Kiszenie to metoda utrwalania warzyw, owoców czy grzybów, polegająca na fermentacji mlekowej (co naprawdę w tym procesie się wydarza, pisaliśmy tutaj. Kiszenie kusi – jest proste i tanie, trudno więc uwierzyć, że tak niewiele produktów przerabiamy w ten sposób. Kiszonki można przygotować w zasadzie ze wszystkiego. Puśćmy więc wodze fantazji i wyciśnijmy z kiszonek, ile się da!
Technologia kiszenia
W początkowym okresie fermentacji słoje z kiszonką powinny stać w temperaturze pokojowej (czyli w około 18 stopniach), później należy je przenieść w chłodniejsze miejsce. Dodanie odpowiednich przypraw do kiszonek nie tylko nada im wspaniały smak i aromat, lecz także ochroni je przed ich największym wrogiem, czyli pleśnią.
Kiszonki są zazwyczaj gotowe po 3-4 tygodniach, w odpowiednich warunkach można je przechowywać do 6 miesięcy. Jeżeli po ukiszeniu przełożymy je do mniejszych słoików i poddamy pasteryzacji, mogą być smaczne nawet przez rok. Co można kisić? Oto pięć przepisów wartych ukiszenia inspirowanych wspaniałymi recepturami Hanny Szymanderskiej.