Mowa o limitowanej edycji kultowej whisky Ballantine’s Finest, która powstała we współpracy z artystą i gwiazdą Instagrama Joshuą Videsem. Znany smak pozostał bez zmian, ale amerykański artysta całkowicie odmienił butelkę – nadał jej charakterystyczny dla siebie monochromatyczny charakter i zamknął whisky w szkle o biało-czarnych barwach. Zresztą Vides słynie z czarno-białych ilustracji, które przenosi na trójwymiarowe przedmioty – poza pracą na własny rachunek ma na koncie współpracę z innymi kultowymi markami, jak choćby z Fendi, włoskim domem mody, który ilustracje artysty przeniósł na elementy garderoby i akcesoria, by uzyskać sylwetki wyglądające jak rysunkowe. Nie inaczej jest tutaj: butelka kultowego trunku zdaje się być z trochę innego świata, a kreatywność Videsa, którą widać w jego popartowej kresce (i kropkach!), przekłada się na polot przy tworzeniu oryginalnych połączeń smakowych.
Musisz mieć ukończone 18 lat, aby korzystać z tej treści.
Czy jesteś pełnoletni?
Sztuka przyrządzania koktajli
Tworzenie oryginalnych koktajli to nie lada sztuka, zwłaszcza jeśli robimy je na bazie alkoholu zamkniętego w butelce zaprojektowanej przez gwiazdę popartu. Poznajcie najbardziej instagramowy trunek lata.
Tekst: Maja Wójcik
Zdjęcia: Oskar Szdzuij & Tomasz Sagan
Gaffer: Jakub Nurczyk
Set Design: Kinga Dembińska
Receptury: Michał Sidło
Ballantine’s Finest w limitowanej odsłonie jest już dostępna w sklepach w całej Polsce – nie pozostaje więc nic innego, jak rozkoszować się towarzystwem tego użytkowego dzieła sztuki współczesnej i dzięki jego zawartości kreować oryginalne drinki. W przypadku fanów klasyki zawsze sprawdzi się whisky z colą, dla tych zaś, którzy ponad wszystko cenią eksperymenty i lubią z dumą mawiać „tak to robię!”, mamy w zanadrzu trzy bardzo oryginalne przepisy. A wszystkich, którzy kochają nowości podane prosto do stolika, do 2 lipca zapraszamy do warszawskiego newonce.baru przy ulicy Nowy Świat 6/12 – jedynego miejsca w Polsce, w którym można skosztować tych połączeń przyrządzonych przez barmana. Wystawę koktajli sztuki nowoczesnej uważamy za otwartą.
Czas przygotowania: 40 minutThe Classic
Połączenie Ballantine’s Finest z kordiałem na bazie wiśni, cytrusów i przypraw korzennych może być prawdziwym smakowym arcydziełem (kordiał luźno nawiązuje do oryginalnej receptury coca-coli). Przykryty delikatnym puchem cytrynowym, który można nazwać „jadalnym powietrzem”, ucieszy także osoby ceniące w koktajlach zmienność tekstur.
Składniki:
Kordiał „cola”:
- mrożone wiśnie 50 ml
- sok pomarańczowy 200 ml
- sok z limonki 80 ml
- cukier 400 g
- goździki 15 sztuk
- cynamon 2 laski
- skórka z pomarańczy z 2 sztuk
- skórka z limonki z 3 sztuk
- sypki węgiel aktywny 5 g
Puch cytrynowy:
- sok z cytryny 100 ml
- woda 200 ml
- cukier 80 g
- skórka z cytryny z 2 sztuk
- lecytyna sojowa 4 g
Koktajl:
- Ballantine’s Finest 50 ml
- kordiał „cola” 50 ml
- lód kilka kostek
- woda sodowa do uzupełnienia
- puch cytrynowy do dekoracji
krok 1
Wszystkie składniki kordiału, oprócz skórek z cytrusów i węgla, umieszczamy w garnku. Gotujemy na średnim ogniu. Po 25 minutach zdejmujemy z ognia, dodajemy skórki i przykrywamy na 5 minut. Następnie odcedzamy i wsypujemy węgiel aktywny, aby uzyskać czarny kolor.
krok 2
Wszystkie składniki puchu cytrynowego, oprócz lecytyny sojowej, podgrzewamy, aż cukier się rozpuści. Odcedzamy. Dodajemy lecytynę i przy użyciu blendera ręcznego miksujemy, by osiągnąć konsystencję piany.
kork 3
Whisky i kordiał wlewamy do wysokiej szklanki wypełnionej lodem, uzupełniamy wodą sodową i mieszamy. Na wierzch nakładamy łyżką cytrynowy puch.
Czas przygotowania: 10 minutBerry and White
To propozycja dla fanów intensywnych wrażeń – deserowy i wyrazisty aromat miesza się ze śmietanką, z cierpką nutą jeżyny i słodko-kwaśnej crusty, którą zdobimy brzeg szklanki. Ułożony warstwowo koktajl może przywodzić na myśl ekspresjonistyczne abstrakcje Marka Rothko
Składniki:
Słodko-kwaśna crusta:
- cukier gruboziarnisty 50 g
- sok pomarańczowy 200 ml
- kwasek cytrynowy 3 g
- węgiel aktywny 3 g
Koktajl:
- dowolny cytrus do dekoracji
- słodko-kwaśna crusta do dekoracji
- lód kilka kostek
- Ballantine’s Finest 40 ml
- likier kawowy 10 ml
- likier jeżynowy 5 ml
- śmietanka 30% 20 ml
- świeże jeżyny do dekoracji
krok 1
Wszystkie składniki crusty umieszczamy w moździerzu i ucieramy do momentu uzyskania jednorodnego pyłu.
krok 2
Przekrojonym cytrusem przejeżdżamy po brzegu niskiej szklanki, a następnie obtaczamy go w cruście. Uzupełniamy szklankę lodem, wlewamy wszystkie składniki oprócz śmietanki i mieszamy. Śmietankę lekko wstrząsamy i za pomocą łyżeczki delikatnie umieszczamy ją na wierzchu koktajlu. Dekorujemy świeżymi jeżynami.
Czas przygotowania: 35 minutMono Sour
Rabarbarowy sour z gęstą pianką o smaku herbaty jaśminowej z garnishem z czarnego tiulu to idealna propozycja na lato. Nazwa nawiązuje oczywiście do monochromatycznych prac Videsa, choć sztuką okazać się tu może także dobór odpowiednich składników. Rabarbar najlepiej kupować od kwietnia do końca czerwca i zwracać przy tym uwagę na wielkość łodyg – bardzo duże mogą oznaczać, że zbyt długo dojrzewał. Natomiast metil i guma ksantanowa, choć dla amatorów mogą brzmieć egzotycznie, to składniki pochodzenia roślinnego. Metil ekstrahowany jest z celulozy, a guma ksantanowa powstaje podczas bakteryjnej fermentacji skrobi kukurydzianej.
Składniki:
Czarny kordiał rabarbarowy:
- rabarbar 800 g
- cukier 300 g
- woda 200 ml
- sok z cytryny 150 ml
- sypki węgiel aktywny 5 g
Piana jaśminowa:
- herbata jaśminowa 10 g
- ciepła woda 500 ml
- sok z cytryny 120 ml
- cukier 80 g
- metil 5⅖ g
- guma ksantanowa ½ g
Czarny tiul:
- woda 90 ml
- olej 50 ml
- mąka 10 g
- sypki węgiel aktywny 2 g
Koktajl:
- Ballantine’s Finest 40 ml
- czarny kordiał rabarbarowy 50 ml
- lód kilka kostek
- piana jaśminowa do dekoracji
- czarny tiul do dekoracji
krok 1
Dokładnie myjemy rabarbar, pozbywamy się liści i dolnej części. Kroimy go w poprzek na około 2-centymetrowe kawałki, następnie wrzucamy do garnka z posłodzoną wodą. Gotujemy około 20 minut, aż rabarbar zacznie się rozpadać. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy. Po przestudzeniu odcedzamy powstały syrop i dodajemy do niego sok z cytryny. Aby uzyskać czarną barwę kordiału, wsypujemy węgiel aktywny.
krok 2
Herbatę jaśminową zalewamy wodą o temperaturze około 75 stopni. Po 2 minutach odcedzamy. Dodajemy resztę składników piany jaśminowej i blendujemy. Dobrze chłodzimy, a następnie umieszczamy w syfonie do bitej śmietany i nabijamy nabojami N2O zgodnie z zaleceniami producenta.
krok 3
Wszystkie składniki czarnego tiulu łączymy za pomocą blendera lub trzepaczki. Po uzyskaniu jednorodnej konsystencji wylewamy odrobinę na mocno rozgrzaną patelnię. Gdy tiul zrobi się twardy, ściągamy go z patelni i odsączamy z oleju.
krok 4
Do shakera wlewamy Ballantine’s Finest i kordiał rabarbarowy, uzupełniamy lodem (w ¾) i energicznie wstrząsamy. Odcedzamy przez drobne sitko i wlewamy do schłodzonego kieliszka typu coupette. Na wierzch nakładamy pianę jaśminową, dekorujemy czarnym tiulem.
Niezależnie od tego, czy koktajle przyrządzicie w domu, czy wypijecie je w newonce.barze, warto upolować limitowaną butelkę Ballantine’s Finest stworzoną we współpracy z Joshuą Videsem i ozdobić swój barek sztuką użytkową naszych czasów. Jak widać, współcześnie wszystko może być płótnem, a pojęcie sztuki jest szersze niż kiedykolwiek.
Pst!
Jeżeli w upalny wieczór przygotowanie drinków w iście barmańskiej wersji zdaje wam się zbyt trudnym zadaniem, sięgnijcie po sprawdzony klasyk – Ballantines z colą albo wybierzcie się do ulubionego baru. My polecamy warszawski newonce.bar, w którym barmani zaskoczą was oryginalnymi recepturami koktajlowymi na bazie tej wyśmienitej whisky.
Materiał powstał we współpracy z marką Ballantines.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?