Choć coraz częściej szukamy przepisów w internecie, nic nie zastąpi porządnej, poplamionej w ferworze gotowania książki kulinarnej, w której na marginesach dopisujemy swoje komentarze czy wskazówki do danego przepisu. Tym bardziej że niektóre z tych publikacji z powodzeniem mogłyby służyć za dekorację – przepięknie wydane, z kolorowymi zdjęciami lub ilustracjami, zachęcają do spędzania długich godzin na gotowaniu oraz dzieleniu się z bliskimi i przyjaciółmi opowieściami z dalekich i bliskich podróży. Tę magię papierowej książki, starannie wydanej, kryjącej nie tylko przepisy, ale również opowieści o jedzeniu, kulturze i zwyczajach z różnych zakątków świata, doskonale rozumieją pomysłodawcy Gourmand Awards.
Najlepsze książki kucharskie 2019
Klasyczne przepisy, sezonowe produkty i sposoby na wegańskie obiady – przeglądamy zeszłoroczne publikacje w poszukiwaniu książek kulinarnych, które warto mieć na półce.
Tekst: Marta Cyzio
Zdjęcie główne: Maciek Niemojewski
Pozostałe zdjęcia: materiały prasowe
W zestawieniu wyróżniliśmy książki nagradzane i wyróżniane przez szefów kuchni i krytyków
W tym roku ta prestiżowa nagroda, przyznawana między innymi za wyjątkowe publikacje poświęcone kuchni oraz kulturze jedzenia, obchodzi 25-lecie. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowa gala, na której zostaną przedstawione najlepsze książki kucharskie wydane w ostatnim ćwierćwieczu. Na liście nominowanych znalazły się dwie polskie pozycje – obie autorstwa Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek: „Polish Culinary Paths” i „Japońskie słodycze”.
Zainspirowani jubileuszową edycją Gourmand Awards, postanowiliśmy przyjrzeć się zeszłorocznym publikacjom i wybrać te z nich, które naszym zdaniem warto mieć na półce. W tym subiektywnym zestawieniu znalazły się książki z klasycznymi, tradycyjnymi daniami, wzbogacone ciekawymi, nierzadko nieznanymi historiami, ale też publikacje inspirowane popularnymi obecnie potrawami kuchni azjatyckiej czy bliskowschodniej.
„The Long Table Cookbook: Plant-based Recipes for Optimal Health”
Amy Symington
Douglas & McIntyre
Autorka książki, doświadczona szefowa kuchni, przekonuje, że dla dobrego samopoczucia to, co jemy, musi smakować wybornie. Do tego najlepiej dzielić się posiłkami z rodziną i przyjaciółmi. Stąd w publikacji znalazły się nie tylko przepisy na łatwe i szybkie w przygotowaniu dania wegańskie, których jest aż 75, ale przede wszystkim informacje o tym, jak planować posiłki, by były odpowiednio kaloryczne, zdrowe i smaczne. Nie brakuje również porad, jak przyszykować wegetariańską kolację dla bliskich. Wszystko zostało zebrane w zgrabną całość, którą ilustrują autorskie kolorowe zdjęcia, pełne potraw, na których widok od razu robimy się głodni. W tym roku książka Symington została nominowana do Food Culture Gourmand Awards.
„Wege. Łatwe i smaczne dania dla każdego”
Jamie Oliver
Insignis
Co powiecie na wegetariańską carbonarę? Oto pierwsza książka sławnego kucharza, w której główną rolę grają warzywa. Proponowane przez Olivera dania, inspirowane kuchniami z najróżniejszych zakątków świata, są przyjemne w przygotowaniu, a co ważniejsze, można je szybko przyrządzić po powrocie z pracy i zapakować do pudełka lanczowego na kolejne dni. Są tu przepisy na aromatyczne curry, apetyczne pasty i dania idealne do wspólnego biesiadowania – takie, którymi łatwo jest się dzielić. Co więcej, w książce z pewnością znajdą coś dla siebie mięsożercy, którzy chcieliby urozmaicić nieco swoje posiłki.
„Sababa: Fresh, Sunny Flavors from My Israeli Kitchen”
Adeena Sussman
Penguin Publishing Group
Obecne w tytule książki słowo „sababa” znaczy w języku hebrajskim „wszystko jest wspaniałe”. To wyrażenie idealnie oddaje smak dań, na które przepisami dzieli się z czytelnikami Sussman. Jej dzieło jest jak pocztówka z dalekiej podróży. Autorka nie szczędzi przypraw, zabawnych historii, nie boi się też łączyć ze sobą różnych smaków. Swoją miłością do izraelskiej kuchni dzieli się szczodrze, chętnie odkrywa sekrety tradycyjnych bliskowschodnich potraw, które są mniej znane europejskim smakoszom. Sussman uczy również, jak używać egzotycznych składników, takich jak tahina, za’atar czy harissa, by za ich pomocą przygotować świeże i oryginalne dania.
„Jubilee. Recipes from Two Centuries of African-American Cooking. A Cookbook”
Toni Tipton-Martin
Clarkson Potter
Tipton-Martin, autorka nagrodzonej w prestiżowym konkursie James Beard Award książki „The Jemima Code”, powraca z nowym wydawnictwem, w którym bada korzenie afrykańsko-amerykańskiej kuchni. Pisarka pieczołowicie przegląda dawne przepisy i sprawdza, skąd naprawdę wywodzą się dania, które współcześni Amerykanie uznają za swoje tradycyjne potrawy. Tipton-Martin odtwarza receptury ze źródeł historycznych, a następnie dostosowuje je do współczesnych realiów, nadając dawnym smakom nieco świeżości oraz oryginalności. Znajdziecie tu przepisy na słynne pecan pie z burbonem, ciasteczka ze słodkich ziemniaków czy gumbo z owocami morza. To niezwykła podróż w przeszłość do nieznanych smaków i historii, nierzadko już dawno zapomnianych. Publikacja została uznana za książkę roku przez „New York Times Book Review”.
„Whole Food Cooking Every Day”
Amy Chaplin
Artisan
Kolejna propozycja dla tych, którzy chcieliby jeść zdrowiej lub właśnie rozpoczynają przygodę z kuchnią roślinną. Autorka, nagradzana już wcześniej w konkursie James Beard Award, tym razem prezentuje 250 przepisów, w których niezależnie od ograniczeń w diecie każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje tu dań bez nabiału czy glutenu, a także takich z obniżoną zawartością cukru, które sprawdzą się idealnie dla cukrzyków czy osób cierpiących na insulinooporność. W 20 rozdziałach autorka dokładnie przeprowadza czytelników przez istotne składniki diety, jak orzechy, owoce, warzywa czy ziarna, by następnie podzielić się sprawdzonymi przepisami, w których można wykorzystać nowo zdobytą wiedzę. To, co szczególnie przypadło nam do gustu, to duży nacisk, jaki Chaplin kładzie na sezonowość, używanie lokalnych produktów oraz poszukiwanie organicznych składników, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w codziennym gotowaniu.
„Canal House: Cook Something. Recipes to Rely On”
Melisa Hamilton, Christopher Hirsheimer
Voracious
Książka, która przyda się nie tylko wprawnym domowym kucharzom, ale także tym, którzy dopiero zaczynają gotować i chcieliby poznać sekrety najlepszych kuchni. Znane studio kulinarne, wyróżnione wcześniej James Beard Award, przedstawia ponad 300 przeróżnych propozycji na dania, które każdy bez trudu może przygotować w zaciszu własnej kuchni, oraz takie, które uratują niejedno przyjęcie. Autorzy wykorzystali swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe i przygotowali mnóstwo wskazówek, z którymi gotowanie nie może się nie udać. Poszczególne rozdziały poświęcone są konkretnym składnikom lub technikom, do opisów dołączono odpowiednie przepisy – od mniej skomplikowanych, jak ten na winegret, po bardziej ambitne, na przykład na galette z karmelizowanymi jabłkami.
„East: 120 Vegetarian and Vegan Recipes from Bangalore to Beijing”
Meera Sodha
Fig Tree
Curry z buraka, pieczony paneer oraz naleśniki z pikantnym kimchi – zainspirowana szeroko rozumianą kuchnią azjatycką autorka popularnej kolumny w „The Guardian” postanowiła przenieść swoje ulubione smaki do książki i stworzyła przepisy idealne zarówno dla wegetarian, jak i wegan. Znanym klasykom dalekowschodnich kuchni pisarka nadaje świeżość, dzięki czemu dania są nowoczesne, intrygujące, ale nie mniej autentyczne. Razem z Sodhą rozpoczynamy egzotyczną podróż pełną niecodziennych zapachów oraz kolorów od Singapuru po Japonię, przez Chiny i Tajlandię.
„Portugalia do zjedzenia”
Bartek Kieżun
Wydawnictwo Buchmann
Po Włoszech przyszedł czas na Portugalię. Tym razem Bartek Kieżun – Krakowski Makaroniarz wybrał się na wyprawę na Półwysep Iberyjski. Efektem tej podróży jest połączenie książki kulinarnej z praktycznym przewodnikiem po jednym z najchętniej odwiedzanych europejskich krajów. W środku znajdują się przepisy na tradycyjne dania, wciągające historie oraz mnóstwo wskazówek i porad. To wszystko okraszone żywym i niepowtarzalnym stylem autora. Wysiłek oraz pracę pisarza doceniło jury Gourmand World Cookbook, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów związanych z kulinariami na świecie, nagradzając „Portugalię do zjedzenia” trzecim miejscem w kategorii „Mediterranean”.
„Tartine: A Classic Revisited”
Elisabeth M. Prueitt, Chad Robertson,
Chronicles Books
Jeśli macie ochotę na coś słodkiego, sięgnijcie po tę pozycję. Obłędnie czekoladowe brownie, wiśniowe clafoutis czy sezonowe ciasteczka to tylko przykłady słodkości, o których nie można przestać myśleć całymi nocami. Nic dziwnego, skoro za książkę odpowiadają te same osoby, które tworzą słynną piekarnię Tartine w San Francisco. Kolejne wydanie autorzy uzupełnili wieloma nowymi przepisami, a także odświeżyli nieco stare, które znalazły się w poprzedniej wersji. Ponadto w książce nie brakuje cennych wskazówek dotyczących przeróżnych technik, a same przepisy można z łatwością zmieniać i dostosowywać na przykład do potrzeb osób nietolerujących glutenu. Bardzo apetyczna pozycja.
„Deserownik. Kuchniokracja”
Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Wydawnictwo Publicat
W tym roku książka została nagrodzona prestiżową nagrodą Gourmand World Cookbook w kategorii „Pastry and Desserts”. W środku znajduje się 75 przepisów na desery, ciasta oraz wytrawne wypieki z różnych zakątków świata. Dodatkowo autorka nie szczędzi ciekawych historii oraz informacji, które przybliżają pochodzenie oraz dzieje danych produktów i dań. Wszystko uzupełnione jest przepięknymi fotografiami, które sprawiają, że trudno jest się nie oblizywać na widok kolejnych słodkości.
„Greenfeast: Autumn, Winter”
Nigel Slater
Fourth Estate
To kontynuacja bestsellerowej książki „Greenfeast: Spring, Summer”. Podobnie jak w tamtym wydawnictwie, autor zachęca do korzystania z sezonowych składników i przygotowywania dań roślinnych w zgodzie z następującymi po sobie porami roku. Przepisy są proste, przyjemne, a do tego nie wymagają kupowania wielu składników. Rozgrzewająca miska zupy z sezamem i tahiną, puddingi pachnące imbirem czy słone tarty – to tylko z wybrane spośród dań, które proponuje Slater. Dzięki nim żadne deszcze ani chłody nie będą wam straszne. Do tego kolorowe dania poprawiają humor i dodają energii.
„Polish Culinary Paths”
Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Wydawnictwo Hanami
Jeśli na myśl o polskiej kuchni wymieniacie przede wszystkim schabowego z ziemniakami, pierogi i barszcz, to czas na przeczytanie książki Tomaszewskiej-Bolałek. Autorka eksperymentując z różnymi przepisami, stara się znaleźć odpowiedź na pytanie: „Jak smakuje Polska?”. Dzięki lekturze poznajemy historię polskiej kultury żywieniowej, a także tradycyjne i popularne składniki. Dodatkowo pisarka wzbogaca swoją publikację legendami i anegdotkami związanymi ze znanymi osobistościami z naszej rodzimej kultury. Wysiłek autorki doceniło jury Gourmand World Cookbook, nagradzając książkę drugim miejscem w kategorii „Gastrodiplomacy”.
„Cook Like a Local”
Chris Shepherd, Kaitlyn Goalen
Clarkson Potter
Popularny szef kuchni restauracji Underbelly Hospitality, mieszczącej się w Houston, przedstawia przepisy na znane potrawy azjatyckie, które sam przygotowuje w swojej profesjonalnej kuchni. Dzieląc się kolejnymi wskazówkami ułatwiającymi gotowanie, Shepherd pokazuje również, jak ważną rolę może odgrywać jedzenie w pokonywaniu granic kulturowych i zachęcaniu ludzi do odkrywania tego, co nieznane. Ponadto autorzy pokazują, jak oswoić nowe smaki oraz jak wykorzystać je w codziennej praktyce kuchennej, i zachęcają do tego, by nie bać się eksperymentować. Kolejne rozdziały skupiają się na podstawowych składnikach, a następnie uczą, jak używać ich podczas gotowania.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?