Trudno sobie wyobrazić polską kuchnię bez mięsa. Schabowy, bigos, pierogi z mięsem czy śledź to tylko wybrane przykłady tradycyjnych potraw, które nie tylko od lat goszczą na polskich stołach, ale również głęboko wrosły w naszą kulturę i kojarzą nam się z klasycznymi, domowymi smakami. Do tego dochodzą desery pełne mleka, jajek i masła. Tych składników nigdy nie żałowała babcia, która powtarzała, że z odpowiednią ilością cukru stanowią klucz do tego, by ciasto pachniało i smakowało jak najlepiej.
Tradycja w wersji wege: Roślinna kuchnia polska
Kotlety schabowe z soi, leniwe z tofu i flaki z boczniaków – jak przygotować tradycyjne dania kuchni polskiej w wegańskim wydaniu?
Tekst: redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe
Rezygnacja z mięsa nie jest już modą, tylko globalnym trendem
Niemniej ze względów ekologicznych, etycznych lub ideologicznych coraz więcej Polaków decyduje się przejść na wegetarianizm lub weganizm. Jak podała „Rzeczpospolita” w październiku ubiegłego roku, rezygnacja z mięsa nie jest już modą, tylko globalnym trendem.
Także wśród polskich konsumentów zaznacza się on coraz mocniej. Z badania przeprowadzonego przez Pyszne.pl wynika, że obecnie w Polsce osób deklarujących, że nie jedzą mięsa, jest już milion*, a 2 miliony zaznaczają, że planują przejść na dietę bezmięsną w najbliższym czasie.
Co więcej, aż 43% z nas stara się zdecydowanie ograniczyć spożycie mięsa. Jeśli jednak decydujemy się na weganizm lub wegetarianizm, musimy się pogodzić z koniecznością zrezygnowania z dań, które w dużej mierze kojarzą się z polską kuchnią i którymi ze smakiem zajadaliśmy się w dzieciństwie. Jak bowiem zjeść schabowego bez sięgania po mięso?
Ida Kulawik udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. W swojej najnowszej książce, „Roślinna kuchnia polska”, bierze na warsztat 100 klasycznych przepisów rodzimej kuchni i krok po kroku pokazuje, jak wykonać je w wersji wegańskiej. Zastanawiacie się, jak zrobić rosół bez mięsa? Szukacie bezglutenowych wersji babcinych przysmaków? Może macie ochotę na pierogi ruskie? Wskazówki znajdziecie w kolejnych rozdziałach książki, podzielonych według okazji oraz konkretnych rodzajów posiłków.
Nie brakuje zatem śniadaniowych klasyków, takich jak jajecznica czy twarożek do kanapki, a w rozdziale „Obiad jak u mamy” obok przepisów na leniwe i proste kotlety znalazły się także takie specjały jak pyry z gzikiem czy wegańska wątróbka. Jeśli szukacie czegoś wyjątkowego na rodzinne spotkanie, od razu możecie przejść do części zatytułowanej „U cioci na imieninach”, gdzie znajdziecie przepisy na bezglutenową szarlotkę czy wyjątkowy makowiec bez ciasta.
Co więcej, wielu recepturom towarzyszą porady, dzięki którym unikniecie najczęstszych pomyłek, a także dowiecie się na przykład, czym zastąpić któryś składnik.
W książce znajdziecie również podstawowe przepisy, bez których trudno sobie wyobrazić przyrządzanie takich klasyków jak sałatka jarzynowa. Dowiecie się, jak zrobić domowe masło wegańskie, a także przygotujecie perfekcyjną śmietanę i kremowy majonez.
Przystępny styl, jakim posługuje się autorka, oraz apetyczne zdjęcia autorstwa Kasi Cichoń sprawią, że książka przypadnie do gustu zarówno miłośnikom kuchni wegańskiej, jak i tym, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z roślinnymi przepisami, ale nie chcą rezygnować z ulubionych smaków z dzieciństwa.
Alternatywa dla jajecznicy, na bazie płatków owsianych. U nas w domu często występuje w roli weekendowego śniadania. Poniżej wersja podstawowa, którą można wzbogacić o ulubione dodatkiWegańska jajecznica z płatków owsianych
Składniki
- płatki owsiane 1 filiżanka (200 ml)
- średnie cebule 2 sztuki
- kurkuma 1 łyżeczka
- czarnej soli 1 łyżeczka
- pieprz do smaku
- olej do smażenia
- płatki drożdżowe 3 łyżki
- szczypiorek do posypania
Wykonanie
Pokrój cebule w kostkę i podsmaż na niewielkiej ilości oleju. Dodaj płatki owsiane, 2 filiżanki (400 ml) wody, kurkumę, płatki drożdżowe i pieprz.
Gotuj przez chwilę, mieszając, a następnie zdejmij z palnika i zostaw na 10 minut pod przykryciem, żeby płatki zmiękły i wchłonęły wodę. Dodaj czarną sól i wymieszaj.
Na talerzach posyp szczypiorkiem. Podawaj z pieczywem.
Wskazówki
Płatki drożdżowe można pominąć, ale czarna sól i kurkuma są konieczne, żeby potrawa smakiem i wyglądem przypominała jajecznicę.
Ida Kulawik – z wykształcenia filolożka, zawodowo pracuje jako lektorka języka rosyjskiego. Znana jest jako autorka książek „Słodka kuchnia roślinna” i „Veganbanda. Roślinne przepisy dla małych i dużych” oraz wegańskiego bloga kulinarnego Veganbanda, na którym publikuje roślinne przepisy dla dzieci i dorosłych. Pasjonuje się kuchnią wegańską, lubi przygotowywać proste i zdrowe dania. Jej drugą pasją są podróże – zarówno dalekie, jak i bliskie.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?