Chcę, żeby było dziesięć.
Iwo Borkowicz: Większość ludzi odpowiada: dwa lub trzy, podczas gdy badania wskazują na ponad sześć. Reasumując, te statystyki, przez które przeszliśmy, wskazywały, że wszystko na świecie idzie do przodu, ale jedna rzecz, która może unieważnić nasze starania – czyli kondycja środowiska naturalnego – dramatycznie się pogarsza. Jeśli tego nie zatrzymamy, to równość płci nie będzie miała znaczenia, bo nie będziemy mieli czym oddychać ani co jeść.
Nic dziwnego, że 6 tematów, które reprezentują totemy, oscyluje wokół zmian klimatycznych. Jak te statystyki przekuliście w gigantyczne, kolorowe totemy?
Iwo Borkowicz: Pomysł na to, że informacje z raportów kodujemy w formę totemów, pojawił się dobry rok temu. Później porównywaliśmy elementy w statystykach i przetłumaczyliśmy je na kształty – niektóre świetnie się do tego nadawały, a inne nie bardzo, bo na przykład w danych pojawiały się gigantyczne dysproporcje. To oznaczało, że technicznie nie jesteśmy w stanie przekuć każdej informacji na koraliki – części totemów. Chcieliśmy zwizualizować te liczby, bo one same są abstrakcyjne, niekomunikatywne.
Alicja Biała: Pomysł zobrazowania statystyk podsunęły mi filmy – traktujące o kryzysie środowiskowym dokumenty na Netflixie, których na etapie przygotowań pracy obejrzałam mnóstwo. Wśród nich jest „COWSPIRACY: The Sustainability Secret”, który jasno obrazuje fakty poprzez grafy i wykresy – to był nasz punkt wyjścia. Sama czytam sporo, ale przyznam, że pewnych danych po prostu nie „widzę”. Tych wiele tysięcy czegoś nic mi nie mówi. A w „COWSPIRACY” posłużono się porównaniami i wtedy ukazały mi się te kosmiczne dysproporcje.
Iwo Borkowicz: Jeśli powiem ci, że co roku z planety znika 300 milionów hektarów lasu, to nie wiesz, o czym mówię. Tak samo zareagowałabyś na informację o milionie hektarów – nie wiesz, ile to, ale wiesz, że dużo. A gdybym pokazał ci, że tyle znika lasów, a tak duża jest Polska, będzie dużo bardziej komunikatywnie. O tym będą te rzeźby.
Alicja Biała: Właśnie te dwie proporcje zestawiliśmy w totemie zatytułowanym deforestacja. O wylesieniu Ziemi dowiedzieliśmy się z raportu University of Maryland i porównujemy te dane do powierzchni Polski.