Wasze maluchy lubią krzątać się w kuchni? Pomagają wam na co dzień w gotowaniu lub pieczeniu? A może potrafią już samodzielnie przygotować jakieś danie? Jeśli tak, warto wspierać je w rozwijaniu kulinarnych umiejętności! Gotowanie to przecież nie tylko świetna zabawa, ale także okazja do ćwiczenia niezbędnych w życiu umiejętności – gotujące dzieci są bardziej zaradne i kreatywne, uczą się planować, radzić sobie z porażkami i nabierają pewności siebie, co bez wątpienia przyda im się w przyszłości. Zabawy kulinarne nie tylko rozwijają zdolności manualne i logiczne myślenie, ale także uczą cierpliwości i dokładności. Gotowanie jest jednym z najprostszych sposobów, aby wasze dzieci stały się bardziej samodzielne i pomysłowe, dlatego nie warto przeganiać ich z kuchni, nawet jeśli daleko im do poziomu dziecięcego master chefa.
Najpiękniejsze książki kulinarne dla dzieci – top 15
Nietuzinkowe przepisy, przepiękne ilustracje i smakowite opowieści – te wyjątkowe książki kulinarne świetnie sprawdzą się jako prezent dla najmłodszych! Zainspirują wasze pociechy do eksperymentowania i zachęcą do zgłębiania kuchni świata.
Tekst: Ada Michalak
Zdjęcie główne: Tanaphong Toochinda / unsplash.com
Na drodze do kulinarnego mistrzostwa warto sięgnąć po pomoce dydaktyczne – książki kulinarne dla dzieci
Wspólne gotowanie to również pretekst do rodzinnego spędzania czasu. Wspólne ważenie, mieszanie, pieczenie i gotowanie wzmacnia więź z dzieckiem i pozwala tworzyć rodzinne rytuały. Na drodze do kulinarnego mistrzostwa warto sięgnąć po pomoce dydaktyczne – książki kulinarne dla dzieci. Na rynku znajdziecie wiele propozycji, od zabawnych opowieści pokazujących, że gotowanie może być świetną zabawą, przez pełne smaków i inspiracji podróże po kuchniach różnych kultur, po książki kucharskie dostosowane do różnego wieku i możliwości. Ponieważ mali czytelnicy są niezwykle wymagający, a dorośli często gubią się w gąszczu nowości, wybraliśmy dla was te książki kulinarne dla dzieci, które nie tylko przykuwają wzrok pięknymi ilustracjami, ale także zawierają starannie dopracowane przepisy. Ich autorzy zadbali o to, aby były proste, a jednocześnie zachęcały do eksperymentów kulinarnych. Oto tytuły, których nie może zabraknąć w biblioteczce waszych pociech.
Książki kulinarne dla młodszych dzieci
Wszyscy jedzą naleśniki
Agata Loth-Ignaciuk, Rozala Bisek-Szladowska
Druga Noga, 6+
Na całym świecie ludzie smażą placki z mąki i wody. Czasami dodają do nich jajka, mleko albo drożdże. Różnie je nazywają, doprawiają na słono, ostro lub słodko. Jedno jest pewne – wszyscy jedzą placki! W tej bogato ilustrowanej książce kucharskiej dla dzieci znalazły się przepisy na naleśniki z całego świata. Jeśli wasze pociechy lubią pomagać w ich przyrządzaniu, sprawcie im tę książkę. Będzie impulsem, aby porozmawiać z nimi o tym, co dzieje się z produktami spożywczymi, zanim znajdą się na sklepowej półce. Mali kucharze dowiedzą się, skąd się bierze sól, czym jest masło, jak wyhodować kurę, żeby znosiła jajka, i kto miele zboże na mąkę. Drugą część książki wypełnia 16 ilustrowanych przepisów na naleśniki. Najmłodsi nie tylko będą mogli przygotować proste dania, ale także poznają zwyczaje kulinarne z różnych zakątków świata. Nie wahajcie się i prędko siadajcie z dziećmi do lektury!
Przy ulicy Ogrodowej 10
Felicita Sala
Zielona Sowa, 6+
Na wszystkich piętrach kamienicy przy ulicy Ogrodowej 10 mieszkańcy pichcą tradycyjne dania ze swoich rodzinnych krajów. Na parterze Maria przygotowuje guacamole, piętro wyżej señora Flores gotuje zupę z czarnej fasoli, a zaraz obok signora Lella miesza spaghetti z sosem pomidorowym. W innych mieszkaniach w tym niezwykłym bloku na stołach są indyjski dahl, żydowska baba ganoush, truskawki pod kruszonką czy ciasto z bananami i jagodami. Autorka książki zaprasza na sąsiedzkie przyjęcie w ogrodzie i namawia, aby poznawać kuchnie innych narodów, proponując przepisy, które łatwo i szybko można wykonać z dziećmi. Wydawnictwo nie tylko zachwyca subtelnymi ilustracjami i uczy otwartości na różnorodność, ale także rozbudza ciekawość i zachęca najmłodszych do rozwijania kulinarnych umiejętności. Świetna rozrywka w najlepszym wydaniu!
Pięć sprytnych kun
Justyna Bednarek
Poradnia K
„Pięć sprytnych kun” to pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji detektywistyczno-kulinarna opowieść o buszującym na warszawskich Bielanach gangu sprytnych i sympatycznych kun. Prot Eustachy, Tomasz Montana, Euzebiusz, Pani Patrycja i Purchawka udaremniają zamach na życie i niebiańskie przepisy kulinarne pani Elizy. Demaskują spisek w wyższych sferach gastronomicznych, a na koniec przygody otwierają kultową knajpkę. Wplecione w fabułę przepisy sprawią, że książka zadziała nie tylko na wyobraźnię, ale także na zmysły.
Leniwy pieróg, czyli wege kuchnia dla dzieci
Agata Dobrowolska
Bona, 6+
Jeśli wasze pociechy lubią polską kuchnię, ta pozycja na pewno przypadnie im go gustu! „Leniwy pieróg, czyli wege kuchnia dla dzieci” to zbiór 46 smacznych i łatwych do wykonania potraw – różnego rodzaju wariacji na temat typowo polskich dań. Są tu proste, a jednocześnie zaskakujące przepisy wegetariańskie i wegańskie, które przedstawiono w sposób przystępny zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak zrobić mazurek, wiosenne przetwory, zupę ogórkową z koperkiem czy jak upiec chleb. Wszystko w towarzystwie przepięknych ilustracji wykonanych przez Agatę Dobrowolską.
Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej. Przepisy na cztery pory roku
Dagmar von Cramm
Dwie Siostry, 6+
W tej tętniącej kolorami i pachnącej przyprawami książce mieszkańcy ulicy Czereśniowej prezentują ponad 50 przepisów na swoje ulubione potrawy. Zapraszają najmłodszych do wspólnego gotowania i wzajemnego dzielenia się inspirującymi pomysłami na proste dania. Z ich pomocą mali kucharze z łatwością przyrządzą wiosenną sałatkę z ziół, rzodkiewkowe myszki, lody na patyku, zupę z dyni, muffinki z kasztanami czy czipsy z warzyw. Z tej książki wasze pociechy dowiedzą się także, jak wyhodować własne zioła, poradzić sobie z dziurami w naleśnikach, a nawet – jak zrobić własną książkę kucharską!
Gotujemy
Dominika Czerniak-Chojnacka
Babaryba, 4+
„Gotujemy”, książka kulinarna dla najmłodszych, nie tylko zawiera wiedzę i moc ciekawostek, ale też pomaga w nauce alfabetu czy liczenia. To świetnie zaprojektowana książka aktywnościowa, w której szata graficzna jest tak samo istotna jak praca, jaką ma do wykonania maluch podczas wypełniania zadań. To także kompendium wiedzy o przyborach kuchennych, gotowaniu i polskich specjałach. Mali kucharze dowiedzą się, jak przygotować się do gotowania, i poznają przy tym niezwykły alfabet kulinarny. Z tą książką wasze pociechy poćwiczą ułamki na cząstkach jabłka, poznają rodzaje makaronów i nauczą się kreatywnego myślenia. Dominika Czerniak-Chojnacka ma mnóstwo pomysłów na kuchenne zabawy z dziećmi – zapewniamy, że każdy z nich jest niezwykle apetyczny!
Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu
Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Natalia Baranowska
Dwie Siostry, 7+
O tej książce pisaliśmy już nieraz (zobacz, jakie inne piękne książki dla dzieci polecamy >>), ale przypominania o dziełach Mizielińskich nigdy za dużo! W „Daj gryza” popularni ilustratorzy i autorzy „Map”, serii docenionej w wielu międzynarodowych konkursach, zachęcają do odbycia wielkiej podróży śladami smaków, potraw i składników, z których się je przyrządza. Młody czytelnik odwiedzi 26 krajów ze wszystkich kontynentów, a na przepięknych ilustracjach zobaczy marokańską ucztę, pływający wietnamski targ czy argentyńskich gauczów. Pozna też najróżniejsze przysmaki, poczyta o ich barwnych losach i przekona się, jak mocno jedzenie jest związane z historią, kulturą i przyrodą kraju, w którym powstało. Skąd pochodzi kukurydza, skąd pszenica, a skąd ziemniaki? Co jada się od wieków w Turcji, a co we Włoszech czy w Nigerii? Jak przygotować wietnamskie naleśniki, brazylijskie pralinki albo węgierskie leczo? Wszyscy ciekawscy znajdą tu odpowiedzi na te i inne apetyczne pytania.
Kastor piecze
Lars Klinting
Media Rodzina
Ta urocza i przepięknie zilustrowana książka może być sposobem na to, aby zachęcić dziecko do spędzania czasu w kuchni. To kolejna opowieść z serii przygód bobra Kastora. Tym razem zmyślne zwierzę zabiera się do pieczenia pysznego ciasta! Dokładnie zilustrowane i szczegółowo opisane zadania sprawiają, że można bawić się z dzieckiem, ucząc je przy okazji podstawowych kuchennych czynności. Niewykluczone, że po lekturze wasze pociechy zechcą zostać wielkimi mistrzami cukiernictwa!
Książki kulinarne dla starszych dzieci
Małe kobietki gotują. Przepisy na cały rok od Meg, Jo, Beth i Amy
Wini Moranville
Znak, 14+
To pozycja dla wszystkich, którzy rozsmakowali się w powieści Louisy May Alcott, ale także dla tych, którzy po prostu uwielbiają gotować. W świecie „Małych kobietek” niebagatelną rolę odgrywają zarówno wykwintne potrawy, jak i proste, ale przepyszne dania. Książka zachęca, aby wyczarować powieściowe smaki i zapachy we własnej kuchni. To zbiór przepisów na pyszne śniadania, pożywne obiady i kolacje, a także piknikowe smakołyki i słodkie przekąski, które przenoszą do świata Meg, Jo, Beth i Amy oraz ich najbliższych. Razem z nimi spróbujecie pysznych naleśników gryczanych, wiejskiej zapiekanki czy wybornego pieczonego dorsza w sosie tatarskim. Proste przepisy zostały okraszone anegdotami z życia autorki „Małych kobietek” i doprawione inspirującymi cytatami. To fascynująca literacko-kulinarna podróż, która zachęca dzieci nie tylko do gotowania, ale także do czytania.
Veganbanda
Ida Kulawik
Dwie Siostry, 15+
Kto chce dołączyć do najzdrowszej bandy świata, powinien gotować z tą książką! Jest pełna pomysłów na atrakcyjne roślinne dania z warzyw, owoców, zbóż, kasz, orzechów i pestek. Znalazły się tu pyszne, kolorowe śniadania, przekąski do szkoły, obiady, kolacje czy efektowne, a jednocześnie zdrowe wersje słodyczy. Ta pozycja to kopalnia inspiracji dla amatorów kuchni wegańskiej, rodziców alergików czy dzieci z nietolerancjami pokarmowymi. Dzięki malarskim ilustracjom Agnieszki Skopińskiej młodzi czytelnicy na pewno nie pogubią się w składnikach. Wegańskie gofry, koktajl Shreka, trójkolorowy humus, torcik bounty, mrożona kawa bananowa – to tylko część spośród 60 pomysłów na roślinne dania, które spodobają się zarówno małym, jak i dużym.
Z działki, z lasu i takie tam
Agata Królak
Dwie Siostry, 15+
Książka Agaty Królak jest zbiorem 73 przepisów na przetwory, podanych w niezwykłej formie graficznej. Jest zarazem sentymentalna i zwariowana, pachnie latem i zachęca młodych adeptów sztuki kulinarnej do gotowania bez sztucznych dodatków. Zawiera sprawdzone przepisy na powidła, dżemy, konfitury, pasty, marynaty, soki, nalewki i inne napoje. Ręcznie pisany tekst, piękne ilustracje i stare rodzinne fotografie sprawiają, że książka jest uroczym albumem kulinarnym, który u dorosłych budzi tęsknotę do smaków i zapachów dzieciństwa, a młodszych czytelników zachęca do kolejnych kulinarnych przygód.
Szkoła gotowania krok po kroku
Licia Cagnoni
Jedność
To propozycja dla wszystkich, których fascynuje mieszanie, łączenie składników – słowem, eksperymentowanie w kuchni. Ta kolorowa książka kulinarna została stworzona z myślą o tych, którzy chcą połączyć pasję do dobrego jedzenia z radością wspólnego gotowania. Podstawowe techniki wykonania posiłków i reguły zdrowego żywienia to tylko część kwestii, które poruszyła autorka „Szkoły gotowania krok po kroku”. Proste przepisy na pyszne dania podzielono według ich przeznaczenia. Dzieci dowiedzą się, jak zrobić dobre śniadanie, szybką przekąskę czy sycący obiad lub kolację. Obrazkowa forma książki sprawia, że łatwiej im będzie się odnaleźć w kuchennych zawiłościach.
Ciasta, ciastka i takie tam
Agata Królak
Dwie Siostry
Ta wysmakowana książka kucharska dla nieco starszych łasuchów w każdym obudzi tęsknotę za słodkimi czasami dzieciństwa. „Ciasta, ciastka i takie tam” są jak pełen wspomnień rodzinny zeszyt z przepisami. Nie ma tu stylizowanych zdjęć deserów, są proste, schematyczne rysunki, czcionka jak ze starej maszyny do pisania i mnóstwo wspaniałych, prostych przepisów dla starszych dzieci. Jeśli ciągnie je do przyrządzania słodkości, to pozycja idealna do waszej domowej biblioteczki.
Gotowi, by gotować
Agnieszka Kręglicka
Znana restauratorka Agnieszka Kręglicka napisała z myślą o dzieciach i nastolatkach książkę poświęconą kuchni polskiej. Znalazły się w niej łatwe, nowoczesne przepisy, wskazówki dla początkujących kucharzy i ciekawe informacje o rodzimej tradycji kulinarnej. To ponadczasowa pozycja dla wszystkich, którzy zaczynają przygodę z gotowaniem. Książka została zilustrowana pięknymi zdjęciami nowojorskiego fotografa Kevina Demarii.
Kuchnia pełna cudów
Maria Terlikowska
„Kuchnia pełna cudów” to kultowa książka kucharska dla dzieci. Uwspółcześniona edytorsko, została wydana z poszanowaniem dla oryginału. Ten poradnik kulinarny dla najmłodszych zachęca do wspólnych kuchennych aktywności i jest źródłem ciekawych pomysłów na każdą porę roku. Bohaterami są tu członkowie rodziny Kowalskich, młody czytelnik może podglądać jej domowe życie w rzeczywistości PRL-u: wówczas nieco trudniejsze niż dziś zakupy, codzienne i świąteczne gotowanie czy dziecięcą rywalizację podczas przyrządzania obiadu. Wszystko to przeplata się z wyjątkowymi przepisami. Książka autorstwa Marii Terlikowskiej w dorosłym czytelniku wzbudzi tęsknotę za dzieciństwem, a w najmłodszych – chęć gotowania. To obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego małego kucharza!
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?