Plastik jest tani w produkcji i wytrzymały, a na dodatek ma mnóstwo zastosowań. Nic dziwnego, że producenci chętnie po niego sięgają. Wytwarza się z niego nie tylko butelki na wodę, ale nawet panele podłogowe czy ubrania. Przy łatwym dostępie do opakowań jednorazowego użytku warto mieć świadomość, że każdy plastik to tworzywa sztuczne, czyli materiały złożone z polimerów syntetycznych lub polimerów naturalnych uzupełnionych syntetycznymi dodatkami. Ponadto w większości plastik powstaje przy użyciu ropy naftowej lub gazu ziemnego, a także substancji rafinowanych.
Plastik a środowisko
Kiedy myślimy o plastiku, oczami wyobraźni widzimy śmieci w lasach czy nieposegregowane odpady. Tymczasem mikrocząsteczki plastiku można znaleźć niemal wszędzie. Dowiedz się, jak plastik wpływa na środowisko i jakie są dla niego alternatywy!
Tekst: Maja Wójcik
Zdjęcie główne: Nick Fewings / unsplash.com
Plastik czy planeta?
Według różnych szacunków od połowy XX wieku ludzkość wytworzyła 8-9 miliardów ton plastiku, z czego tylko 9% zostało poddane właściwej utylizacji. Warto podkreślić, że same tylko reklamówki mogą się rozkładać nawet 300 lat. W przypadku butelek PET czas ten wynosi blisko 450 lat. W każdej z tych sytuacji podczas rozkładu plastiku do atmosfery emitowane są gazy cieplarniane i dwutlenek węgla. Tymczasem naukowcy są zgodni, że emisja CO2 w znacznym stopniu przyczynia się do globalnych zmian, a wraz z nimi do częstszego występowania katastrof naturalnych, takich jak susze, powodzie czy huragany.
Jakby tego było mało, zużyty plastik trafia w ogromnej ilości do wód na całym świecie. Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Jednorazowe opakowania znaleziono nawet na dnie Rowu Mariańskiego. Skala problemu jest tak duża, że do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb. Jednak tworzywa sztuczne w akwenach wiążą się nie tylko z ich zanieczyszczeniem. Niektóre gatunki morskich zwierząt, jak żółwie czy ryby, mogą omyłkowo zjadać słomki czy torby foliowe.
Włókna konopne stosuje się także do wytwarzania materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych w budownictwie. Naukowcy i przedsiębiorcy szukają też kolejnych zastosowań między innymi dla alg morskich
Alternatywy dla plastiku
Wraz z rozwojem technologicznym i ze zmianą nawyków konsumenckich na rynku pojawiło się mnóstwo produktów wykonanych z materiałów alternatywnych dla plastiku. Słomki, patyczki do balonów czy sztućce można przecież wytwarzać z papieru, ze słomy, z bambusu, a nawet trzciny. Te surowce są o wiele przyjaźniejsze środowisku, warto jednak pamiętać, że nie zastąpią one produktów wielokrotnego użytku. Poprzez sięganie po jednorazowe słomki czy opakowania nie pozbędziemy się problemu nadprodukcji śmieci, które trzeba zutylizować.
Innymi obiecującymi z perspektywy zielonej przyszłości materiałami są konopie przemysłowe. Można z nich wykonać nawet takie produkty jak obudowy instrumentów muzycznych i głośników czy elementy wyposażenia łodzi lub samochodów. Włókna konopne stosuje się także do wytwarzania materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych w budownictwie. Naukowcy i przedsiębiorcy szukają też kolejnych zastosowań między innymi dla alg morskich.
Jak unikać plastiku?
Przede wszystkim powinniśmy ograniczać produkcję i używanie toreb foliowych i innych jednorazowych opakowań, takich jak plastikowe butelki. Doskonałą alternatywą dla butelkowanej wody jest woda z kranu. Pytanie tylko, jak sprawić, by miała ona pożądany smak, a także spełniała potrzeby wielbicieli wody gazowanej. Rozwiązaniem jest innowacyjny system Grohe Blue Home i Grohe Blue Pure.
Pierwszy z nich opiera się na technologii, która filtruje wodę, uzdatnia ją i poprawia jej smak. Dzięki niemu przysłużymy się do ograniczenia dalszej produkcji plastiku, a jednocześnie ograniczymy emisję CO2 do atmosfery. Dzięki propozycji marki Grohe nie trzeba się także martwić o dodatkowe miejsce potrzebne do przechowywania plastikowych butelek ani nosić ciężkich zgrzewek wody. System dostarcza doskonałą filtrowaną wodę z kranu, która nie dość, że jest zdrowsza i ma rewelacyjny smak, to jeszcze jest perfekcyjnie schłodzona. Co więcej, pozwala wybrać pomiędzy wodą niegazowaną, lekko gazowaną a gazowaną – o stopniu wysycenia jej dwutlenkiem węgla informują specjalne diody.
Armatura Grohe Blue Pure to również rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko zaoszczędzimy czas i pieniądze, ale też znacząco przyczynimy się do zredukowania plastiku w otoczeniu. Zastosowana w niej technologia filtracji oczyszcza wodę kranową z niepotrzebnych substancji, a tym samym poprawia jej smak i jakość. W efekcie mamy zawsze pod ręką świeżą i pyszną wodę do picia – taką, która odpowiada naszym potrzebom. Zyska na tym środowisko. Zyskamy na tym wszyscy!
Artykuł sponsorowany. Tekst powstał we współpracy z marką Grohe.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?