Najlepsze świąteczne wypieki to te, których smak i zapach powraca we wspomnieniach. Lubimy do nich wracać – zarówno je wspominać, jak i odtwarzać co roku we własnej kuchni – bo współtworzą wyjątkową atmosferę. Zamykamy oczy i przypominamy sobie sernik babci, z którego wydłubywaliśmy rodzynki. Albo czujemy na języku smak pachnącego bakaliami wilgotnego makowca mamy. Budowanie pięknych wspomnień to jedno z najważniejszych świątecznych zadań. Podpowiadamy, jak zrobić to za pomocą słodkich wypieków.
Najlepsze przepisy na świąteczne ciasta
Przekazywane od pokoleń receptury i pielęgnowane przez lata tradycje – bez nich nie ma świątecznych ciast. Tym, którzy rozpoczynają przygodę z wypiekami bożonarodzeniowymi, podpowiadamy, jakie ciasta upiec, by stały się bohaterami najpiękniejszych świątecznych wspomnień.
Tekst: Maja Wójcik
Zdjęcia: materiały prasowe
Jak zrobić świąteczny sernik?
Nie ma Bożego Narodzenia bez sernika – to przecież klasyczne świąteczne ciasto. Ma wszystko, co potrzebne, aby wywołać w nas uczucie komfortu – delikatną strukturę, zachęcający wygląd i łatwość komponowania się z najróżniejszymi smakami, od pomarańczy, przez solony karmel, po klasyczny lukier i czekoladę. Dzięki temu ten deser można przyrządzać na wiele sposobów. My w tym roku stawiamy na sernik nowojorski (zobacz przepis na delikatny sernik nowojorski >>) z perfekcyjnie kremowym środkiem, wilgotną konsystencją i przyjemnie waniliowym aromatem.
Co roku przy stole odbywa się debata, która dzieli rodzinę na zwolenników sernika i amatorów makowca
Obowiązkowo na spodzie z herbatników i masła. Jedyną konkurencją dla tej wersji może być wywołujący wspomnienia z dzieciństwa sernik gotowany – delikatny jak chmurka, oblany czekoladą, a do tego banalnie prosty w przygotowaniu (zobacz przepis na łatwy sernik gotowany >>). Nie zapominamy o niezdecydowanych – co roku przy stole odbywa się debata, która dzieli rodzinę na zwolenników sernika i amatorów makowca, ale są też tacy, którzy najchętniej znaleźliby się w obu tych obozach. Dla nich przygotowujemy klasyczny seromak na kruchym cieście (tutaj znajdziesz przepis na seromakowiec z migdałami >>). A jak zadowolić tych, którzy wielbią mak ponad wszystko?
Przepisy na udany makowiec
Mak to właściwie polski superfood – ma działanie uspokajające, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i świetnie sprawdza się w święta, bo reguluje pracę układu pokarmowego. Do tego doskonale smakuje i jest idealny dla sportowców – ze względu na dużą ilość zawartego w nim białka. Ważne jest dla nas przygotowanie domowej masy makowej z wysokiej jakości składników i z idealną konsystencją (tu znajdziesz przepis, dzięki któremu łatwo przygotujesz masę makową, bez użycia maszynki do mielenia).
Tak zrobioną masę wykorzystujemy do klasycznego makowca na kruchym cieście, w którym smak bakalii i skórki pomarańczowej wygodnie mości się na maślanym spodzie (zobacz przepis na ten makowiec). Drugą opcją jest makowiec tradycyjnie zawijany, obficie polany lukrem i oprószony błyszczącymi perełkami. Zobacz przepis na makowiec zawijany, który zawsze się udaje >>
Jak przygotować tradycyjny piernik?
Na świątecznym stole nie może zabraknąć piernika. Należy do najstarszych ciast świata, jest symbolem bogactwa i pomyślności – trudno byłoby z niego świadomie zrezygnować, skoro to jedna z dwunastu obowiązkowych potraw wigilijnych. Mieszanka miodowej słodyczy i aromatycznych przypraw nie zostawia zresztą wątpliwości – to smak, którego nie da się pomylić z żadnym innym, a miękka struktura piernika przywołuje najpiękniejsze świąteczne wspomnienia.
Wielu wydaje się, że to skomplikowane ciasto – nic bardziej mylnego. Na przykład z tym przepisem można łatwo i szybko zrobić klasyczny piernik z powidłami – to idealne ciasto last minute. A kto szuka mniej tradycyjnych rozwiązań, może równie szybko zrobić piernikową kostkę z żurawiną i karmelem (zobacz przepis na karmelową kostkę piernikową >>).
Miodownik, czyli idealne ciasto na święta
Tradycyjne smaki to dla nas za mało, dlatego stawiamy na miodownik z konfiturą z suszonych moreli. To coś i dla fanów nowoczesności, i dla tych, którzy w każdej potrawie lubią przemycić jeden z sekretnych składników świąt – w tym przypadku to słodki, przyjemnie lejący się miód. W połączeniu z delikatnym ciastem, kremem budyniowym i własnoręcznie wykonaną konfiturą morelową stworzy smak, do którego będzie się chciało wracać, nie tylko od święta (poznaj przepis na miodownik z konfiturą z suszonych moreli >>).
Przepisy na świąteczne torty
Święta wymagają odpowiedniej oprawy, a tę najlepiej podkreślają okazałe torty. Na początek propozycja, która wywoła uśmiech u małych i dużych, a przy okazji będzie doskonałym pretekstem do wspólnych świątecznych zdjęć. Czekoladowo-pomarańczowy tort przypominający renifera Rudolfa to murowany hit świąt (zobacz, jak łatwo możesz go przygotować >>). Do jego ozdobienia może się przydać przepis na masę marcepanową, choć znamy i takich, którzy zjedzą ją samą lub z dodatkiem czekolady. Druga propozycja ucieszy tradycjonalistów, bo łączy mak, żurawinę i marcepan (zobacz, jak przygotować wyjątkowy tort makowy).
Niech to jednak nikogo nie zwiedzie – podczas jedzenia odkryjemy ukryte w nim niespodzianki, takie jak maślany krem czy beza szwajcarska. Założymy się, że najmłodszych najbardziej zainteresuje wierzch ciasta, obsypany pierniczkami i cukrowymi śnieżynkami. A tym, którzy cenią desery lekkie jak chmurka, z czystym sumieniem polecamy tort kokosowy z białą czekoladą. Wygląda i smakuje anielsko – delikatny biszkopt przełożony śnieżnobiałym kremem sprawi, że w te święta będziemy w siódmym niebie.
Jak w święta zaskoczyć gości?
Któż nie chciałby znać odpowiedzi na to pytanie. Dobrze się składa, bo mamy kilka słodkich pomysłów. Pozytywnie zaskoczeni będą ci, którzy lubią próbować nowości, ale przede wszystkim ci, którzy z konieczności lub z wyboru tradycyjnych wypieków nie spróbują. Nasze starania docenią osoby na diecie bezglutenowej, jeśli przygotujemy dla nich nowoczesną wersję świątecznej babki (zobacz przepis na łatwą bezglutenową babkę >>).
Obejść się smakiem nie będą musieli także weganie, jeśli część naszej świątecznej energii spożytkujemy na przygotowanie keksa bez mleka i jajek, za to z siemieniem lnianym i napęczniałymi od herbaty bakaliami (tu znajdziesz przepis na wegański keks >>). Zrozumienie różnorodności, miłość i pielęgnowanie relacji – to przecież najlepszy przepis na udane święta.
Po więcej porad i inspiracji zajrzyjcie na stronę wszystkiegoslodkiego.pl, gdzie nie brakuje przepisów, o których trudno przestać myśleć.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?