Internet jest kopalnią świetnych filmów dokumentalnych, które przybliżą wam nawet najodleglejsze zagadnienia. Doskonałe reportaże filmowe znajdziecie na platformach takich jak Netflix, HBO GO, BBC czy Nowness, ale wiele dokumentów jest dostępnych także na YouTubie i innych portalach. Nie wiecie, od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla was zestawienie ponad 20 filmów i seriali dokumentalnych, które można obejrzeć bez wychodzenia z domu.
Dokumenty, które warto obejrzeć
Kto powiedział, że siedzenie w domu oznacza brak rozwoju? Filmy i seriale dokumentalne poszerzające horyzonty są w zasięgu ręki. Nie wiecie, od czego zacząć? Sprawdźcie polecane przez nas tytuły.
Tekst: redakcja
Zdjęcia: materiały promocyjne
Dokumentalne filmy społeczne
„City of Joy”
reż. Madeleine Gavin, 2016
Dokument Madeleine Gavin przedstawia życie doświadczonych przemocą wojenną kobiet z Demokratycznej Republiki Konga, które znajdują pomoc w organizacji City of Joy. Ich rzeczywistość nabiera innych barw – uczą się radzić sobie z traumą, uzyskują wsparcie i wspólnie dążą do zmiany.
Przez pryzmat ich losów poznajemy burzliwą sytuację polityczną kraju i uczymy się o dyskryminacji oraz przemocy. „City of Joy” to film, który swoim przesłaniem o międzyludzkiej miłości sprzeciwia się aktom agresji. Film obejrzysz na platformie Netflix.
W obliczu epidemii warto zapoznać się z najnowszym stanem wiedzy o grypie
„Pandemia”
produkcja Netflix, 2020
Premiera tego serialu dokumentalnego miała miejsce, jeszcze zanim koronawirus trafił na pierwsze strony gazet. W obliczu epidemii warto zapoznać się z najnowszymi informacjami poświęconymi powracającym atakom grypy. Zdecydowanie jednym z najciekawszych zagadnień, jakie poruszyli twórcy serialu, są badania, które mają doprowadzić do opracowania uniwersalnej szczepionki na każdą możliwą mutację tego wirusa. Serial obejrzycie na platformie Netflix.
„Amerykańska fabryka”
reż. Steven Bognar i Julia Reichert, 2019
Kiedy w 2010 roku, dwa lata po globalnym kryzysie ekonomicznym, chińska firma postanowiła wybudować fabrykę na miejscu upadłego General Motors, wielu bezrobotnych Amerykanów mogło wrócić do pracy. W tej samej fabryce zatrudnionych zostało także wielu Chińczyków. Spotkanie tych dwóch kultur, filozofii i stylów życia w miejscu pracy prowadzi do katastroficznych spostrzeżeń na temat globalizacji i brutalności kapitalizmu. Wszystko okazuje się punktem zapalnym: bezpieczeństwo przy taśmie produkcyjnej, godziny pracy, wydajność, związki zawodowe. Nagrodzony Oscarem dokument Stevena Bognara i Julii Reichert to świetna i przejmująca ilustracja zderzenia cywilizacji. Film obejrzycie na platformie Netflix.
Zobacz także:
- Córki przeznaczenia (2017-)
- Rotten (2018-)
Filmy dokumentalne dla fanów sztuki
„Franca. Chaos and Creation”
reż. Francesco Carrozzini, 2016
Franca Sozzani jest legendą włoskiego wydania magazynu „Vogue”. Film dokumentalny poświęcony życiu i twórczości Franki został zrealizowany przez jej syna. Jest to intymny portret, który zgłębia zarówno ścieżkę kariery, jak i życie osobiste redaktorki naczelnej kultowego pisma. Postać, którą poznaje widz, jest odważna, inspirująca, nie stroni od kontrowersji. To właśnie za rządów Franki Sozzani we włoskim „Vogue’u” ukazywały się najodważniejsze sesje fotograficzne. Film obejrzycie na platformie Netflix.
Zaledwie 20% powierzchni „Ostatniej wieczerzy” to oryginalne dzieło Leonarda da Vinci
„What Did Leonardo da Vinci’s Last Supper Really Look Like?”
produkcja DW Documentary, 2019
Punkt wyjściowy dla tego filmu dokumentalnego stanowi odnalezienie dwóch kopii „Ostatniej wieczerzy”, wykonanych przez uczniów Leonarda da Vinci. Autorzy filmu zadają pytanie, jak oryginalnie wyglądał słynny fresk. Obecnie bowiem zaledwie 20% jego powierzchni to pociągnięcia pędzla włoskiego mistrza, pozostałe 80% to pochodzące z późniejszych okresów próby renowacji. Choć film został nakręcony klasycznie, sama historia jest fascynująca i bez wątpienia warto ją poznać. Film obejrzycie na platformie YouTube.
Zobacz także:
- What Happened Miss Simone? (2015)
- Cały Ralph (2019)
- Young People Concerts – What is a Melody? (1962)
- Abstrakt. Sztuka designu (2019-)
Filmy dokumentalne w trosce o planetę
„Lód płonie”
reż. Leila Conners, 2019
Dokument wyreżyserowany przez Leilę Conners został wyprodukowany przez Leonarda DiCaprio. Znany aktor coraz częściej angażuje się w walkę o zieloną przyszłość. „Lód płonie” to obraz, który dowodzi, że nie jest jeszcze za późno, by ocalić planetę. Możemy się z niego dowiedzieć, jakimi działaniami redukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery i przyczynić się do obniżenia globalnej temperatury. Film obejrzycie na platformie HBO GO.
„Cowspiracy: tajemnica równowagi ekologicznej środowiska”
reż. Kip Andersen i Keegan Kuhn, 2014
Jak to możliwe, że w kontekście ochrony środowiska więcej mówi się o paliwach kopalnych niż o przemyśle hodowlanym? „Cowspiracy” to film, który demitologizuje popularne przekonania o ekologii. Zakręcamy wodę, myjąc zęby, ale nie zastanawiamy się, ile było jej potrzebne do produkcji burgera, którego zjadamy na obiad. Kip Andersen i Keegan Kuhn pokazują, jakie katastroficzne skutki dla planety może mieć utrzymanie przemysłu hodowlanego na obecnym poziomie. Film obejrzycie na platformie Netflix.
Inspirujące filmy dokumentalne
„Tales by Light”
produkcja National Geographic, 2015-2017
Dokument wyprodukowany przez National Geographic opowiada o sile fotografii jako medium utrzymującego przy życiu umierające fragmenty rzeczywistości. Oglądając „Tales by Light”, podążamy krokiem profesjonalnych fotografów, którzy pragną uwiecznić na swoich zdjęciach każdy, nawet najbardziej niedostępny zakątek świata. Piękny serial o pięknym świecie w zaniku. Serial obejrzycie na platformie HBO GO.
„7 Days Out” to serial dokumentalny, który ukazuje kulisy siedmiu światowych wydarzeń
„7 Days Out”
produkcja Netflix, 2018-
Największe wydarzenia wymagają długich przygotowań. „7 Days Out” to serial dokumentalny, który ukazuje kulisy siedmiu wielkich wydarzeń, między innymi najważniejszego pokazu mody Chanel, misji Cassini, polegającej na umieszczeniu satelity w orbicie Saturna, czy Kentucky Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych na świecie. Dla osób, które nadzorują te projekty, nie ma rzeczy niemożliwych. Serial obejrzycie na platformie Netflix.
Zobacz także:
- Minimalizm: dokument o rzeczach ważnych (2016)
- Droga do Romy (2020)
Filmy dokumentalne dla foodies
„Uliczne jedzenie”
produkcja Netflix, 2019-
Azja zdominowała światową scenę streetfoodową. Nic dziwnego, że to właśnie temu kontynentowi poświęcony został pierwszy sezon „Ulicznego jedzenia”. Twórcy serialu zabierają nas w podróż do największych miast Wschodu: Bangkoku, Osaki, Delhi czy Dżakarty. W obiektywie ich kamery uliczne jedzenie przestaje być tylko comfort foodem – posiłki serwowane na chodnikach urastają do rangi symbolu, który wyraża ducha kultury kulinarnej danego kraju. Nic dziwnego, że w ostatnich latach street food również docenia się gwiazdkami Michelin. Serial obejrzycie na platformie Netflix.
„Chef’s Table”
produkcja Netflix, 2015-
Ten serial dokumentalny należy już zapewne do klasyki gatunku, ale nawet jeśli go widzieliście, warto do niego wrócić. W sześciu sezonach przedstawia sylwetki, historie i restauracje najlepszych kucharzy i kucharek świata. Wyzwania, jakie przed nimi stały, miejsca, w których się wychowali, ludzie, których spotkali po drodze – wszystkie te elementy odcisnęły swoje piętno na tym, jak teraz gotują. „Chef’s Table” to pięknie nakręcony dokument, który polecamy wszystkim miłośnikom jedzenia. Serial obejrzycie na platformie Netflix.
Zobacz także:
- Szefowie kuchni w akcji (2019-)
- Ugly Delicious (2018)
- Kroniki taco (2019-)
Bez wychodzenia z domu:
- Kultura i wiedza
Kultura online: co zobaczyć i zwiedzić przez internet?
Ograniczenia w funkcjonowaniu placówek kulturalnych, nie muszą oznaczać rezygnacji z uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach. Oto galerie i muzea, które można zwiedzić online.
- Ludzie i inspiracje
7 dni – 7 zmian na lepsze
Czas, który spędzamy w domu, możemy przeznaczyć na wiele pożytecznych działań – zorganizować otaczającą nas przestrzeń, ugotować coś niecodziennego czy zadbać o dobre samopoczucie.
- Kultura i wiedza
Kultura online: co zobaczyć i zwiedzić przez internet?
Ograniczenia w funkcjonowaniu placówek kulturalnych, nie muszą oznaczać rezygnacji z uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach. Oto galerie i muzea, które można zwiedzić online.
- Ludzie i inspiracje
7 dni – 7 zmian na lepsze
Czas, który spędzamy w domu, możemy przeznaczyć na wiele pożytecznych działań – zorganizować otaczającą nas przestrzeń, ugotować coś niecodziennego czy zadbać o dobre samopoczucie.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?