzo gęstą konsystencję. W razie potrzeby dodawać odpowiednio pudru lub wody. Lukier łyżeczką wykładać na babeczki.
krok 3
Po około godzinie, posypać cukrem pudrem i udekorować pierniczkiem.
Czekoladowe trufle z posypką migdałową
Dekoracyjnych trufli nie powstydziliby się belgijscy mistrzowie. Czerwony kolor zawdzięczają pudrowi z liofilizowanych malin.
Składniki
- śmietanka 36% 200 ml
- skórka pomarańczy 1/2 sztuki
- likier cytrynowy 40 ml
- ekstrakt waniliowy 1 łyżeczka
- czekolada 70% 200 g
- migdały 75 g
krok 2
Przecedzoną śmietankę przelewamy do miski, wrzucamy w trzech partiach pokruszoną czekoladę i mieszamy do rozpuszczenia. Gdyby śmietanka wystygła do tego stopnia, że nie byłaby w stanie rozpuścić czekolady, stawiamy miskę na chwilę na garnku z gotującą się wodą w celu ogrzania. Jeśli zaś czekolada zmieni się w grudkowatą pastę, wlewamy kilka łyżek ciepłej wody i mieszamy.
krok 1
Śmietankę zagotowujemy, dodajemy skórkę z pomarańczy, likier i ekstrakt waniliowy, odstawiamy na 5 minut.
krok 3
Miskę z ciepłą masą czekoladową ustawiamy nad drugą miską z pokruszonym lodem i wodą. Ubijamy masę rózgą, aż całkowicie się schłodzi i zesztywnieje. Przekładamy do mniejszego naczynia i odstawiamy do lodówki na mniej więcej 20 minut.
krok 4
Z masy ogrzaną łyżką lub narzędziem do nakładania lodów wyjmujemy niewielkie porcje. Nadajemy im kształt kulek i wrzucamy od razu do posiekanych migdałów – staramy się dokładnie obtoczyć nimi każdą truflę. Przed podaniem chłodzimy około 30 minut.
Czekoladowe renifery
Czekoladowe renifery leżakują na sianku.
Składniki
- ciasto czekoladowe 200 g
- mascarpone 40 g
- konfitura różana 50 g
- woda różana 1 łyżka
- gorzka czekolada 100 g
- olej z pierwszego tłoczenia 1/2 łyżki
krok 1
Pokruszone ciasto czekoladowe wymieszać z mascarpone, konfiturą i wodą różaną, i włożyć na 15 minut do zamrażarki.
krok 2
Wyjąć, podzielić na 10 równych kawałków i uformować kulki. Ułożyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i schłodzić w zamrażarce przez kolejne 15 minut.
krok 3
Czekoladę roztopić z olejem w kąpieli wodnej. Kulki wyjąć z zamrażarki.
krok 4
Końcówkę patyczka zanurzyć w czekoladzie i natychmiast wetknąć w środek kulki. Poukładać cake pops na blaszce patyczkami do góry i znów schłodzić przez około 15 minut. Wyjąć cake pops z zamrażarki, zanurzać w roztopionej czekoladzie, czekając, aż skapie jej nadmiar. Natychmiast przyklejać czerwone nosy, oczy i wbijać precle (całe lub kawałki). Cake popsy odstawić do całkowitego stężenia czekolady.
Przepis zainspirowany reniferkami z mojewypieki.com
Bezowa choinka >>
Taka choinka to najsłodszy prezent świąteczny. Przygotujecie ją w zaledwie pół godziny, a zajadać będziecie się nią przez całą wigilię! Dla nas to bezkonkurencyjny świąteczny deser.
Bezowe chmurki na choinkę >>
Białe, lekkie, bezowe chmurki można schrupać wprost z choinki. Smakują równie dobrze, jak wyglądają. Spróbujcie, przecież ważą tyle co nic.
Pierniczkowy wieniec >>
Pierniczkowy wieniec na białym obrusie prezentuje się wytwornie. Święta czas start.
Ciasto rozwałkujcie podsypując mąką. Wytnijcie dwa okręgi o średnicy około 20 cm, a w nich dwa mniejsze, o średnicy około 14 cm. Wieńce delikatnie przełóżcie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczcie około 15-20 minut. Pierniki przyklejajcie do wieńców za pomocą lukru. Tak powstałe wieńce odłóżcie na minimum 12 godzin, aby lukier dobrze wysechł.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?