– Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów europejskich – podaje Fundacja Nasza Ziemia. – Wielkość zasobów wodnych stawia nas na 26 miejscu (ostatnie miejsca) w Europie. Zużycie wody w Polsce z roku na rok rośnie. Woda wykorzystywana jest głównie przez przemysł (ok.67%), gospodarkę komunalną (ok.21%) oraz rolnictwo i leśnictwo (ok.12%). Powoduje to ciągły wzrost ilości ścieków przemysłowych i komunalnych, co z kolei stanowi podstawowe zagrożenie dla wód powierzchniowych. Bardzo istotne jest więc mądre wykorzystywanie, nie marnowanie i oczyszczanie zużytej wody.
Jak marnujemy wodę? Na początek kilka obrazowych faktów.
Jak marnujemy wodę?
Jeśli będziesz uruchamiać zmywarkę tylko wtedy, kiedy jest pełna, najprawdopodobniej zaoszczędzisz jeden ładunek w każdym tygodniu. W ten sposób przeciętna rodzina może zaoszczędzić nawet tysiąc litrów wody rocznie.
Jeśli będziesz zmywać naczynia ręcznie z wodą puszczoną z kranu, zużyjesz jej sześć razy więcej niż wtedy, gdy użyjesz miski lub zmywarki.
Jeśli podczas mycia zębów nie będziesz bezsensownie odkręcać kranu, codziennie zaoszczędzisz około 30 litrów wody. W skali roku to ponad 11 tysięcy litrów!
Każda kąpiel w wannie to pięciokrotnie większe zużycie wody niż prysznic.
Każde golenie z wodą puszczoną z kranu to nawt 6o razy więcej zużytej wodyniż wtedy, gdy użyjesz miseczki do spłukiwania maszynki i twarzy*.