Podlasie
Nie zawiodą się wypoczywający wśród zjawiskowych parków narodowych i krajobrazowych Podlasia – w tutejszych restauracjach znajdą wiele regionalnych dań. Kuchnia tego regionu znana jest głównie z potraw z ziemniaków: kartaczy, babek i kiszek, ale to nie wszystkie propozycje kulinarne z tego warzywa. W okolicach Siemiatycz i Drohiczyna skosztujemy zagubów, czyli ruloników z ciasta pierogowego z farszem z surowych ziemniaków i boczku. W rejonie Kruszynian natomiast zjemy pierekaczewnik, czyli wywodzący się z kuchni tatarskiej wypiek w kształcie ślimaka, złożony z wielu cienkich warstw ciasta, które przekłada się nadzieniem wytrawnym, z mięsa, lub słodkim, z twarogu. W okolicach Sokółki i Korycina obowiązkowym punktem pobytu jest degustacja serów korycińskich – dojrzewających, wyrabianych z niepasteryzowanego mleka krowiego. Podczas letnich upałów w Białymstoku warto sięgnąć po buzę, czyli mętny, białawy napój bezalkoholowy na bazie kaszy jaglanej z rodzynkami.
KUKBUK Poleca w okolicy:
Firma Dary Natury czerpie z podlaskich tradycji zielarskich. W prowadzonym przez nią Zielonym Zakątku możecie przenocować, odwiedzić Podlaski Ogród Ziołowy, skomponować własną herbatę i zjeść tradycyjne podlaskie posiłki doprawione lokalnymi ziołami. Herbatka na patyku stworzona przez Dary Natury otrzymała certyfikat 3. edycji KUKBUK Poleca w kategorii „w płynie bez procentów”.
Roztocze
Tradycyjna kuchnia pełnego malowniczych wzgórz i wąwozów Roztocza zachwyci miłośników kulinarnej prostoty. Klasyczne roztoczańskie dania to między innymi łupcie, czyli gołąbki z kaszą i olejem konopnym, czasem też z grzybami, placek z kaszą gryczaną, a także pieczone pierożki z kaszą i białym serem. Te ostatnie często pojawiają się w menu restauracji w wersjach z nadzieniem z kapusty kiszonej i grzybów, z soczewicą lub nawet z lubczykiem. Przekąską, która jest znana na całej Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu, są proziaki, nazywane tutaj fajercarzami lub sodziakami, czyli puszyste placki ze zsiadłym mlekiem i z sodą. Najlepiej smakują serwowane prosto z blachy, jeszcze ciepłe, z dodatkiem masła. Latem w regionalnych restauracjach znajdziemy dania z jagodami (pierogi czy ciasto drożdżowe) i grzybami (na przykład zupę kurkową).