Definicja koktajlu, jaki znamy – AD 1806
Trudno jednoznacznie określić, kiedy powstały pierwsze koktajle. Punch – czyli połączenie alkoholu z owocami – istniał już w XVII wieku, niemniej pierwsza zapisana definicja koktajlu pojawiła się w USA w 1806 roku i opisywała „cocktail” jako połączenie alkoholu z wodą, cukrem i bittersem (alkoholem infuzowanym gorzkimi ziołami, jak na przykład angostura). Na bazie tego tekstu przyjęło się definiować koktajl jako składający się z przynajmniej trzech składników (nie licząc wody lub lodu), w przeciwieństwie do drinków, które z reguły zawierają ich dwa, jak na przykład gin & tonic.
W pierwszej połowie XIX wieku powstało wiele receptur, które z czasem przybrały formę znanych nam dzisiaj przepisów na koktajle, choć za ojca współczesnej miksologii uważa się Jerry’ego Thomasa, który w 1862 roku opublikował pierwszą w historii książkę zawierającą szczegółowe koktajlowe przepisy – „The Bartender’s Guide: How to Mix Drinks”. Dała ona początek kolejnym publikacjom, które obecnie umożliwiają nam datowanie oraz odtwarzanie klasycznych receptur, zrodzonych w tej złotej erze koktajli.
Sazerac, Old Fashioned czy Clover Club – to one pod koniec XIX i na początku XX wieku dały początek kulturze koktajlowej w Ameryce Północnej. Pomimo że w Europie powstawały w tym czasie autorskie kompozycje naszych rodzimych barmanów, jak Negroni we Włoszech czy Hanky Panky w Londynie, to USA były wtedy koktajlowym liderem, wyznaczającym trendy dla reszty świata – o czym świadczą chociażby nazwy najlepszy europejskich koktajlbarów tamtej epoki: American Bar w hotelu Savoy w Londynie czy Harry’s New York Bar w Paryżu.