Walentynki już za kilka dni, restauracje zamknięte, a premiera nowego „Jamesa Bonda” po raz kolejny przesunięta – pandemiczna rzeczywistość znowu zmusza nas do wzmożonej kreatywności. Najwytrwalszym pozostaje spacer, ale przy kilkunastostopniowych mrozach skuszą się na niego chyba tylko turyści ze Spitsbergenu. Dlatego w najbliższy weekend postanowiliśmy zabrać bliskie naszym sercom osoby do galerii i muzeów – które po długiej przerwie znów są otwarte. Najciekawsze wystawy, które można oglądać w lutym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Kielcach, Trójmieście i we Wrocławiu, zebraliśmy poniżej! Po więcej walentynkowych inspiracji zajrzyjcie do naszego cyklu „Z miłości do…”.
Randka ze sztuką
W te walentynki być może nie zjemy kolacji przy świecach w ulubionej restauracji, za to na randkę możemy się wybrać w wiele innych miejsc. Nasza propozycja? Galerie i muzea!
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Jean Carlo Emer / unsplash.com
Warszawa
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Rzeźba w poszukiwaniu miejsca
Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Paweł Althamer, Zbigniew Libera – to tylko niektórzy spośród kilkudziesięciorga prominentnych artystów i artystek, których dzieła możemy obejrzeć na wystawie „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” w Zachęcie. Ekspozycja powstała w ramach cyklu przekrojowych wystaw problemowych, poświęconych różnym artystycznym mediom. Stanowi świadectwo przemian polskiego rzeźbiarstwa w ciągu ostatnich sześciu dekad. Kluczem nie jest tu jednak chronologia, ale istotne dla rozwoju rzeźby zjawiska i postawy twórcze.
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
Tu Muranów
Wystawę „Tu Muranów” mogliśmy odwiedzić już w zeszłym roku, jednak z uwagi na pandemię przez kilka ostatnich miesięcy była zamknięta dla zwiedzających. Na szczęście w walentynki ponownie będziemy mogli pójść do muzeum Polin i zapoznać się z fascynującą, nieoczywistą historią Muranowa, od jego osiemnastowiecznych korzeni aż po burzliwe czasy drugiej wojny światowej i współczesność. To doskonała okazja, by poznać losy jednej z najpiękniejszych i najciekawszych dzielnic Warszawy.
Kraków
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Różne wystawy
Wiele wystaw, które warto byłoby zobaczyć na żywo, mogliśmy dotychczas, przez pandemię, oglądać tylko online. Na szczęście w lutym ponownie otworzyło się Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w którym w walentynki będzie można zobaczyć aż trzy fantastyczne ekspozycje. Dwie z nich – „Maria Sybilla Marian” i „Botaniczne poszukiwania” – zaprowadzą nas na styk sztuk pięknych i przedstawień natury, a wystawa „Paradise 101”, gromadząca zdjęcia Wojciecha Wieteski, przybliży nam rzeczywistość zmieniającej się na przestrzeni ostatnich trzech dekad Japonii.
Galeria Centrum
Wystawa obiektów rzeźbiarskich ze zbiorów Galerii Centrum
Szesnaście wyjątkowych prac rzeźbiarskich będziemy mogli obejrzeć w lutym w krakowskiej Galerii Centrum. Ta stosunkowo niewielka, ale reprezentatywna kolekcja to świetna propozycja dla osób, które na walentynki zaplanowały już inne atrakcje. Choć organizatorzy wystawy nie posługiwali się wyraźnym kluczem, prezentowane w jej ramach rzeźby znakomicie się dopełniają, obrazując bogaty dorobek artystyczny krakowskich środowisk twórczych.
Wrocław
Muzeum Architektury
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna
Jan Szpakowicz, mimo wielu projektów, realizacji i rozwiązań, które wprowadził na polu polskiej architektury, pozostaje twórcą niemal nieznanym. Ekspozycja wrocławskiego Muzeum Architektury ma na celu przywrócenie pamięci o tym znakomitym architekcie. Wystawa przyjęła formę instalacji zaprojektowanej przez Łukasza Wojciechowskiego oraz Aleksandrę Czupkiewicz – architektów i badaczy twórczości Szpakowicza. To doskonała propozycja dla entuzjastów dwudziestowiecznego budownictwa.
Trójmiasto
Gdańska Galeria Miejska
Gdańskie Biennale Sztuki 2020
Gdańskie Biennale rozpoczęło się już w grudniu zeszłego roku, ale w lutym po raz pierwszy będziemy mogli odwiedzić je stacjonarnie. Jak co roku stanowi znakomitą okazję do zaprezentowania w jednej przestrzeni dzieł kilkudziesięciu artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Ta twórcza konfrontacja różnych postaw artystycznych, technik, a także reprezentantów różnych pokoleń ma w założeniu ożywienie oraz integrację środowiska twórców. Tak duże spektrum prezentacji najnowszych, najczęściej premierowych prac jest też doskonałą okazją do uchwycenia najświeższych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez pomorskich artystów.
PPNT w Gdyni
Dziewczyny na warsztat
W walentynki w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni będziemy mogli odwiedzić wystawę „Dziewczyny na warsztat”, która po raz pierwszy została zaprezentowana w 2019 roku w kieleckim Instytucie Dizajnu. Ekspozycja prezentuje sylwetki 28 projektantek, między innymi Wandy Telakowskiej, założycielki Instytutu Wzornictwa Polskiego, architektki Barbary Brukarskiej czy Teresy Kruszewskiej, słynnej autorki mebli z czasów PRL-u. Wystawie towarzyszą warsztaty i webinary.
Kielce
Instytut Dizajnu
Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka
Niesamowitości w rzeczach pozornie zwykłych doszukuje się wystawa „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka”, którą Ola Koperda, autorka bloga Hygge, przygotowała we współpracy z Instytutem Dizajnu w Kielcach. Na ekspozycji w kieleckiej galerii obejrzymy perełki dizajnu, które łączą wartość artystyczną z sentymentalnym znaczeniem – to przedmioty od lat towarzyszące 15 polskim projektantom i projektantkom, z którymi Ola prowadziła rozmowy, zapisane w jej książce „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”.
Poznań
Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze
Alchemic Couture
Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze od początku lutego prezentuje awangardowe kreacje Iris van Herpen, jednej z najbardziej rozpoznawalnych projektantek haute couture. Wystawa przybliża wizjonerski, interdyscyplinarny proces twórczy dizajnerki, w którym przeplatają się innowacje i rzemiosło. To znakomita okazja do wkroczenia w świat mody, obfitujący w wyjątkowe pomysły i rozwiązania. Wszystkie prezentowane kreacje van Herpen zostały wybrane przez kuratora wystawy Wojciecha Piotra Onaka.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Szkło. Męskie rysy
Szkło nieczęsto odgrywa główną rolę w dziełach sztuki, a jeszcze rzadziej staje się bohaterem całej wystawy. Tym ciekawsza wydaje się ekspozycja Muzeum Narodowego w Poznaniu, na której możemy się zapoznać ze współczesnym polskim szkłem artystycznym. Aż 42 prezentowane w jej ramach prace stanowią przekrój rozmaitych postaw twórczych, przyświecających ich autorom. Na ekspozycji znajdziemy dzieła zarówno debiutantów, jak i rozpoznawalnych artystów, którzy – choć nie tworzą formalnej grupy – pracują ze szkłem z podobną śmiałością i wirtuozerią.
Toruń
Centrum Sztuki Współczesnej
Helmut Newton: Lubię silne kobiety
Helmut Newton należy bez wątpienia do najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Jego fotografie, początkowo dokumentujące modę, z czasem stały się prowokującymi dziełami sztuki. Fotografowanie modelek, nawet ubranych według najnowszych trendów, szybko jednak znudziło ambitnego, zainteresowanego ciągłym przesuwaniem granic twórcę – co wyraźnie zobaczymy na retrospektywie prac Helmuta Newtona w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawa zostanie podzielona tematycznie i będzie składało się na nią ponad 200 zdjęć. Kilka kategorii, wśród których znajdziemy modę, nagość, humor i portrety, obrazuje wszystkie konwencje, w których tworzył Newton. Dla odwiedzających przygotowane zostaną również filmy dokumentalne o artyście oraz odbędą się spotkania z przedstawicielami świata mody, fotografii i filmu.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?