Biszkopt, będący podstawą tortów, ciast i rolad, składa się z niewielkiej liczby ingrediencji – to po prostu jajka, cukier i mąka. Kulinarny sukces w jego przypadku zależy od uwagi i precyzji, z jaką potraktujemy poszczególne kroki przepisu. Jak to bywa z wieloma słodkimi wypiekami, w trakcie przygotowywania nie ma miejsca na improwizację, ponieważ efekt w postaci wyrośniętego, dobrze wypieczonego biszkoptu uzyskamy tylko wtedy, kiedy wszystkie czynniki, od starannie odważonych i połączonych w odpowiedniej kolejności produktów, aż po wybór odpowiedniego naczynia i temperatury oraz trybu pieczenia, idealnie się zgrają.
Przygotowanie biszkoptu może być również doskonałym pretekstem do zapoznania się z podstawową teorią pieczenia oraz rolą poszczególnych składników w różnego typu ciastach. Większość informacji, które znajdziecie w niniejszym tekście, pochodzi z książki Pauli L. Figoni pt. “How Baking Works: Exploring the Fundamentals of Baking Science” – najbliżej jej chyba do podręcznika, systematyzującego wiedzę na temat pieczenia ciast i chlebów. Jeśli wpadnie wam kiedykolwiek w ręce, to serdecznie polecam zapoznanie się z nią.
Na samym końcu znajdziecie bardzo dobry przepis na klasyczny biszkopt.
Jaką funkcję pełnią w biszkopcie jajka?
Specjalna budowa jajek sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu deserach. W biszkopcie są bez wątpienia najważniejszym składnikiem. Jajka w biszkopcie potrzebne są do osiągnięcia następujących celów: