Przedłużający się stan epidemiczny w Polsce z pewnością niejednemu pokrzyżował plany. Niemniej kilka wolnych dni w kalendarzu to dobra okazja, by się zrelaksować i wypocząć. Skoro na krótki wypad za miasto nie możemy sobie pozwolić, a spotkania ze znajomymi na razie nie wchodzą w grę, podpowiadamy, co robić, by się nie nudzić w nadchodzący weekend. Co powiecie na wieczór z Klubem Komediowym albo koncert muzyki klasycznej? Z kolei tym, którzy lubią się trochę poruszać, polecamy treningi jogi. Niezależnie od tego, co wybierzecie, pamiętajcie, że kluczem do udanej zabawy są odpowiednie przekąski. Sprawdźcie zatem przepisy na takie, które możecie chrupać w trakcie spektaklu >> lub które dodadzą wam energii po zakończonym treningu >>.
Majówka online
Zamiast krótkich wypadów za miasto wybieramy spektakle, koncerty i inną aktywność kulturalną online. Jakie atrakcje urozmaicą nam długi weekend w domu?
Tekst: Marta Cyzio
Zdjęcie główne: zespół The Dumplings / materiały prasowe
Aktywna majówka online
Majówka z jogą >>
Po całym tygodniu siedzenia przy komputerze nic tak nie pomaga jak wykonanie kilku ćwiczeń, które rozciągną każdy mięsień ciała. Jeśli potrzebujecie solidnej dawki ruchu, a do tego w długi weekend chcielibyście się odrobinę wyciszyć, polecamy zajęcia z Yogaloką. Marek Łaskawiec wraz z Agnieszką Passendorfer, redaktorką naczelną magazynu „Joga”, i Moniką Popławską, zagorzałą joginką, organizują podczas majówki trzydniowe zajęcia online. W programie warsztaty, wspólne treningi i medytacje.
Medytacja dla świata i siebie >>
Codziennie o godzinie 22 za pośrednictwem Facebooka możecie wziąć udział w bezpłatnej medytacji. Podczas zajęć nauczycie się, jak prawidłowo oddychać (to wcale nie takie oczywiste), odprężycie ciało i uspokoicie gonitwę myśli. By móc wspólnie z organizatorami medytować, wystarczy zaciszne miejsce w domu, połączenie z internetem i wygodny strój. Pamiętajcie tylko, by przed zajęciami poprosić o dołączenie do grupy na Facebooku.
Atrakcje dla dzieci na majówkę
Teatr Syrena >>
Sobotę rozpocznijcie krótkim treningiem umysłu. Wystarczy, że wejdziecie na stronę na Facebooku Teatru Syreny i spróbujecie rozwiązać rebus. Jeśli zagadka wam się spodoba, to następną możecie rozwiązać w kolejną sobotę, bo łamigłówki dla najmłodszych warszawski teatr publikuje co tydzień mniej więcej o tej samej porze. Uwaga! By poznać rozwiązanie zagadki, musicie poczekać do opublikowania kolejnego rebusu.
VideoArt dla dzieci >>
Od trzech lat Scena SPATiF wystawia kameralne spektakle, organizuje występy kabaretowe, a także ciekawe koncerty. Obecnie, podobnie jak sporo innych teatrów w Polsce, przeniosła swoją działalność do internetu. W nowym, online’owym repertuarze królują przede wszystkim przedstawienia i warsztaty dla najmłodszych. Jeśli w majówkę chcielibyście zrobić coś ciekawego z dziećmi, to 3 maja o godzinie 16 wybierzcie się w nietypową podróż. Będziecie mieli okazję nauczyć się latać, a także poznać sekrety oceanu.
Wirtualne odwiedziny w zoo >>
Macie w domu prawdziwych miłośników zwierząt? Wybierzcie się zatem w majowy weekend do zoo. Codziennie o godzinie 14 na fanpage’u warszawskiego ogrodu zoologicznego możecie się spotkać z jego kolejnymi rezydentami oraz ich opiekunami. A jeśli po paru takich wizytach nabierzecie ochoty na więcej, to podpowiadamy, że w każdy wtorek o dwunastej ogród zoologiczny emituje z myślą o dzieciach specjalne programy edukacyjne, które można oglądać na Facebooku, YouTubie i stronie WWW warszawskiego zoo. Pst! Wersja dla dorosłych do zobaczenia w czwartki w samo południe.
Inne ogrody zoologiczne, które można odwiedzić online:
- Wrocławskie zoo >> – piątki, godzina 12.
- Ogród zoologiczny w San Diego >> – całodobowe kamerki, dzięki którym zobaczycie wybiegi wybranych zwierząt.
- Ogród zoologiczny w Cincinnati >> – domowe safari na fanpage’u ogrodu zoologicznego.
Spektakle i wystawy do obejrzenia w majowy weekend
Klub Komediowy >>
Jeśli macie ochotę się pośmiać, zajrzycie do warszawskiego Klubu Komediowego. Przez całą majówkę czekają na was spektakle komediowe, które możecie obejrzeć na platformie Zoom – po zakupieniu biletu. Majówkę rozpocznijcie trudnymi pytaniami podczas „Rozmowy o pracę”, a w sobotę przekonajcie się, dlaczego alkohol i SMS-y to nie jest najlepsze połączenie. Na koniec długiego weekendu czekają was wakacje all inclusive. Emocje i dobra zabawa gwarantowane.
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin >>
Tęsknicie już za wystawami i wycieczkami do muzeów? Z pomocą przychodzi muzeum Polin, które w sobotę zaprasza na wspólny spacer. Razem z przewodnikami możecie zwiedzić całą galerię stałą. Podczas spaceru poznacie historię wynalazców, królów i niezwykłych myślicieli. Dowiecie się także nieco więcej o obyczajach, rytuałach i kulturze żydowskiej. Zapiszcie sobie datę w kalendarzu i przygotujcie się na owocny poranek!
Teatr Rozmaitości Warszawa >>
W majówkę po raz pierwszy będzie można obejrzeć online spektakl „Robert Robur” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Przedstawienie powstało na podstawie niedokończonej dystopijnej powieści Mirosława Nahacza i opowiada historię tytułowego Roberta, młodego scenarzysty, wplątanego w sprawę tajemniczych śmierci, które wydarzyły się w Mieście Światła. Spektakl do obejrzenia 2 maja o godzinie 19 na stronie facebookowej TR oraz na platformie Vimeo.
Nowy Teatr >>
Z okazji święta Konstytucji 3 maja w niedzielę o godzinie 12 będzie można obejrzeć przedstawienie „Konstytucja na chór Polaków” w reżyserii Marty Górnickiej. Aktorzy w wielogłosie będą śpiewali i odpowiadali na najważniejsze pytania.
Więcej spektakli do obejrzenia:
- Teatr Narodowy >> – codziennie po godzinie 16 na fanpage’u teatru polecany jest jeden spektakl, który można obejrzeć na VOD lub na stronie Ninateki. Dokładne opisy wszystkich przedstawień znajdują się na stronie Teatru Narodowego >>.
- Teatr Wielki-Opera Narodowa >> – pod hasłem „Moniuszko na VOD!” Opera Narodowa udostępnia swoje archiwalne spektakle z muzyką tego genialnego kompozytora. Na stronie teatru można obejrzeć między innymi „Halkę”, „Męża i żonę” i „Straszny dwór”.
- Royal Opera House >> – 1 maja o godzinie 19 będzie można obejrzeć „Winter Tale”. Balet powstał na podstawie słynnego utworu Szekspira.
- Pina Baush Foundation >> – coś dla miłośników sztuki z najwyższej półki: słynny spektakl „Palermo, Palermo” Piny Baush, wybitnej choreografki i reżyserki. Pochodzące z 1989 roku dzieło po raz pierwszy można obejrzeć online.
- Nederlands Dans Theater >> – do 1 maja na Vimeo można oglądać spektakl „Garden” w wykonaniu zespołu baletowego z Hagi. Do końca pandemii co tydzień teatr będzie udostępniał kolejny spektakl.
Do posłuchania w majówkę
Kwarantanna na na! >>
To już ostatni koncert organizowany przez Facebook App. Od kilku tygodni polscy muzycy dawali głośne i pełne energii koncerty wprost z własnych domów. Wszystko, by dodać nam wszystkim otuchy oraz wesprzeć Szlachetną Paczkę, której podopieczni szczególnie teraz potrzebują naszej pomocy. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zobaczyć koncertów, to w piątek o godzinie 18 rozsiądźcie się wygodnie na kanapie i pośpiewajcie razem z The Dumplings.
Muzyka dla SPATiF-u >>
Muzyka dla SPATiF-u to seria sobotnich koncertów sponsorowanych przez markę Mazda Polska. Zaprzyjaźnieni z klubem muzycy co tydzień występują na swoich domowych scenach i przenoszą widzów w niezwykłe miejsca. W najbliższą sobotę będzie można posłuchać zespołu Shofar. Trio artystów tworzy oryginalną muzykę będącą połączeniem współczesnego jazzu i muzyki chasydzkiej. To możliwe – przekonajcie się sami!
Peter J. Birch dla Firleja >>
Długi weekend majowy zacznijcie w rytmie muzyki folkowej i alt-country. Na online’owej scenie klubu Firlej na YouTubie w piątek od godziny 20 będzie można posłuchać występu Piotra Brzezińskiego, który od kilku lat występuje pod pseudonimem Peter J. Birch. Artysta ma na koncie cztery płyty, koncerty na Open’erze oraz OFF Festivalu. Będzie lirycznie, akustycznie i z pewnością pięknie.
New European Ensamble >>
Coś dla tych, którzy nie wyobrażają sobie udanego wieczoru bez muzyki klasycznej. New European Ensamble to grupa, która ma siedzibę w Holandii, ale zrzesza muzyków z całej Europy. Od kilku lat daje fantastyczne koncerty na całym świecie. Teraz możecie ich posłuchać dzięki streamingom live udostępnianym na stronie zespołu. Najbliższy koncert w ten piątek. W programie kompozycje Bartóka, Strawińskiego oraz Chaczaturiana.
Sprawdź, co jeszcze można robić w domu:
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?