O intensywności oliwy decyduje moment zbiorów i stopień dojrzałości oliwek, a jej smak i aromat zależą głównie od odmiany owoców. Na przykład oliwa z odmiany nocellara z Sycylii pachnie zielonymi pomidorami, a ta z oliwek coratina z Apulii jest kwiatowa, z nutą białego pieprzu. Pod nazwą „oliwa extra vergine” nie kryje się jeden uniwersalny smak. Określenie to nie stanowi też gwarancji jakości.
Dziś chcemy wam przedstawić dwie oliwy Extra Vergine Monini (różne od siebie, ale obydwie najwyższej klasy), a także klasyczne przepisy na dania, w których to właśnie oliwa gra główną rolę.
Już nazwa Extra Vergine Monini Classico zdradza uniwersalność, śmiało można jej używać do smażenia, przygotowywać na jej bazie dressingi, dodawać ją do wypieków. Jest idealna, aby polewać nią focaccię! Classico powstaje ze średnio dojrzałych oliwek i ma harmonijny, średnio intensywny smak. Jest na tyle uniwersalna, że każdy Włoch zawsze ma ją w kuchni pod ręką – to najlepiej sprzedająca się oliwa we Włoszech!
Extra Vergine GranFruttato natomiast ma charakterystyczny smak, który zawdzięcza oliwkom z wczesnych zbiorów. Po GranFruttato chętnie sięgają smakosze z Włoch i z innych zakątków świata. Nazywana jest oliwą do zadań specjalnych. Stanowi składnik, którego nie da się w potrawie zastąpić innym tłuszczem czy nawet inną oliwą. To ona dodaje daniom charakteru. Jest też bogatsza w witaminy i polifenole, dobroczynne dla zdrowia antyoksydanty.
Obydwie oliwy Extra Vergine – GranFruttato i Classico – powstają we włoskiej firmie Monini, która mimo działalności na międzynarodową skalę zachowała rodzinny i rzemieślniczy charakter. Pasja i technika tworzenia jest przekazywana w rodzinie Monini z pokolenia na pokolenia od ponad 100 lat. Obecnie firmą zarządza Zefferino Monini, wnuk założyciela przetwórni. Zefferino osobiście czuwa nad produkcją oliwy, czerpiąc z doświadczenia zdobywanego w rodzinie przez lata. Siedziba Monini znajduje się we włoskim Spoleto, wśród zielonych wzgórz Umbrii. To tu urodził się Zefferino Monini senior. I to tu zaczął pisać oliwną historię, która trwa do dziś.